Rádio KLDR vysílalo záhadná čísla. Odborníci spekulují, zda šlo o kódované zprávy

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2016 16:20
Hlasatelka Severokorejského rádia do éteru celých 14 minut četla řadu čísel. Údajně se mělo jednat o úkoly z matematiky či fyzikální příklady. Jejich skutečný význam však nebyl odhalen. Soul se domnívá, že by mohlo jít o kódované zprávy vysílané tajným agentům. Metoda využívající rozhlasové vysílání byla oblíbená v období studené války. Nyní se odborníci domnívají, že může jít jen o psychologickou válku.
Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Vůdce KLDR Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul - Severokorejské státní rádio vysílalo záhadný kód, uvedla s odkazem na úřady v jihokorejském Soulu agentura AP.

Hlasatelka minulý týden v pátek celých 14 minut četla do éteru řadu čísel. Podobně nerozluštitelná zpráva se ve vysílání na dvě minuty objevila už 24. června.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení Koreje a národní zpravodajské služby obsahovaly zprávy hesla jako například "číslo 35 na straně 459" a "číslo 55 na straně 913".

Spekuluje se, zda KLDR tímto zastaralým způsobem vysílá kódované zprávy pro své tajné agenty nacházející se přímo v terénu v zahraničí. Metoda využívající rozhlasové vysílání byla oblíbená v období studené války, jak tehdy potvrdili zajatí severokorejští špioni na jihokorejském území.

V dnešní době internetu a satelitů ale existují mnohem pohodlnější způsoby, jak efektivně a tajně získat informace ze zahraničí. Může se proto jednat o jakousi psychologickou válku, míní někteří odborníci ze Soulu. Jiní se zase domnívají, že se KLDR snaží svého jižního souseda vystrašit a přimět ho uvěřit, že na jeho území probíhá špionážní operace.

Jaký význam odvysílaná čísla ve skutečnosti skrývají, zatím nikdo nerozluštil. Samotná hlasatelka je v rádiu přečetla s tím, že se jedná o "úkoly k přezkumu ve fyzice v rámci učebního plánu dálkového studia univerzity pro členy geologické expedice po celé zemi". V druhém případě šlo údajně o úkoly ke zkoušce z matematiky.

V současné době už Severní Korea v praxi nespoléhá na riskantní infiltraci Jižní Koreje svými tajnými agenty. Obě strany mnohem raději využívají moderní technologie a sofistikovanější způsoby špionáže, jako je například steganografie, která umožňuje zprávy ukrýt v audio nebo video souborech. Soul nicméně stále obviňuje Pchjongjang, že své agenty posílá přes hranice v přestrojení za uprchlíky, kteří se chtějí usídlit v Jižní Koreji.

Vztahy mezi oběma zeměmi se výrazně zhoršily od té doby, co se KLDR navzdory mezinárodním sankcím stále více soustředí na svůj jaderný program.

 

Právě se děje

Další zprávy