USA zahájily nálety na pozice Islámského státu u Tikrítu

ČTK ČTK
25. 3. 2015 22:10
Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti Islámskému státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tikrít - Americká armáda ve středu zahájila nálety na pozice bojovníků Islámského státu (IS) v okolí severoiráckého Tikrítu. Informovala o tom agentura AP. Jde o dosud nějtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS.

O Tikrít se bojuje od začátku března a irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podařilo obsadit několik jeho čtvrtí. Minulý týden se ale postup vládních sil zastavil. Radikálové se stáhli k centru města a v jeho okolí nastražili množství výbušnin.

Údery americké letectvo ve středu údajně zahájilo krátce poté, co dorazila oficiální žádost Bagdádu o pomoc. Koaliční letadla ale začala monitorovat situaci nad Tikrítem už v úterý. Tehdy však americké úřady ještě hovořily o tom, že poskytnou iráckým pozemním jednotkám pouze informace o rozmístění sil radikálů.

Centrum provincie Saláhaddín a rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy.

Pokud se irácké armádě podporované šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul. Irák do ofenzivy nasadil přes 20 000 lidí.

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy