Washington - Soukromí není zajištěno při žádné formě elektronické komunikace. Obchodními transakcemi, šifrovanými e-maily či hovory počínaje a internetovým bankovnictvím konče.
Z utajovaných informací, které médiím poskytl whistleblower Edward Snowden, totiž vyplývá, že americké a britské tajné služby prolomily elektronické šifrování prakticky všech používaných internetových protokolů.
Vedení amerických rozvědek v pátek uvedlo, že zveřejněné články pravděpodobně poškodí získávání zpravodajských informací.
NSA (v rámci programu Bullran) a GCHQ (v rámci programu Edgehill) "rozluštily" i protokoly nejpoužívanějších internetových služeb, jako jsou Facebook, Google nebo Yahoo.
Za sledování šifrované elektronické komunikace NSA podle Snowdena utrácí 250 milionů dolarů ročně. Od roku 2000, kdy s ním začala, už tak utratila miliardy dolarů amerických daňových poplatníků.
Agentury měly mít přístup i k citlivým databázím, například ke zdravotnické dokumentaci pacientů, napsaly na základě materiálů poskytnutých bývalým technikem CIA a NSA listy The New York Times, ProPublica a The Guardian.
Pokud jsou informace pravdivé, v bezpečí není ani šifrovaná komunikace mezi chytrými telefony používajícími takzvanou 4G síť.
Obrazem: příběh novodobého psance
NSA podle whistleblowera sestavila superpočítač, jenž se v reálném čase (mnohdy úspěšně) pokoušel prolamovat hesla uživatelů, kteří se přihlašovali k online službám.
The Guardian navíc napsal, že Američané spolupracují s nejmenovanými výrobci softwaru na "zadních vrátkách", jež zpravodajcům poskytují přístup k datům uživatelů dřív, než jsou zašifrována a odeslána.
Vedení amerických rozvědek v pátečním prohlášení nepotvrdilo obsah článků, ale uvedlo, že obsahovaly "konkrétní a utajované podrobnosti". Poskytly tak "naším protivníkům mapu" konkrétních zpravodajských metod, uvedlo prohlášení.
Zdůraznilo také, že by zpravodajské služby nedělaly svou práci, kdyby se nesnažily proniknout do šifrování, které používají "teroristé, pašeráci lidí a další".