Sesuv půdy na jihu Norska smetl několik domů, pohřešuje se 12 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2020 20:21
Deset lidí bylo zraněno a 12 je nadále nezvěstných po sesuvu půdy na jihu Norska. Předchozí údaje hovořily o 21 pohřešovaných. Sesuv ve středu brzy ráno smetl více než desítku domů v obci Gjerdrum, konkrétně ve vesnici Ask asi 30 kilometrů severně od Osla, uvedla podle agentury Reuters norská policie.
Sesuv zničil přes deset domů v obci Ask nedaleko Osla.
Sesuv zničil přes deset domů v obci Ask nedaleko Osla. | Foto: ČTK

Na fotografiích z místa je patrný velký kráter s poničenými budovami na jeho dně. Další stavení visí na hraně kráteru. Na místo byly vyslány zásahové síly a nad oblastí se vznášely vrtulníky. Dosud bylo z oblasti evakuováno kolem 700 lidí.

Šest zraněných bylo podle šéfa záchranářů Rogera Pettersena převezeno do nemocnic. Pátrací a záchranné práce mají pokračovat i přes noc. Úsilí záchranářů dnes komplikovala nejen tma, ale i sněžení.

"Byly tu dva mohutné dlouhé otřesy a já jsem si myslel, že odklízejí sníh nebo tak něco," řekl 68letý Öystein Gjerdrum televizi NRK. "Pak náhle přestala jít elektřina a jeden soused přišel ke dveřím a řekl, že se musíme evakuovat, tak jsem probudil svá tři vnoučata a řekl jim, ať se rychle obléknou," řekl Gjerdrum.

Pohřešovaní lidé jsou z domů z míst nejvíce zasažených sesuvem, ale dosud není jasné, zda byli uvnitř, nebo pryč nebo zda se jim podařilo uniknout, uvedla policie.

"Je to katastrofa," řekla premiérka Erna Solbergová novinářům poté, co místo katastrofy navštívila. "Mohli by tu být uvázlí lidé… ale zároveň si nemůžeme být jistí, protože jsou novoroční prázdniny, což znamená, že lidé mohli být jinde," řekla premiérka a upozornila, že záchranné práce by mohly trvat dlouhou dobu.

"Může to trvat dny," řekla. "Situace je stále tak nestabilní, že je nemožné podnikat jakékoli (záchranné) úsilí jinak než z vrtulníků," dodala Solbergová.

Oblast je podle místních úřadů nadále nestabilní a masy půdy se stále pohybují. Jeden z největších sesuvů jílu v poslední době v Norsku se odehrál po vydatných deštích z posledních dnů, uvedla NRK. Přesná příčina sesuvu však zatím není jasná. Podle agentury DPA by mohl souviset i s typem místní nestabilní půdy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy