Islámskému státu slibují věrnost džihádisté z celého světa

ČTK ČTK
1. 4. 2015 17:12
Kolem dvou desítek islamistických skupin od Alžírska po Indonésii se dobrovolně podrobilo vůdci Islámského státu Abú Bakru Bagdádímu.
Abú Bakr Bagdádí
Abú Bakr Bagdádí | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - Abú Bakru Bagdádímu, vůdci radikální skupiny Islámský stát (IS), přísahalo věrnost 21 skupin a organizací.

Dalších deset jej podporuje, oznámila ve středu americká organizace InelCenter, která se zabývá monitorováním extremistů.

Na jejím seznamu jsou organizace působící na celém světě od Alžírska na západě až po Indonésii na východě.

IS loni vyhlásil chalífát na části území Sýrie a Iráku. Když Bagdádí jeho vznik oznamoval, řekl, že - coby jeho vůdce - přijímá jméno chalífa Ibráhím. A vyzval muslimy na celém světě, aby se mu podrobili.

Hned další den tak učinila alžírská skupina, která se nazývá oddíly Al-Huda v Maghribu. Následovala Ansar Bajt al-Makdis, jež působí na egyptském Sinajském poloostrově, dále libanonská Ahrár as-Sunna a nakonec se připojily i nigerijská Boko Haram a tuniská Džund al-Chiláfa. Deset skupin vyjádřilo Bagdádímu podporu, ale formálně mu věrnost nepřísahalo.

Boje proti IS ve středu pokračovaly v Iráku i Sýrii. V Damašku prý skupina obsadila velkou část tábora pro palestinské uprchlíky Jarmúk. Bojovníci IS na tábor zaútočili ráno a boje uvnitř stále pokračují.

Další těžké střety jsou hlášeny od Nasíbu na syrsko-jordánské hranici. Jordánsko kvůli nim přechod uzavřelo.

Máme většinu Tikrítu, zní z Iráku

Iráčtí vojáci pomalu postupují centrem Tikrítu, jehož dobytí ohlásil irácký premiér Hajdar Abádí v úterý.

Karím Núrí ze šíitských milicí, které se na osvobození Tikrítu podílely, řekl, že vojsko má nyní pod kontrolou 95 procent města. "Jsou tam ještě izolovaní střelci a v mnoha domech jsou výbušniny. Bojovníci IS se prý na severu pokoušeli probít na univerzitu."

V osvobozených čtvrtích se objevily skupiny lidí a začaly odklízet smetí, aby mohly být obnoveny základní služby. Nad mnoha budovami zavlály irácké vlajky a nahradily černé prapory IS.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy