Slováci získají informace o odsunu židů

rst, ČTK
16. 12. 2005 12:03
Batislava - Slovenský Úřad paměti národa začal zveřejňovat podrobné údaje o protižidovských opatřeních během válečného slovenského státu.

Spolu s databází obětí rasového pronásledování osob židovského původu úřad ukáže na internetu také protižidovské zákony z let 1939 až 1945.

Jako první předložil základní údaje o hromadné likvidaci více než 10 000 podniků židovských majitelů. "Naší ambicí je co nejúplněji naplnit naši databázi," uvedl šéf úřadu Ján Langoš.

K nahlédnutí budou jména všech arizátorů

Potvrdil, že Slováci si budou moci přečíst také všechna dostupná jména arizátorů, tedy lidí, kteří zabrali a spravovali židovský majetek. "Je na veřejnosti, jak údaje zpracuje," uvedl Langoš.

Do databází se budou shromažďovat údaje o každé pronásledované osobě židovského původu, kterou stát omezil na lidských právech, věznil nebo deportoval do nacistického Německa.

Soubory budou obsahovat základní údaje o obětech rasového pronásledování, informace o výkonu protižidovského zákonodárství a perzekuce majetku a údaje o věznění, deportaci a masových vraždách Židů.

Foto: UPN

Likvidace židovských podniků

Na internetové stránce úřadu http://www.upn.gov.sk si lidé zatím mohou vyhledat záznamy o likvidaci podniků židovských majitelů z let 1941 a 1942. Například údaje o likvidátorech, tedy osobách, které řídily zánik židovské firmy, se ale dají najít jen u některých podniků. Langoš zdůraznil, že ústavu bude trvat zveřejňování údajů o protižidovských opatřeních několik let.

Během druhé světové války bylo odvezeno do nacistických vyhlazovacích táborů asi 70 000 slovenských Židů, z nichž většina zahynula. Zabavený židovský majetek podle Langoše tvořil 38 procent národního bohatství slovenského státu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy