Pchjongjang - Když se v roce 2014 severokorejský diktátor Kim Čong-un léčil kvůli nemoci a nevystupoval na veřejnosti, spekulovalo se, že je to právě ona, kdo dočasně řídí nejizolovanější zemi světa.
Vůdce KLDR jí prý bezmezně důvěřuje. Nyní svou sestru dosadil do nejvyšších pozic v komunistické vládnoucí hierarchii.
Třicetiletou Kim Jo-čong o víkendu formálně zvolil ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce do svého politbyra - orgánu, který činí nejdůležitější politická rozhodnutí v Severní Koreji.
"Ukazuje se, že vliv Kim Jo-čong bude ještě větší, než se původně předpokládalo, a že jde o další upevňování moci Kimovy rodiny," řekl agentuře Reuters Michael Madden z americké Univerzity Johnse Hopkinse.
Kimova sestra nastupuje na pozici, kterou dříve zastávala její teta Kim Kjong-hi.
Ta se v minulosti podílela na rozhodování, než Kim Čong-un před čtyřmi roky nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.
Studia ve Švýcarsku
Do svých 23 let přitom Kim Jo-čong žila v ústraní. Koncem 90. let strávila několik let na internátní škole ve švýcarském Bernu. Pak vystudovala informační technologie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.
Až v roce 2010 se objevila na konferenci Korejské strany práce a následující rok byla čím dál častěji k vidění po boku svého otce Kim Čong-ila.
Když její otec v prosinci 2011 zemřel, stála během smutečního obřadu vedle svého bratra a dědice vládnoucí dynastie Kim Čong-una. To znamená, že se už tehdy těšila jeho velké přízni.
Potom o ní státní média delší dobu téměř vůbec nereferovala, až v roce 2014 doprovázela Kim Čong-una při volbách do parlamentu.
Vrchní propagandistka
Dosazení Kim Jo-čong do politbyra znamená, že vůdce má ke své sestře absolutní důvěru. Zároveň si upevnila postavení jedné ze dvou nejmocnějších žen v Severní Koreji. Tou další je Kimova manželka Ri Sol-ču.
Podle dalších expertů na KLDR se severokorejský vůdce nyní snaží o generační výměnu. Od moci postupně odstřihává lidi, kteří patřili k vnitřnímu kruhu jeho otce Kim Čong-ila.
"Tím, že uskutečnil výměnu na klíčových postech strany, přetrhal režim Kim Čong-una spojení s předchozím režimem Kim Čong-ila," citoval The Guardian profesora Kim Jong-hjuna z univerzity v Soulu.
Už koncem roku 2014 ale Kimova sestra zastávala klíčovou úlohu v severokorejské mocenské mašinerii. Jako viceprezidentka vedla oddělení propagandy a agitace ve straně práce. A její vliv na bratra i chod země postupně rostl.
Je to právě ona, kdo stojí za bratrovou pečlivě budovanou veřejnou imagí. Součástí diktátorova kultu osobnosti je snaha ukázat Kima jako benevolentního a přístupného lídra po vzoru jeho děda, zakladatele severokorejského vládnoucího klanu Kim Ir-sena.
Kim Jo-čong nabádá svého bratra, aby navštěvoval lunaparky a školy, kde vznikají propagandistické fotky, na kterých diktátor s úsměvem objímá děti. Také stojí za přátelstvím diktátora s bývalou hvězdou americké NBA Dennisem Rodmanem, který už KLDR několikrát navštívil.
Obezřetnost je namístě
I ona však musí být obezřetná. Rodinné vztahy s Kim Čong-unem nezaručují slušné zacházení, a dokonce neochrání ani před popravou. Kim od svého nástupu na "trůn" už několikrát ukázal, že se nezastaví před ničím, pokud se cítí někým ohrožený.
Před čtyřmi lety nechal popravit svého strýce a blízkého poradce Čang Song-tcheka, kterého krátce předtím obvinil z vlastizrady. Ten přitom spolu se svou ženou Kim Kjong-hi pomohl mladému Kimovi po smrti jeho otce upevnit postavení a převzít moc.
Severokorejský vůdce je rovněž podezřelý, že je strůjcem atentátu na svého nevlastního bratra Kim Čong-nama. K němu došlo letos v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur.
Pole Guardianu Kim Čong-un během několika čistek nechal odstranit na 140 nejvýše postavených vojenských a státních činitelů.