Sesazený prezident se vrátil do čela Burkiny Faso

ČTK ČTK
23. 9. 2015 13:33
Prozatímní prezident Burkiny Faso Michel Kafando se vrátil do čela země, a to týden poté, co ho sesadila prezidentská garda. Jeho návrat k moci avizoval i vůdce vzbouřenecké elitní gardy generál Gilbert Diendéré. "Ujímám se opět úřadu. Prozatímní vláda je tak zpět a ihned přebírá výkon státní moci," prohlásil Kafando. Ocenil lidový odpor proti strůjcům státního převratu. Dokazuje to podle něj, že prozatímní vláda má potřebnou důvěru. Převrat zastavil přípravu všeobecných voleb, které byly plánovány na říjen a nyní musely být odloženy na 22. listopadu. Mají ukončit přechodné období, které nastalo po sesazení bývalého prezidenta Blaise Compaorého lidovou vzpourou v říjnu 2014.
Prozatímní prezident Burkiny Faso Michel Kafando.
Prozatímní prezident Burkiny Faso Michel Kafando. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy