Utajené mozky KLDR. Kdo jsou vědci, kteří Kimovi pomáhají získat jaderné zbraně a rakety?

Martin Novák Martin Novák
15. 9. 2017 15:00
Severní Korea odpálila v pátek další balistickou raketu přes území Japonska. Čtyři dny poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila kvůli předchozím testům raket a atomových bomb zpřísněné sankce vůči režimu diktátora Kim Čong-una. Ten kolem sebe v posledních letech shromáždil skupinu vědců, kteří jsou páteří jeho přísně utajovaného zbrojního a jaderného programu.
Severokorejský režim slaví odpálení další vojenské rakety.
Severokorejský režim slaví odpálení další vojenské rakety. | Foto: ČTK

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un udílí v raketovém a jaderném programu rezolutní rozkazy.

Ty poslušně plní důstojníci, odpovědní za testy balistických střel a atomových náloží.

Totalitní režim KLDR letos výrazně zrychlil tempo.

V září provedl patrně nejsilnější jaderný výbuch a dvě zkušební balistické rakety přeletěly japonské území. Naposledy v pátek 15. září ráno.

Pchjongjang je teď pravděpodobně schopný zasáhnout jadernou hlavicí nejen Japonsko, ale taky americký ostrov Guam v Tichomoří.

Utajené okolí

Svět přitom zná jen diktátora Kim Čong-una, který stojí na špičce severokorejské mocenské pyramidy. Ostatní tváře režimu jsou až na pár výjimek téměř neznámé.

Kdo pro něj vlastně vyvíjí ničivé jaderné zbraně a rakety, schopné ohrozit okolní státy, USA a další potenciální cíle? 

Na základě svědectví přeběhlíků ze Severní Koreje a jihokorejských špionážních zdrojů jsou důležitými postavami režimu a jeho armády čtyři lidé.

Pravou rukou Kim Čong-una je vědec Ri Hong-sop.

Vědci Ri Hong-sop (vlevo) a Hong Sen-mu (vpravo) v blízkosti severokorejského diktátora.
Vědci Ri Hong-sop (vlevo) a Hong Sen-mu (vpravo) v blízkosti severokorejského diktátora. | Foto: Reuters

Americký jaderný fyzik a profesor Standforské univerzity Siegfried Hecker uvedl, že se s Ri Hong-sopem několikrát setkal během svých návštěv Severní Koreje v rámci kontrolních misí Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

"Vykládal mi s hrdostí, že severokorejští vědci vyrobili plutonium bez pomoci ze zahraničí," cituje Heckera agentura Reuters.

Dalším klíčovým "Kimovým vědcem" je už pětasedmdesátiletý Hong Sen-mu.

Ten dříve pracoval v severokorejském jaderném středisku Jongbjonu jako šéf skupiny fyziků, v posledních letech je vedoucím odboru zbrojního průmyslu v Korejské straně práce.

Jediné legální a oficiálně vládnoucí straně v KLDR, ačkoliv skutečná moc je soustředěná v rukou Kima a armádních důstojníků z prověřených a tradičně loajálních rodin.

Hong doprovází Kim Čong-una na všechny testy raket a náloží od roku 2012. Studoval v bývalém Sovětském svazu.

Studia v Číně nebo Indii

Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na jihokorejské špionážní zdroje, absolvovala většina mladších severokorejských fyziků studium nebo stáže v Číně, případně v indickém Centru pro kosmické technologie.

Tamní vláda už ale zakázala přijímat Severokorejce na technické obory.

Klíčovou postavou raketového programu je potom Kim Čong-sik. Dlouho byl technikem civilních letadel, ale později se stal jedním z průkopníků vývoje raket středního a dlouhého doletu.

Letos v únoru stál vedle Kima při zkoušce střely dlouhého doletu. Není znám jeho přesný věk.

Kim Čong-sik (vlevo) po boku severokorejského diktátora.
Kim Čong-sik (vlevo) po boku severokorejského diktátora. | Foto: Reuters

Za opravdu utajeného člověka, o kterém je známo velmi málo, označuje agentura Reuters Čang Čchang-Ha.

Jako prezident severokorejské Národní akademie pro vojenská studia má pod sebou zhruba 15 tisíc podřízených. Mezi nimi na tři tisíce lidí, kteří se podíleli na vývoji balistických raket.

Dvě stovky expertů

Podle jihokorejského ministerstva obrany pracuje na jaderném programu KLDR zhruba 200 expertů, schopných rozvíjet všechna zařízení v podmínkách izolace od okolního světa.

Tuto izolaci ještě více prohloubila tento týden nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která omezila dovoz ropy do Severní Koreje.

Na přání Číny a Ruska ale nezavedla totální ropnou blokádu Kimova režimu.

To mu umožňuje provádět další vojenské testy a hrozit USA "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl".

Severokorejský diktátor Kim Čong-un uspořádal pro své vědce megalomanské setkání, aby si gratulovali k poslednímu pokusu s údajnou vodíkovou pumou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 59 minutami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy