Poslanci snížili hranici pro legální sex

Simona Holecová, sim, tnt
30. 11. 2005 17:37
Praha - Jak s trestem, tak se sexem. Rozhodli o tom dnes poslanci, kteří snížili hranici pro legální pohlavní styk podobně, jako snížili věk pro odpovědnost za trestné činy.
Foto: Aktuálně.cz

Nový trestní zákoník, který dnes prošel sněmovnou do senátu, posunuje hranici z patnácti na čtrnáct let. Pokud tedy senátoři a prezident nové paragrafy schválí, bude pohlavní styk se čtrnáctiletou osobou legální. Stejně se také snižuje trestní odpovědnost.

Oba paragrafy spolu totiž souvisí. V případě, že by zákonodárci snížili pouze věkovou hranici trestní odpovědnosti, mohli by dva čtrnáctiletí lidé za společný pohlavní styk skončit před soudem.

"Není možné od sebe tyto dvě věci oddělit, jinak by nastávaly směšné situace," tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Němec. "Když by spolu například dva stejně staří jedinci vedli pohlavní život a oběma bylo mezi 14 a 15 lety, vlastně by páchali trestnou činnost. Tedy - tu páchají už dnes, ale dnes za ni nenesou trestní odpovědnost. Pokud bude nově hranice trestní odpovědnosti už na čtrnácti, asi bychom je oba museli zavřít. Nebo jen jednoho, třeba toho, kdo by byl o týden starší... Právně by to nešlo zajistit."

Přesto se lidovci pokoušeli udržet hranici "povoleného" sexu na patnácti letech. Argumentovali tím, že děti nejsou na pohlavní styk dříve připravené.

Ostatně - podobnou argumentaci používali křesťanští demokraté už dříve, při minulých debatách o tomto tématu. Marně. "Lidé dnes dříve dospívají sociálně, psychicky i fyzicky, a proto je snížení o rok vhodné," uvedl například stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Jeho stranický kolega Marek Benda však kvůli snížení hranice pro legální sexuální styk nakonec zákoník nepodpořil.

Podle loňského průzkumu mělo za sebou první sexuální styk patnáct procent žáků 9. tříd. Většina těchto chlapců a dívek uvedla, že
se poprvé milovali ve 14 letech, desetina z nich dokonce ve třinácti.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy