Zvěrstva Islámského státu mají rozměry genocidy, tvrdí OSN

ČTK ČTK
19. 3. 2015 14:00
Islamisté se údajně dopouštějí také válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těžké zločiny prý ale spáchala také irácká armáda i šíitské milice.
Jezídové na útěku z Iráku.
Jezídové na útěku z Iráku. | Foto: Reuters

Ženeva - Násilnosti páchané členy radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku dosáhly rozměru genocidy.

Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedl Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva v Ženevě.

Islamisté se údajně dopouštějí také válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Těžké zločiny prý ale spáchala také irácká armáda i šíitské milice.

Za genocidu by se podle zprávy OSN daly označit především činy spáchané na náboženské menšině jezídů.

Od června loňského roku, kdy IS během bleskové ofenzivy obsadil sever Iráku, jich prý zahynuly stovky.

Desítky tisíc jich ve strachu o život uprchly ze svých domovů, většinou na území ovládaná kurdskými silami na severovýchodě země. Stovkám žen a dívek se však útěk nepodařil, byly zajaty a prodány do otroctví. Odhadem 7000 jezídů radikálové donutili přestoupit k islámu.

Náboženské menšiny v nebezpečí

Kromě útoků na jezídy OSN odsoudila také násilí radikálů páchané na dalších etnických a náboženských menšinách v Iráku, včetně Turkmenů, Kurdů, křesťanů či šíitů. Obzvlášť u jezídů ale úsilí IS prý směřovalo k jejich "vyhubení jako skupiny".

Zpráva OSN vznikla na základě rozhovorů s více než stovkou údajných obětí a očitých svědků. Úřad vysokého komisaře v ní rovněž vyzval Radu bezpečnosti, aby případ postoupila Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

"Zpráva dokumentuje rozšířené násilné činy, které IS páchal, včetně vražd, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování, nucené změny víry či násilného verbování dětí," uvedl Úřad vysokého komisaře.

Kromě islamistů se však válečných zločinů mohli údajně dopouštět také příslušníci irácké armády a polovojenských jednotek složených převážně z šíitských dobrovolníků. Nedávno se v souvislosti s úspěchy irácké armády při dobývání území ovládaných IS v okolí města Tikrítu objevila obvinění, že se jednotky mstí na obyvatelích tamějších sunnitských vesnic.

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství po zoroastrismus a příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.

Snaha zabránit utrpení jezídů obklíčených islamisty v okolí severoirácké hory Sindžár byla jedním z motivů pro zahájení amerických leteckých úderů v Iráku loni v srpnu.

Úmluva OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 definuje genocidu jako zločin úmyslného vyvražďování národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny obyvatelstva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy