Zvěrstva Islámského státu mají rozměry genocidy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
19. 3. 2015 14:00
Islamisté se údajně dopouštějí také válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těžké zločiny prý ale spáchala také irácká armáda i šíitské milice.
Jezídové na útěku z Iráku.
Jezídové na útěku z Iráku. | Foto: Reuters

Ženeva - Násilnosti páchané členy radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku dosáhly rozměru genocidy.

Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedl Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva v Ženevě.

Islamisté se údajně dopouštějí také válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Těžké zločiny prý ale spáchala také irácká armáda i šíitské milice.

Za genocidu by se podle zprávy OSN daly označit především činy spáchané na náboženské menšině jezídů.

Od června loňského roku, kdy IS během bleskové ofenzivy obsadil sever Iráku, jich prý zahynuly stovky.

Desítky tisíc jich ve strachu o život uprchly ze svých domovů, většinou na území ovládaná kurdskými silami na severovýchodě země. Stovkám žen a dívek se však útěk nepodařil, byly zajaty a prodány do otroctví. Odhadem 7000 jezídů radikálové donutili přestoupit k islámu.

Náboženské menšiny v nebezpečí

Kromě útoků na jezídy OSN odsoudila také násilí radikálů páchané na dalších etnických a náboženských menšinách v Iráku, včetně Turkmenů, Kurdů, křesťanů či šíitů. Obzvlášť u jezídů ale úsilí IS prý směřovalo k jejich "vyhubení jako skupiny".

Zpráva OSN vznikla na základě rozhovorů s více než stovkou údajných obětí a očitých svědků. Úřad vysokého komisaře v ní rovněž vyzval Radu bezpečnosti, aby případ postoupila Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

"Zpráva dokumentuje rozšířené násilné činy, které IS páchal, včetně vražd, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování, nucené změny víry či násilného verbování dětí," uvedl Úřad vysokého komisaře.

Kromě islamistů se však válečných zločinů mohli údajně dopouštět také příslušníci irácké armády a polovojenských jednotek složených převážně z šíitských dobrovolníků. Nedávno se v souvislosti s úspěchy irácké armády při dobývání území ovládaných IS v okolí města Tikrítu objevila obvinění, že se jednotky mstí na obyvatelích tamějších sunnitských vesnic.

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství po zoroastrismus a příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.

Snaha zabránit utrpení jezídů obklíčených islamisty v okolí severoirácké hory Sindžár byla jedním z motivů pro zahájení amerických leteckých úderů v Iráku loni v srpnu.

Úmluva OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 definuje genocidu jako zločin úmyslného vyvražďování národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny obyvatelstva.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy