Sesuv půdy v Norsku má čtvrtou potvrzenou oběť. Šest lidí se stále pohřešuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2021 22:16
Norští záchranáři našli těla dalších tří obětí ve vesnici Ask nedaleko Osla, kterou ve středu zasáhl masivní sesuv půdy, informovala o tom agentura AFP. Po dalších šesti lidech se stále pátrá, deset lidí bylo při sesuvu zraněno. Katastrofa tak má druhou potvrzenou oběť, první tělo se našlo v pátek. Podle vedoucích pátrací akce existuje stále možnost, že se podaří najít živé i další pohřešované.
Sesuv půdy ve vesnici Ask nedaleko Osla, Norsko
Sesuv půdy ve vesnici Ask nedaleko Osla, Norsko | Foto: Reuters

Při sesuvu půdy bylo ve středu zavaleno ve vesnici Ask přinejmenším devět domů. Vesnice leží přibližně 25 kilometrů od hlavního města Osla. První tělo bylo nalezeno v pátek a policie v sobotu oznámila, že jde o 31letého muže. 

Záchranáři musejí v místě sesuvu postupovat velice pomalu a opatrně kvůli nestabilitě podloží. Práce v tomto ročním období komplikuje i malý počet hodin denního světla, uvádí agentura AP. Z vesnice muselo být evakuováno zhruba tisíc lidí.

"Máme stále naději, že najdeme někoho naživu," uvedl jeden z vedoucích záchranné akce Roy Alkvist. Podle lékařů je možné přežít pod sutinami i několik dnů, pokud se kolem zavaleného člověka vytvořila kapsa s dostatkem vzduchu.

Záchranářům pomáhají na místě vrtulník a bezpilotní letouny. Přístroje ale v místě katastrofy nezachytily žádné známky života. 

V neděli místo katastrofy navštíví král Harald V., královna Sonja a korunní princ Haakon. V novoročním projevu král uvedl, že tragédie jím hluboce otřásla. Královská rodina se setká s obyvateli zasažené vesnice. Místo již navštívila premiérka Erna Solbergová.

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v pátek a v sobotu. Sesuv se odehrál po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná.

Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy