USA zahájily nálety na pozice Islámského státu u Tikrítu

ČTK ČTK
25. 3. 2015 22:10
Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti Islámskému státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tikrít - Americká armáda ve středu zahájila nálety na pozice bojovníků Islámského státu (IS) v okolí severoiráckého Tikrítu. Informovala o tom agentura AP. Jde o dosud nějtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS.

O Tikrít se bojuje od začátku března a irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podařilo obsadit několik jeho čtvrtí. Minulý týden se ale postup vládních sil zastavil. Radikálové se stáhli k centru města a v jeho okolí nastražili množství výbušnin.

Údery americké letectvo ve středu údajně zahájilo krátce poté, co dorazila oficiální žádost Bagdádu o pomoc. Koaliční letadla ale začala monitorovat situaci nad Tikrítem už v úterý. Tehdy však americké úřady ještě hovořily o tom, že poskytnou iráckým pozemním jednotkám pouze informace o rozmístění sil radikálů.

Centrum provincie Saláhaddín a rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy.

Pokud se irácké armádě podporované šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul. Irák do ofenzivy nasadil přes 20 000 lidí.

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy