Afghánský křesťan dostal azyl v Itálii

lem
30. 3. 2006 10:41
Řím - Afghánec, který čelil trestu smrti kvůli přestoupení z islámu ke křesťanství, dostal azyl v Itálii.
Rahmán byl za konverzi ke křesťanství postaven před soud před dvěma týdny a podle islámského práva šaría mu hrozil trest smrti.
Rahmán byl za konverzi ke křesťanství postaven před soud před dvěma týdny a podle islámského práva šaría mu hrozil trest smrti. | Foto: Reuters

Abdul Rahmán byl za konverzi ke křesťanství postaven před soud před dvěma týdny a podle islámského práva šaría mu hrozil trest smrti.

Proti soudu protestovala řada západních zemí a politiků včetně amerického prezidenta George Bushe a německé kancléřky Angely Merkelové.

O víkendu požádal Afghánistán o milost pro Rahmána i papež.

Azyl je humanitárním krokem

Rahmán přicestoval do Říma jen pár dnů poté, co byl pro nedostatek důkazů a duševní nezpůsobilost propuštěn z přísně střeženého vězení na okraji Kábulu.

Německo, kde Rahmán kdysi žil, krok italské vlády přivítalo.

"Je to humanitární krok a my jsme ho přivítali," prohlásil mluvčí vlády Thomas Steg.

Podle italského ministra vnitra Giuseppe Pisana se Rahmánovi v Itálii dostane potřebné ochrany a pomoci.

Před časem Rahmán v písemných odpovědích na otázky zaslané italským deníkem La Repubblica vyjádřil připravenost umřít.

"Nechci zemřít. Ale pokud Bůh rozhodne, jsem připraven stát vždy za svým," řekl muž, který konvertoval před více než deseti lety, žil dlouho v Německu a do problému se dostal po návratu do Afghánistánu na základě udání příbuzných.

Rahmán zemi opustil, i když nechtěl

Rahmán také uvedl, že by nerad odjížděl z Afghánistánu v případě, že bude propuštěn na svobodu.

Muž se modlí u příležitosti afghánského Nového roku. Islám hraje tradičně velkou roli i v afghánském soudnictví.
Muž se modlí u příležitosti afghánského Nového roku. Islám hraje tradičně velkou roli i v afghánském soudnictví. | Foto: Reuters

"Možná ano, ale pokud opět odjedu, bude to znamenat, že moje země se nezměnila. Bude to znamenat, že naši nepřátelé zvítězili. Bez lidských práv, bez respektování všech náboženství Taliban vyhrál," citoval list zadrženého.

Itálie má s Afghánistánem těsné kontakty již roky. Bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh strávil v italském exilu třicet let a do rodné země se vrátil teprve po pádu Talibanu.

Do Afghánistánu byly také po americké invazi v roce 2001 vyslány italské vojenské jednotky. V současnosti jich v zemi operuje 1775.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy