Cítím hněv, útok se může opakovat, říká rok od vraždy majitel gay baru Tepláreň

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
12. 10. 2023 17:27
Je to rok od nenávistného útoku, při kterém vrah zanechal dva mrtvé u bratislavského gay baru Tepláreň. Slovensko má za sebou volby, kterými se nesly i slovní výpady politiků vůči LGBT+ komunitě. Majitel podniku dnes cítí hněv, ale i odhodlání pomoci narovnat práva menšiny. "Změna je možná, chceme jen lidská práva, nenávistné projevy ohrožují základy celé společnosti," říká Roman Samotný.
Roman Samotný, majitel klubu Tepláreň v Bratislavě.
Roman Samotný, majitel klubu Tepláreň v Bratislavě. | Foto: Magdaléna Tomalová

Je kolem sedmé hodiny večer a centrem slovenského hlavního města se ozývá střelba. V ulici Zámocká vrah zabil dva mladíky sedící na lavičce před malým podnikem, který býval bezpečným místem setkávání lidí z LGBT+ komunity.

Policie vraždu dvou lidí nejdříve vyšetřuje jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci obětí, později ji ale označí za terorismus. Střelec z místa činu uprchl. Na sociální sítě následně umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům. Později spáchal sebevraždu.

"Ta bolest je nesnesitelná," stálo tehdy na sociálních sítích v příspěvku bratislavského baru Tepláreň. Dnes, přesně rok od tragické události, podobné pocity u majitele Romana Samotného přetrvávají.

Smutečního shromáždění, které Samotný na výročí vraždy 12. října pořádá, se podle svých slov účastní s velkým smutkem a bolestí.

"Je to pořád velmi přítomné. Zároveň cítíme hněv, ale i odhodlání se situací LGBT+ lidí na Slovensku něco udělat. Změna je možná, důležité je, aby většina Slováků pochopila, že jde o základní rovnoprávnost a že nenávistné projevy ohrožují nejen naši komunitu, ale i základy celé společnosti," popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Samotný mluví o odhodlání v době, kdy má Slovensko čerstvě za sebou volební kampaň, kterou provázely urážky lidí odlišné sexuální orientace. Po loňském teroristickém útoku a následných aktivitách, které spolu s dalšími LGBT+ aktivisty ke zlepšení postavení komunity vykonal, doufal, že politici dají menšině "alespoň pokoj". "Zaskočilo mě, že místo toho naše životy zneužívali v politické kampani. Šlo o nechutné lži, vlastně námi strašili lidi," popisuje. 

Slovenští politici před parlamentními volbami nazývali příslušníky LGBT+ komunity například pohromou. Budoucí slovenskou vládu budou již téměř jistě tvořit strany, které k právům menšiny nakloněny spíše nejsou. Vládu sestaví vítězný Směr-SD Roberta Fica s Hlasem a Slovenskou národní stranou (SNS).

Směr-SD brojil proti takzvané "genderové ideologii", šéf SNS Andrej Danko zase dříve prohlašoval, že udělá vše pro to, aby se práva LGBT+ lidí neprosazovala. 

Už nyní mají na Slovensku lidé odlišné sexuální orientace menší práva než třeba v Česku. Na rozdíl od tuzemska nemohou vstupovat ani do registrovaného partnerství.

Od doby, kdy Slovensko i zahraničí šokovala střelba u gay baru, podle Samotného slovních útoků proti této komunitě v zemi ještě přibylo. Majitel baru Tepláreň má proto obavu, že se od nenávistného slovníku znovu přistoupí k fyzickému násilí.

"Musíme to zastavit. Mám ale pochybnosti o tom, zda se to pod budoucí vládou v tomto složení podaří, přestože Hlas tvrdí, že bude prozápadním a 'lidskoprávním' prvkem koalice," říká.

Jak zmiňuje Samotný, pro samotnou komunitu je spíše než právní postavení mnohdy důležitější společenská atmosféra v zemi. Ta se podle něj bude dál zhoršovat. 

Bratislavský klub Tepláreň
Bratislavský klub Tepláreň | Foto: Facebook klubu Tepláreň

Přestože se radikalizace projevuje ve slovníku politiků nebo na sociálních sítích, v běžném životě se Samotný setkává i s podporou. "V každodenním životě v Bratislavě se tváří v tvář potkávám s lidmi, kteří jsou respektující a laskaví. Je to zajímavý rozpor, který navozuje dojem, že je Slovensko skvělou zemí, a pak najednou na internetu vidím, co bublá pod povrchem," vysvětluje Samotný.

Vražda byla vyústěním rétoriky politiků

Roman Samotný nyní s ročním odstupem považuje teroristický útok před svým klubem za důsledek toho, jak politici o LGBT+ lidech roky hovoří. "Vzorec se opakuje i v jiných zemích. Výzkumy ukazují, že hrubnutí slovníku a dehumanizace LGBT+ lidí v jistý moment opravdu vede k fyzickému násilí. Pokud je společnost opakovaně vyzvána k tomu, aby nás vyloučila, protože jsme hrozbou nebo ohrožujeme základy civilizace, pocit ohrožení je velký," říká.

Průzkumy veřejného mínění ale naznačují, že se politici patrně přizpůsobují společenským náladám. Většina Slováků podle nich nesouhlasí s tím, aby byla gayům a lesbám přiznána práva, jako je uzavření sňatku. Podle analýz organizace Globsec více než polovina obyvatel věří tvrzení, že LGBT+ je nemorální ideologie. 

Samotný ale naopak tvrdí, že postoje vyjádřené v průzkumech ovlivnili právě politici. Podíl viny podle něj nese i ruská propaganda. Dohromady to podle něj tvoří nebezpečný mix, do kterého promlouvá také fakt, že lidem často chybí bezprostřední osobní zkušenost s někým z komunity LGBT+. "Z našich průzkumů vyplývá, že 53 procent Slováků tvrdí, že neznají osobně žádného gaye, lesbu ani bisexuální osobu," uvádí Samotný. 

Ke zhojení ran, které zanechala loňská vražda v Teplárně, bude podle něj potřeba ještě hodně času. "Zejména kvůli tomu, že nám je politici stále znovu otevírají. Nevidím, že by měli zájem na tom vytvářet bezpečný prostor pro všechny," dodává.

Video: Fica změnil jediný moment. Není takový mafián, jak se říká, tvrdí slovenský diplomat (11. 10. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Rastislav Káčer | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy