Respektovaný list The Wall Street Journal v této souvislosti připomíná, jak v únoru s Bidenem hovořil vyšetřovatel Robert Hur, aby zjistil, jak prezident nakládá s utajenými dokumenty. Po pětihodinové konverzaci rozprostřené do dvou dnů usoudil, že je jeho paměť "výrazně omezena".
Zpráva s podobným závěrem vyšla už dříve, Bidenovi právníci ale nechali zmínky o problémech s pamětí z textu vymazat, uvádí deník. O tom, že se Bílý dům snaží možné prezidentovy zdravotní problémy tutlat, psal Wall Street Journal už na začátku června.
Změn v Bidenově vystupování si všimli i evropští politici, kteří se s ním setkali v posledních měsících. Po červnovém jednání G7 mluvili mimo záznam například o tom, že americká hlava státu vypadá fyzicky slabší než dřív a že došlo k zřejmému zhoršení prezidentových schopností.
Na loňském summitu Evropské unie a Spojených států údajně Biden ztrácel myšlenku, na otázky nechával reagovat své poradce, a když se na delší dobu zasekl, zastoupil ho ministr zahraničí Antony Blinken. Americký ambasador při EU Mark Gitenstein to ale popíral. "Nic takového jsem neviděl," prohlásil.
Většina pochybností je ale pronesena za zavřenými dveřmi. Jednou z posledních výjimek je polský premiér Donald Tusk. "Bál jsem se toho," řekl po čtvrteční debatě. "(Demokraté) každopádně mají problém. Reakce byly jednoznačné," dodal. Po Bidenově fiasku v duelu s Trumpem se už i mezi demokraty začalo mluvit o tom, že by měl ze souboje o Bílý dům odstoupit.
Bývalý slovinský premiér Janez Janša k tomu dodal, že se už před měsíci vsadil, že Biden v listopadu nebude na kandidátce. Rozhodnutí však zůstává na prezidentovi a podle posledních zpráv se stáhnout z klání nehodlá. Bidenovi stoupenci i Bílý dům kritiku odmítají a podobné debaty považují za zpolitizované.
Dva Bidenové
Americký server Axios s odvoláním na své zdroje píše, že prezident má mentální výkyvy a působí to, jako by existovali "dva Bidenové". Ten první je bystrý a dokáže být přesvědčivý jako dřív, druhý je naopak ve výrazném útlumu.
Biden má energii mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou odpoledne, kdy má naplánovanou většinu veřejných vystoupení. Mimo tuto dobu "úřaduje" druhý Biden, který je výrazně unavenější a v řeči se často zasekává. Debata s Donaldem Trumpem začínala v devět hodin večer.
Výkony prezidenta se ale mění i v rámci dní - republikáni uvedli, že při loňském jednání o rozpočtu působil Biden spontánně, hned následující den ale mluvil nesrozumitelně a musel se držet poznámek. "Potkával jsem se s ním, když byl ještě viceprezident, navštěvoval jsem ho u něj doma. Není to stejný člověk," zhodnotil bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy.
Méně nepřipravených setkání
Biden už také nevystupuje tolik na veřejnosti a své projevy zpravidla přednáší ze čtecích zařízení. Na málo spontánních interakcí si stěžovali i sponzoři demokratů, kteří nesměli prezidentovi pokládat otázky, ale museli je poslat předem. Biden poté odpovídal podle předem připravených poznámek.
Biden ubral i na setkání se zákonodárci a s médii. V porovnání s prvním rokem ve funkci, kdy stále platila některá opatření kvůli pandemii covidu, se prezident sešel s politiky přibližně třicetkrát. Letos bylo takových jednání třikrát méně. Poslední větší setkání se zástupci médií se uskutečnilo v říjnu 2021.
Prezident se snažil rozptýlit kritiku hned v pátek, den po nepovedené debatě s Trumpem. "Nechodím tak snadno jako dřív, nemluvím tak plynule jako dřív a nedebatuju tak jako dřív," prohlásil v projevu, který četl ze čtecího zařízení. "Ale vím, jak říkat pravdu. Poznám dobré od špatného. Vím, jak dělat tuhle práci, vím, jak zařídit věci," dodal za potlesku příznivců.
Po čtvrteční debatě se jenom 27 procent oslovených registrovaných voličů domnívá, že Biden má mentální a kognitivní předpoklady, aby mohl být prezidentem. Před debatou to bylo 35 procent, píše stanice CBS News. U Donalda Trumpa je to v současnosti polovina voličů.
Ať listopadové volby vyhraje kterýkoliv z dvojice Biden-Trump, stane se nejstarším zvoleným prezidentem Spojených států v historii.