Šíitské polovojenské jednotky rabují v iráckém Tikrítu

ČTK ČTK
3. 4. 2015 21:15
Tikrít teprve před pár dny irácká armáda dobyla z rukou radikálů z hnutí Islámský stát. Do bojů se po boku armády zapojily i šíitské milice. Ty prý nyní rabují hlavně v sunnitských částech města.
Tank irácké armády před Tikrítem, v pozadí hořící ropné pole Adžíl.
Tank irácké armády před Tikrítem, v pozadí hořící ropné pole Adžíl. | Foto: Reuters

Bagdád - Příslušníci šíitských polovojenských jednotek pokračují v rabování ve městě Tikrít, které teprve před pár dny irácká armáda dobyla z rukou radikálů z hnutí Islámský stát (IS).

Jak uvedl jeden z představitelů města Ahmad Krajím, bojovníci prý za poslední dva dny vypálili "stovky domů". Irácký premiér mezitím vyzval bezpečnostní složky, aby každého, kdo v Tikrítu bude porušovat zákony, zatkli.

"Domy i obchody jsou vypalovány poté, co tam všechno ukradli," svěřil se agentuře Reuters Krajím. "Naše město lehá popelem přímo před našima očima. Situaci nemáme pod kontrolou," dodal Krajím s tím, že kvůli chaosu, který v Tikrítu vypukl, dnes odpoledne město opustil a uprchl do Bagdádu.

Islámský stát obsadil Tikrít loni v létě, kdy začal postupovat z Mosulu na jih. Dobytí města se považuje za otevření cesty pro bitvu o dvoumilionový Mosul. Do boje o Tikrít se zapojily právě i šíitské milice, které utrpěly údajně velké ztráty. Následně se začaly množit případy rabování zejména v sunnitských částech města.

Tikrít je střediskem provincie Saláhaddín, kde žijí většinou sunnité, kteří nedůvěřují vládě v Bagdádu, jíž dominují šíitě. Radikálové z Islámského státu se hlásí rovněž k sunnitské větvi islámu a podle obyvatel Tikrítu se jim nyní šíitské milice mstí.

Neklidnou situaci se snaží řešit i irácký premiér Hajdar Abádí. "Premiér vyzval vojáky v Tikrítu, aby zadrželi kohokoli, kdo bude mít na svědomí podobné činy, a ochránili majetek a domy v provincii Saláhaddín," uvedl ve svém prohlášení úřad premiéra.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy