Šéf vládní strany Hlas zvítězil v druhém kole prezidentských voleb se ziskem 53,12 procenta hlasů nad diplomatem a občanským kandidátem Ivanem Korčokem, kterého otevřeně podporovaly opoziční strany. Korčok dostal 46,88 procenta.
Fico před deseti lety prohrál v prezidentských volbách s Andrejem Kiskou, výhra jeho koaličního partnera je tak pro něj satisfakce. "Pellegrini bude prezidentem jen na obrazech ve státních kancelářích a školách. Skutečným prezidentem bude Fico, protože je nezpochybnitelným šéfem koaliční skupiny. Pellegrini ho poslouchá na slovo," napsal v komentáři Denník N.
Politicky se Slovensko prezidentskými volbami ještě více vzdálilo Česku a zároveň se teď více podobá Maďarsku. Vítězí tam stejné názory a stejný pohled na svět. Odmítání podpory Ukrajiny za zlepšení vztahů s Ruskem, kritika takzvaného diktátu Bruselu, snaha změnit veřejnoprávní média a omezit činnost nevládních organizací. Obě země se také shodně odmítly zapojit do české iniciativy na nákup munice pro Ukrajinu. Nepřispějí ničím.
Fico a další politici vládní koalice na tiskové konferenci před druhým kolem za přítomnosti Pellegriniho označili Korčoka za "kandidáta zla" nebo "liberální politiky, proti níž je nutné bojovat". To je slovník maďarského premiéra Viktora Orbána, který sám sebe označuje za praporečníka boje s liberální demokracií, která podle něj ničí Evropu. Orbán Pellegriniho v kampani podpořil.
"Pellegrini a jeho lidé postavili kampaň na lžích o zatáhnutí Slovenska do války v případě úspěchu Ivana Korčoka, šíření strachu a nenávisti proti prozápadní, liberální a progresivní části Slovenska," popsal komentátor deníku Sme Jakub Filo.
Jinými slovy na Slovensku zabralo to, co nezabralo loni v Česku. Šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi tehdy v prezidentských volbách nepomohly slogany o míru a odmítání války, předsedovi slovenského parlamentu nyní ano. A stejně jako Orbán mluví Pellegrini i Fico o tom, že Ukrajině nepošlou jediný náboj. V Evropské unii jsou jen tři země s takovým postojem: vedle Slovenska a Maďarska ještě Rakousko vzhledem ke své vojenské neutralitě.
Loni v dubnu jeli česká hlava státu Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová společně vlakem do Kyjeva podpořit Ukrajinu, která se už přes dva roky brání ruské agresi. Je vyloučené, že by něco takového Pavel mohl zopakovat s Pellegrinim.
Rozdíl mezi Maďarskem a Slovenskem je v oficiálním ideologickém směřování vládních stran. Zatímco Orbánův Fidesz se hlásí ke konzervatismu, Ficův Směr a Pellegriniho Hlas k sociální demokracii. V praxi se ale tento rozdíl příliš neprojevuje, zejména zahraničněpolitické názory Bratislavy a Budapešti jsou nyní v podstatě totožné. Přestože Pellegrini v neděli potvrdil, že podle zvyklostí pojede na první zahraniční návštěvu do Prahy, Budapešť je nyní pro ty, kteří jsou na Slovensku u moci, politicky blíže.
My heartfelt congratulations to @PellegriniP_ on his overwhelming victory at the Slovak presidential elections. A big win for the people of 🇸🇰 and a big win for the advocates of #peace all around Europe! Blahoželáme, pán prezident!
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) April 7, 2024
Nakolik bude Slovensko sdílet v NATO a Evropské unii maďarský odmítavý postoj k jakékoliv podpoře Ukrajiny, není jasné. Fico někdy hovoří o blokování pomoci napadené zemi, jindy není tak nekompromisní. Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár avizoval, že Bratislava se na červnovém summitu NATO nepostaví proti vytvoření fondu na pomoc Ukrajině ve výši 100 miliard eur, ale že do něj přispěje jen "nevojenskou pomocí".
Ruská státní média informují o tom, že Pellegriniho vítězství je pro Moskvu dobrou zprávou. "Pellegrini se zasazuje o ukončení bojů na Ukrajině. Nově zvolený prezident projevil obavy ohledně dodávek munice Kyjevu," napsala ruská agentura RIA Novosti. Agentura TASS Pellegriniho označila za "stoupence rychlého vyřešení konfliktu na Ukrajině".