Jackson - Federální odvolací soud na poslední chvíli zastavil popravu duševně zaostalého Warrena Hilla.
Kdyby přišlo rozhodnutí o třicet minut později, bylo by pozdě. Odsouzený už v sobě měl Lorazepam a pod vlivem sedativa se připravoval na smrtící injekci.
Vraha dvou lidí, který strávil 21 z 52 let svého života v cele smrti, však nakonec už podruhé zachránila slabomyslnost. Minulý rok v červenci se telefon s verdiktem odkladu rozezvonil 90 minut před popravou.
Americký Nejvyšší soud v roce 2002 sice zakázal trestat smrtí retardované zločince, stanovení hraniční míry postižení ale nechal na jednotlivých státech. V Georgii musí být duševní zaostalost prokázána "nad míru rozumné pochybnosti," což se podle soudů nestalo.
Nepomohl ani argument obhajoby, že klientovo IQ prokazatelně dosahuje pouhých 70 bodů.
"Všichni doktoři, kteří ho vyšetřovali, se shodli na diagnóze mentální retardace, takže nemohlo být sporu o tom, že by bylo vykonání popravy v rozporu s nařízením Nejvyššího soudu," cituje deník The Guardian obhájce Briana Kammera.
Odvolací soud nicméně vyhověl pouze žádosti o dočasný odklad, aby mohlo být Hillovo postižení znovu posouzeno.
O jeho vině pochyb není - když už si odpykával doživotí za vraždu své osmnáctileté přítelkyně, zabil spoluvězně. Přes to, co provedl, se Warrena Hilla zastali mimo jiné bývalý americký prezident Jimmy Carter a prostřednictvím britských a irských konzulátů v Atlantě i Evropská unie.
Drsný život v přeplněné americké věznici:
Odvolaná poprava Warrena Hilla je v poslední době už druhým sporným případem, který zaměstnává justici v Georgii, připomíná ČTK. V září 2011 byl popraven smrtící injekcí Troy Davis, jehož vina podle mnoha lidí nebyla jednoznačně prokázána.
Davis trval až do posledních chvil svého života na své nevině.
Odsouzen byl za vraždu policisty, ale mezitím sedm z devíti svědků buď zcela odvolalo, nebo významně změnilo své výpovědi.
Některé prý původně zastrašovala policie, navíc se nikdy nepodařilo najít vražednou zbraň a Davise s činem nespojovaly žádné stopy DNA. Kvůli nejasnostem v případu protestovaly proti popravě statisíce lidí po celém světě.