Mitrovica - Situace na severu etnicky rozděleného Kosova je natolik vážná, že kvůli událostem posledních dnů mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN.
Vyzval ji k tomu Bělehrad, který 60 tisíc kosovských Srbů stále považuje za své hlavní město.
Právě srbští nacionalisté ve středu vyrabovali a vypálili hraniční přechod Jarinje. Zároveň stříleli na vojáky a helikoptéru KFOR. "Jsem z vývoje událostí velmi zklamaný," citoval Balkan Insight velitele mezinárodních jednotek KFOR, generála Erharda Buhlera.
Thaci: Svého dosáhneme
Srbové vyzbrojení zápalnými lahvemi a sekerami tak reagovali na akci speciálních jednotek kosovské policie, která se v pondělí pokusila Jarinje spolu s dalším hraničním přechodem ovládnout. Jeden policista byl během operace střelen do hlavy a zemřel, druhý byl těžce raněn.
Policisty poslal přímo kosovský premiér Hashim Thaci, který obviňuje kosovské Srby z pašování zboží a neplacení daní.
Za novou vlnou násilí podle něj stojí Bělehrad. Thaci prohlásil, že Srbsko chce stále území na severu Kosova ovládat. "Nestáhneme se, návrat není možný za jakýchkoliv podmínek a za jakoukoliv cenu," řekl.
Kosovo - jež z 90 procent tvoří etničtí Albánci - vyhlásilo svou nezávislost v roce 2008. Tu ovšem Bělehrad nikdy neuznal.
Připomeňte si vyhlášení nezávislosti Kosova:
Na tahu je OSN
Srbský prezident Boris Tadič vyzval Kosovo i etnické Srby, aby od násilí upustili. "Výtržníci, kteří se snaží konflikt rozpoutat, nebrání ani své lidi, ani srbský stát," prohlásil. Tadič je považovaný na Balkáně za ukázkového proevropského politika, jenž se snaží ze všech sil dostat Srbsko do EU.
Jednání o Kosovu na půdě OSN se má zúčastnit i Rusko. Zástupci znesvářených stran a mezinárodního společenství usednou ke společnému stolu už ve čtvrtek, ovšem za zavřenými dveřmi.