Severokorejské džíny se pokoušejí dobýt evropský trh

Lucie Kalivodová
7. 12. 2009 22:25
Nezačaly však dobře. Švédské nákupní centrum je stáhlo z prodeje

Stockholm - Přijdou do Evropy po záplavě čínském textilu také severokorejské výrobky? Možná ano, ale zřejmě si ještě počkáme.

Švédský obchodní dům PUB odstoupil od smlouvy o prodeji džínů vyráběných v Severní Koreji. Podle britského deníku The Guardian se supermarket ve Stockholmu rozhodl, že džíny značky Noko prodávat nebude, neboť nechce být spojován s komunistickým státem a tamní diktaturou.

"Pro nás to není otázka značky Noko Jeans - je to otázka politiky, se kterou nechce být PUB spojován," řekl ředitel prodeje Rene Stephansen.

"Zde není fórum pro diskuzi o Severní Koreji," dodal. Za značkou Noko Jeans stojí tři mladí švédští návrháři. Jeden z nich v reakci na stažení jejich značky z prodeje řekl, že zprávu zpočátku považoval za vtip.

Skupina Severokorejců.
Skupina Severokorejců. | Foto: REUTERS / Reinhard Krause

"Všechno bylo z obchodu staženo," řekl Jakob Ohlsson, který Noko Jeans založil spolu s Jacobem Aaströmem a Torem Raudenem Käellstigem.

"Upřímně doufám, že (PUB) stáhne také všechno, co bylo vyrobeno v Číně," dodal. Všichni tři designéři trvají na tom, že hlavní ideou jejich projektu je zvýšit zájem a zprostředkovat kontakt s izolovanou Severní Koreou.

"Jde o zemi, která se svými občany jedná občas strašně. My si ale myslíme, že náš projekt je jednou z cest, jak věci ovlivnit," řekl Ohlsson zpravodajskému serveru BBC.

"Nejde o projekt podporující Kim Čong-ila, ale je to způsob, jak se dostat zemi blíž - kontroverzní módou - a trochu tou izolací zatřást," dodal Ohlssonův kolega Aaström.

Kalhoty, které měly být k dostání v butiku Aplace, který sídlí v obchodním domě PUB, jsou vyráběny pouze v černé barvě, neboť Severokorejci považují modré džíny za výplod amerického imperializmu.

Kim Čong-il v parlamentu.
Kim Čong-il v parlamentu. | Foto: Reuters

Provozovatel butiku Kalle Tollmar se o rozhodnutí obchodního domu dozvěděl údajně půl hodiny před otevřením.

"Je to opravdu škoda," řekl podle BBC Tollmar. "Budeme pokračovat v prodeji na našich webových stránkách, stejně jako samotná značka Noko Jeans," dodal.

Džíny se mají prodávat v přepočtu za zhruba 3700 korun. Designéři kontaktovali poprvé severokorejské úřady e-mailem v roce 2007, ale s projektem byla spojena řada potíží.

Nikdo nechtěl zboží vyrábět. Největší severokorejský oděvní závod jejich nápad smetl ze stolu. Mladí muži uspěli až u největší severokorejské státní důlní společnosti, která mimo jiné působí také v textilním průmyslu.

Severokorejské šičky působily v uplynulých letech v některých textilních a obuvnických firmách i v České republice.

Na hranici Severní a Jižní Koreji několik zvláštních průmyslových zón. Ty měly skloubit jihokorejskou technickou vyspělost a severokorejskou levnou pracovní sílu, výsledkem mělo být zboží pro export. V projektu se angažovala například firma Hyundai.

Provoz těchto zón však stále vázne na politickém napětí mezi oběma Korejemi, zvláště po severokorejském jaderném testu v říjnu roku 2006. Úspěch zaznamenává Severní Korea především ve vývozu zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy