Skotští nacionalisté ožili, chtějí vládnout s labouristy

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2015 14:12
Volby v Británii se blíží. Skotská národní strana se po 7. květnu může stát třetí nejsilnější ve Spojeném království.
Před referendem o nezávislosti Skotska.
Před referendem o nezávislosti Skotska. | Foto: Reuters

Glasgow - Skotská národní strana (SNP) doufá, že jí blížící se britské volby přinesou větší vliv. Dokonce věří, že by mohla zásadně promlouvat do politiky příští vlády.

Předvolební průzkumy totiž naznačují, že ani konzervativci, ani labouristé nezískají 7. května potřebnou většinu. Výsledek hlasování do Dolní sněmovny přitom může zásadním způsobem ovlivnit to, zda Británie neopustí Evropskou unii, upozorňuje agentura Reuters. 

A jestli se pak Skotové - velcí stoupenci EU - v důsledku toho opětovně nepokusí svazek s Brity opustit.

Zpátky na vrcholu

SNP za sebou nemá nejšťastnější období. Po neúspěchu loňského referenda o nezávislosti dočasně ztratila přízeň voličů.

Teď je však opět na vzestupu. Ve Skotsku, kde mají konzervativci jen minimální podporu, může na hlavu porazit i labouristy.

Počtem mandátů, získaných v Dolní sněmovně, by se po volbách mohla stát třetí nejsilnější politickou formací na britských ostrovech. Vůdkyně strany Nicola Sturgeonová se tak podle Reuters snaží získat podporu i mimo Skotsko.

A prohlašuje, že Skotská národní strana usiluje o změny, z nichž budou těžit občané v celém Spojeném království.

Jdeme s labouristy, ale...

Pokud by volby skutečně skončily patem, skotští nacionalisté doufají, že se při sestavování příští vlády stanou "jazýčkem na vahách". Podpořit jsou ovšem ochotni pouze labouristy.

Svým manifestem, v němž se hlásí k řadě bodů prosazovaných Labour Party, chtějí ukončit škrty vládních konzervativců a liberálů. To je podle Sturgeonové "priorita číslo jedna".

"Je čas skoncovat s neužitečným strádáním," řekla na předvolebním setkání nacionalistů v Edinburghu. "V posledních pěti letech podkopaly škrty naše veřejné služby, snížily životní úroveň pracujících, uvrhly mnoho dětí do chudoby a přiškrtily hospodářský růst," cituje ji agentura Reuters.

Aby své plány prosadila, navrhuje  Skotská národní strana uvolnit každoročně tři miliardy liber (75 miliard korun). Potřebné finance má zajistit zrušení nákladného projektu modernizace britských jaderných ponorek Trident.

A tady je první problém: labouristé, její potenciální spojenci, tuhle modernizaci naopak podporují.

Ruka na znamení přátelství

Labouristický vůdce Ed Miliband vládní spojenectví se skotskými nacionalisty odmítá. Případnou podporu v Dolní sněmovně by ale uvítal.

Konzervativci se teď snaží britské voliče zastrašit právě vidinou povolební spolupráce Labour Party a SNP.

Ministr obrany Michael Fallon označil předvolební manifest skotských nacionalistů za "nejdražší vyděračský požadavek v dějinách" Británie. Premiér David Cameron zase prohlásil, že spojenectví labouristů a SNP ohrozí hospodářské oživení země.

Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová něco takového vehementně popírá.

Cameronovy poslední výroky podle ní odrážejí "paniku a zděšení", panující v řadách konzervativců.

I když SNP i nadále usiluje o nezávislost Skotska, parlamentní volby podle ní nejsou referendem o odtržení Skotska od Velké Británie. "V těchto volbách podávám lidem po celé Británii přátelskou ruku… A říkám zcela otevřeně, že můžeme pracovat společně, aby se lidem ve Skotsku - a podle mých zkušeností i mnoha, mnoha občanům ve zbytku země - vedlo lépe," řekla Nicola Sturgeonová podle agentury Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy