Daně se nesnížily, pracovní místa nevznikla a italská ekonomika není v dobré kondici.
"Berlusconi je typickým příkladem muže, který příliš mluví a málo činní," prohlašuje Paolo Piraino, majitel obchodu a muž, který pravicovou koalici vedenou Berlusconim před pěti lety volil.
"Nejsem si jistý, že to tak bude i tento rok," dodal.
Podle ekonomických ukazatelů stačilo málo, aby italská ekonomika v minulém roce začala klesat. Naštěstí se ustálila na nule, štěstí italské pravice však přesto pomalu končí, alespoň na Sicílii.
"Novinové titulky neberte na zřetel," prohlásil před několika dny italský premiér na setkání s podnikateli. "Každý podnikatel musí být optimista, proto se ptám: Kde je ta krize?"
Podle ekonoma Bank of America Lorenza Codogneho však čísla mluví jasně.
Rostou ceny energií i bydlení. Mladí Italové žijí s rodiči v průměru do 30 let a nabídka pracovních příležitostí je mizivá.
"Samozřejmě že vinu můžeme svalit na vládu, ale není to pouze ona, která zaspala," podotýká Codogno.
A právě na Sicilii jsou všechny příznaky nemocné italské ekonomiky viditelné nejvíce. Země hor, pláží a organizovaného zločinu s uplynulými pěti lety spokojena určitě není.
Podle starosty sicilské Katánie Enzo Bianca přesto nebude ekonomika jediným důvodem, proč podpora Berlusconimu klesá.
"Každý vidí, že věci se neubírají tím správným směrem."
Také Angelino Alfano, vůdce Berlusconiho strany Forza Italia na Sicílii, chyby současné vlády vidí. Podle jeho mínění ale není reálné, že by se konzervativní Sicílie postavila na stranu levice.
Otázkou zůstává, nakolik jsou témata jako potraty nebo homosexuální sňatky důležitá pro většinu jejich obyvatel. Špatnou ekonomickou situaci totiž zažívá na vlastní kůži většina z nich.
"Berlusconi neříká, že vše je v pořádku. Spíše upozorňuje na to, že načerno ji maluje levice," přece jen obhajuje svého premiéra Alfano.