Slováci získají informace o odsunu židů

rst, ČTK
16. 12. 2005 12:03
Batislava - Slovenský Úřad paměti národa začal zveřejňovat podrobné údaje o protižidovských opatřeních během válečného slovenského státu.

Spolu s databází obětí rasového pronásledování osob židovského původu úřad ukáže na internetu také protižidovské zákony z let 1939 až 1945.

Jako první předložil základní údaje o hromadné likvidaci více než 10 000 podniků židovských majitelů. "Naší ambicí je co nejúplněji naplnit naši databázi," uvedl šéf úřadu Ján Langoš.

K nahlédnutí budou jména všech arizátorů

Potvrdil, že Slováci si budou moci přečíst také všechna dostupná jména arizátorů, tedy lidí, kteří zabrali a spravovali židovský majetek. "Je na veřejnosti, jak údaje zpracuje," uvedl Langoš.

Do databází se budou shromažďovat údaje o každé pronásledované osobě židovského původu, kterou stát omezil na lidských právech, věznil nebo deportoval do nacistického Německa.

Soubory budou obsahovat základní údaje o obětech rasového pronásledování, informace o výkonu protižidovského zákonodárství a perzekuce majetku a údaje o věznění, deportaci a masových vraždách Židů.

Foto: UPN

Likvidace židovských podniků

Na internetové stránce úřadu http://www.upn.gov.sk si lidé zatím mohou vyhledat záznamy o likvidaci podniků židovských majitelů z let 1941 a 1942. Například údaje o likvidátorech, tedy osobách, které řídily zánik židovské firmy, se ale dají najít jen u některých podniků. Langoš zdůraznil, že ústavu bude trvat zveřejňování údajů o protižidovských opatřeních několik let.

Během druhé světové války bylo odvezeno do nacistických vyhlazovacích táborů asi 70 000 slovenských Židů, z nichž většina zahynula. Zabavený židovský majetek podle Langoše tvořil 38 procent národního bohatství slovenského státu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy