Jeruzalém - Vznesení oficiální žaloby proti bývalému prezidentovi Mošemu Kacavovi se odkládá. Nejvyššímu izraelskému soudu i veřejnosti se nelíbí dojednaná dohoda.
Kacav, který vinu za určité sexuální delikty přiznal, v pátek rezignoval výměnou za mírnější obžalobu a trest.
Podle dohody obhájců a žalobců mu měl být udělen pouze podmíněný trest. Několika organizacím se však dohoda nelíbí a požadují přezkoumání dohody a tvrdší trest.
Izraelský prezident Moše Kacav podal demisi - ČTĚTE ZDE
Žaloba měla být vznesena dnes. Na rozdíl od původního záměru v ní nemělo figurovat znásilnění, ale pouze nemravné chování, sexuální obtěžování a zastrašování svědka.
Přestože generální prokurátor Menachem Mazuz Kacavovi zaručil jenom podmínečný trest výměnou za to, že se přiznal, vše se může změnit.
Kacavovi hrozí 16 let za mřížemi
Podle izraelského tisku musí soud uznat Mazuzovu dohodu, avšak nemusí brát zřetel na doporučenou výši trestu. Za znásilnění, na němž žalující strana trvá, by Kacavovi hrozilo až 16 let vězení.
Mazuz, který je za ujednání s bývalým prezidentem všeobecně kritizován, řekl, že se rozhodoval v obecném zájmu.
Přiznal, že Kacav při výslechu lhal, a řekl, že i když se zdá dohoda pro bývalého prezidenta výhodná, Kacav z procesu vyjde jako člověk, který se dopustil těžkých sexuálních zločinů.
Vyšetřování se táhne rok
Případ, v němž Kacava za zneužití obvinilo asi osm žen, se táhne rok. Mazuz původně tvrdil, že je rozhodnut prezidenta obžalovat ze znásilnění.
Kacav se v lednu dočasně vzdal funkce, aby mohl být podroben výslechu. Řekl tenkrát, že odstoupí, bude-li obžalován.
Veterán Peres se dočkal. Je 9. prezidentem Izraele - NAJDETE ZDE
Jeho sedmiletý mandát končí 15. července, kdy ho nahradí již zvolený nástupce Šimon Peres. Do té doby bude stát v čele Izraele předsedkyně parlamentu Dalia Iciková.
Co kvalita vlády?
Mezi skupinami, které se obrátily na nejvyšší soud, je také Hnutí za kvalitní vládu a několik ženských organizací.
Mazuz podle nich nevysvětlitelným způsobem změnil názor, protože v případu nebyly předloženy žádné nové důkazy.
Profesor práv Emmanuel Gross z Haifské univerzity řekl, že nejvyšší soud asi nebude moci zvrátit dohodu o přiznání viny. Neučinil to prý zatím nikdy v případu, kdy rozhodoval generální prokurátor na základě předložených faktů. Podle něj je zřejmě potíž v prokázání znásilnění, které udává jedna z postižených.
Událost se totiž stala v roce 1998, kdy ještě platil zákon, že pro uznání znásilnění musí být prokázáno použití síly. Dnes v Izraeli stačí, aby oběť prohlásila, že byl styk z její strany nedobrovolný.