Italská politika zůstává světem mužů

Lenka Málková
3. 4. 2006 0:00
Řím - Stalo se nevídané. Italská pravice a levice se sjednotila. Politici se společně postavili proti zavedení kvót pro ženy v politice.
Alessandra Mussoliniová je jednou z mála italských političek, které se dostaly do povědomí lidí i za hranicemi Itálie. Důvodem bude ale spíše známé jméno než její politické úspěchy.
Alessandra Mussoliniová je jednou z mála italských političek, které se dostaly do povědomí lidí i za hranicemi Itálie. Důvodem bude ale spíše známé jméno než její politické úspěchy. | Foto: Reuters

V Itálii se tak ani v 21.století nic nemění. Politika zkrátka zůstává světem mužů.

Do politiky ženy nepatří

Přímo v Dolní sněmovně italského parlamentu někteří z politiků rozvinuli plakáty s nápisem  "Pryč se ženami", aby vyjádřili svůj nesouhlas s přijetím kvót.

Občané Itálie tak mohli minulý týden sledovat přímo na televizní obrazovce nezájem "světa mužů" o větší zapojení žen do politiky a vlády.

"Byla to jasná ukázka toho, jak málo ve schopnosti žen Italové ve skutečnosti věří," prohlásila římská místostarostka Maria Pia Garavagliaová.

"V Itálii zkrátka platí jednoduché pravidlo: Jedna žena do politiky, jeden muž ven."

Přitom právě poslední rok ve světě ukázal, že ženy se diskriminovány cítit nemusí. Tedy alespoň v Německu, kterému vládne Angela Merkelová, nebo v Chile s prezidentkou Michelle Bacheletovou v čele. Svoji prezidentku má dokonce i africká Libérie.

V Itálii zůstává problémem jen dostat se do parlamentu, někdy dokonce i na kandidátku.

V parlamentu nejméně žen z celé EU

Podle bývalé evropské komisařky a stoupenkyně italské levice Emmy Boninové je "italská politika zrcadlem země."

Bývalá evropská komisařka a stoupenkyně italské levice Emma Boninová je jednou z mála italských političek.
Bývalá evropská komisařka a stoupenkyně italské levice Emma Boninová je jednou z mála italských političek. | Foto: Aktuálně.cz

Počet žen v italském parlamentu dosahuje pouze 11,5 procenta, což je nejnižší podíl v Evropské unie. Celosvětově se Itálie drží na třicátém místě spolu s Filipínami, Ekvádorem a Bulharskem.

V sektorech jako například bankovnictví nebo média je situace jen o něco málo lepší.

"Pokud jdete do banky, uvidíte ženy, ale pouze za přepážkou. A ženy novinářky? Jsou tu, ale jen málo z nich dosáhne pozic jako muži," dodala Boninová.

Ženy přitom představují téměř polovinu pracovní síly v Itálii, vydělávají si však průměrně o třetinu méně než jejich mužští kolegové.

Kvóty pro ženy má jen Národní Aliance

Ve stále konzervativní italské politice představuje výjimku pouze Národní Aliance. Ta si sama stanovila, že počet žen na její kandidátce musí dosáhnout pětadvaceti procent.

Romano Prodi versus Silvio Berlusconi. Italská politika zůstává světem můžů.
Romano Prodi versus Silvio Berlusconi. Italská politika zůstává světem můžů. | Foto: Aktuálně.cz

"Musíme se snažit dostal ženy do vysoké politiky a bez kvót se nám to nepodaří," prohlásila Daniela Santacheová z této strany.

Premiér Berlusconi se před nedávnem nechal slyšet, že důvodem, proč je v jeho straně málo žen, je jejich neochota opustit své muže a rodinu. Přesto slíbil, že pokud bude znovuzvolen do čela vlády, celou třetinu jeho kabinetu budou tvořit ženy. Levice se nenechala zahanbit a následně prohlásila to samé.

Po dubnových volbách se tak uvidí, zda strany své předvolební sliby opravdu splní.

Bývalá ministryně kultury Giovanna Melandriová, která před nedávnem letěla přes půl světa na inauguraci chilské prezidentky Bacheletové, doufá, že "na něco podobného nebudeme muset čekat, až naše děti dospějí. Musíme se víc snažit," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy