Gorleben/Berlín - Za nejmasivnějších protestů za mnoho let se na severu Německa v neděli večer blížil svému cíli transport jaderného odpadu z Francie do meziskladu v Gorlebenu.
Vlak kvůli demonstracím nabral jedenáctihodinové zpoždění. Protestujícím se podařilo na několika místech zatarasit koleje, policie proti nim několikrát zakročila s použitím obušků, slzného plynu i vodních děl. Několik lidí bylo zraněno, ale policie, která má v terénu nejméně 16 500 mužů, k jejich počtu nic nesdělila.
Souprava v neděli ráno přejela hranice spolkové země Dolní Sasko, kde má být v poslední, 12 kilometrů dlouhé etapě radioaktivní náklad v Dannenbergu přeložen z vlaku na nákladní vozy.
Server Bild.de před 21:30 napsal, že protestujících ubylo a mnoho z nich se vydalo domů. Stovky však v sychravém počasí zůstávali. Vlak večer zůstal stát na nádraží v obci Dahlenburg.
Na dvě hodiny zastavili jaderný transport demonstranti už ráno u hesenského Kasselu. Dva aktivisté tam z mostu přes řeku Fuldu slanili z výšky 75 metrů na koleje, které v jiném místě blokovalo asi pět desítek dalších odpůrců. Desítka osob usazených na kolejích zablokovala jízdu jaderného vlaku na půl hodiny už předtím v Darmstadtu.
Později už v Dolním Sasku mezi městy Celle a Uelzen se ke kolejím připoutali tři protestující, což transport na hodinu a půl zastavilo.
Vlak večer pomalu zdolával poslední padesátikilometrový jednokolejný úsek mezi městem Lüneburg a Dannenbergem. Asi 70 protestujících vlak tam zastavilo u obce Dumpstorf.
Největší protesty však pokračovaly u Harlingenu zhruba deset kilometrů od Dannenbergu, kde podle policie 1000 až 2000 lidí zablokovalo koleje. Podle organizátorů protestu je tam 5000 lidí. Večer byla situace nadále vyhrocená. Proti některým demonstrantům policie použila slzný plyn. Jednotlivci se totiž pokoušeli vyhrabávat štěrk z kolejového lože.
Několik hodin předtím zapálili demonstranti poblíž Dannenbergu speciální obrněný policejní vůz. Podle fotografa agentury DPA ho polili asfaltem a podpálili pomocí zápalných lahví. Vůz byl rychle uhašen.
Převoz jaderného odpadu se stal v Německu zvlášť letos vážným politickým tématem kvůli rozhodnutí vlády kancléřky Angely Merkelové prodloužit životnost 17 jaderných reaktorů v zemi v průměru o 12 let i proti nesouhlasu většiny německé veřejnosti.