San Jose Del Guaviare - Se slzami v očích, ale s širokým úsměvem na tváři se dvě ženy, propuštěné ze zajetí kolumbijskými partyzány, opět shledaly s rodinami.
Ženy byly roky drženy v džungli marxistickými rebely z FARC. Nebyly však samy. Další desítky lidí musejí nedobrovolně žít v tajných táborech v neprostupných horách.
Svobodu pro bývalou kandidátku na viceprezidentku Claru Rojasovou a bývalou poslankyni Consuelu Gonzalesovou po mnoha komplikacích vyjednal venezuelský prezident Hugo Chávez.
Speciálně vypravený vrtulník obě ženy vyzvedl v džungli a dopravil je za hranice do Venezuely. Odtud odletěly do Caracasu.
Když se ženy v džungli nedaleko kolumbijského městečka San Jose del Guaviare loučily se svými věznitely, potřásly si rukou s vojáky a mladé ozbrojené bojovnice rebelů políbily na tváře.
Poté se také objaly s týmem, který je přišel vyzvednout a přes satelitní telefon poděkovaly Chávezovi za to, že napomohl k jejich osvobození. Obě ženy vypadaly unaveně, ale v pořádku.
První propuštění
Bylo to vůbec poprvé, co nejstarší jihoamerická rebelská skupina propustila někoho ze svých vysoce postavených rukojmích, mezi kterými je například bývalá prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová.
V rozhovoru pro kolumbijské rádio Rojasová uvedla, že měla obavy hlavně, když byla oddělená od svého syna, kterého v džungli porodila. "Nevěděla jsem, kde je," uvedla.
Chavéz obě ženy přijal v prezidentském paláci. Přítomná byla čestná stráž, červené koberce, hrála i kolumbijská národní hymna.
Jak se případ vyvíjel:
Prezident prohlásil, že bude nadále pokračovat ve vyjednávání s rebely, a to i přesto, že jej kolumbijský prezident Alvaro Uribe formálně z vyjednávání odvolal. Po tomto úspěchu však může změnit názor.
"Doufám, že brzy budeme moci hovořit o druhé skupině," řekl Chávéz v živém televizním vstupu.
Plán vyzvednutí rukojmích z džungle už se jednou nepovedl. Na Nový rok plán skončil fiaskem a venezuelský prezident se se svým týmem vracel do Caracasu s prázdnou.
Více o tomto neúspěšném pokusu čtěte ZDE
Mohla odjet, zůstala
Bývalá senátorka Rojasová a její syn se během svého nedobrovolného života v džungli stali symbolem utrpení stovek unesených Kolumbijců. Chlapce, kterého počala s jedním z vojáků, vychovávali především partyzáni.
Čtyřiačtyřicetiletá Rojasová byla unesena společně s Betancourtovou 23. února 2002, když se přes varování policie během své politické kampaně vydaly do města San Vicente del Caguán, které se nacházelo na území ovládaném FARC.
Přestože jí bylo později umožněno odjet, rozhodla se Rojasová zůstat v zajetí s kolegyní.