Po hlavě k separatismu. Puigdemont začínal jako novinář, nezávislost chtěl dřív než "horké hlavy"

Radim Klekner Radim Klekner
31. 10. 2017 11:21
Katalánský expremiér Carles Puigdemont snil o nezávislosti regionu od dětství, jako šestnáctiletý začal pracovat pro regionální tisk a byl aktivní v Nacionalistické mládeži Katalánska. Do premiérského křesla se dostal "zadními dveřmi".
Sesazený katalánský premiér Puigdemont bere svou situaci zatím se stoickým klidem.
Sesazený katalánský premiér Puigdemont bere svou situaci zatím se stoickým klidem. | Foto: Reuters

Barcelona - Před šesti lety byl katalánský expremiér Carles Puigdemont jen neznámým starostou stotisícové Girony. V posledních týdnech se zařadil mezi neznámější evropské politiky. A od pátku, kdy region vyhlásil nezávislost, mu hrozí dlouhé vězení.

Puigdemont spolu s dalšími separatistickými předáky odjel do Belgie. V zemi si už najal právníka. V úterním projevu ale uvedl, že o azyl v této zemi nepožádá a vrátí se do Katalánska.  

Čtyřiapadesátiletý politik se přitom do premiérského křesla dostal podle vlastních slov "zadními dveřmi". Vyhlášeným separatistou byl ale odedávna. O úřad předsedy vlády formálně přišel v pátek, když pravomoci Katalánska převzala madridská vláda.

"Touhu po nezávislosti má v těle, je součástí jeho osobnosti," říká jeho blízký přítel a kmotr jeho dvou dcer Jami Matamala.

V roce 1982 pobíhal Puigdemont během výměnného studijního pobytu po Ženevě s katalánskou vlajkou. Udivení turisté i místní ji měli za kubánskou, kterou vzdáleně připomíná. O rok později prožil těžkou dopravní nehodu, po níž mu zůstaly v obličeji jizvy. Ty od té doby zakrývá rebelským beatlesovským účesem.

Nedostudovaný syn cukráře

V dětství chtěl být Puigdemont astronautem a létat na Měsíc. Začal ale studovat filologii a stal se novinářem.

Narodil se v Ameru, ospalé vísce ležící dvacet kilometrů na západ od Girony, kde jeho rodiče mají cukrárnu a pekařství. V referendu na začátku října se devadesát procent populace Ameru vyslovilo pro nezávislost, i Girona je bašta katalánských separatistů.

Puigdemont v osmdesátých letech vstoupil do Nacionalistické mládeže Katalánska. Separatisté byli tehdy marginálním hnutím.

Regionální katalánská strana Konvergence a Jednota, která ovládala parlament v Barceloně po více než dvacet let, se zasazovala za posílení autonomie, o vyhlášení nezávislosti tehdy ale nikdo veřejně příliš nemluvil.

Až na mladého Puigdemonta, pak se přidaly další horké hlavy. Novinářský elév, jenž přičichl novinařině poprvé v šestnácti letech, psal zprvu pro fotbalové rubriky v lokálním tisku. Pak ale přešel do listu El Punt, který je dnes hlásnou troubou separatistů. Svá studia Puigdemont nedokončil a vrhl se po hlavě do žurnalistiky.

Slovinská cesta

Když v červnu 1991 vyhlásilo nezávislost na Jugoslávii Slovinsko, podobně jako Katalánsko hnací síla ekonomiky tehdy jednotného federálního státu, odcestoval do Lublaně jako dopisovatel gironského tisku i Puigdemont. Navázal zde řadu cenných kontaktů.

Na "slovinskou cestu" k nezávislosti se katalánští separatisté odvolávají i dnes. Úsilí Katalánců o samostatnost naráží však od samého začátku na jeden zásadní problém. V létě 1991 měli Slovinci podporu většiny Evropy.

Tu Katalánci nemají. Pokud by Madrid poslal do vzpurné provincie armádu, oficiální místa v Bruselu by se sotva vzmohla na hlasitější protest.

S myšlenkou nezávislého Katalánska souhlasí hlavně skotští a vlámští nacionalisté. Podporu má Puigdemont vedle Slovinska ještě v některých dalších zemích východní Evropy. Mimo jiné v Maďarsku a Rumunsku.

K této balkánské zemi má Puigdemont osobní pouto. Jeho o patnáct let mladší žena je Rumunka a on sám rumunsky plynně hovoří. Seznámila se s ním ve dvaceti letech na divadelním festivalu v Barceloně a nyní pracuje pro časopis Catalonia Today. Jeho šéfredaktorem se Puigdemont v roce 2004 stal, než vstoupil do vrcholné politiky.

Jsme evropštější než Španělé

Bývalý katalánský premiér tvrdí, že chce region pouze dovést k nezávislosti a pak se z vrcholné politiky stáhne. K hrozbě 30 let ve vězení se podle jeho známých staví s klidem.

"Má velké ambice, co se týče katalánského nacionalismu, avšak žádné ambice osobní," říká další jeho přítel, novinář Antoni Puigverd. Ten mimochodem s vyhlášením nezávislosti nesouhlasí.  

Puigdemont se tváří, že samostatnost regionu je hotovou věcí.

"Nevedeme žádnou nacionalistickou vzpouru," prohlašuje Puigdemont. "Naopak, jsme evropštější než vláda v Madridu. Ta jedná autoritářsky, zatýká politické protivníky, ovlivňuje média a blokuje internetové stránky."

V Bruselu zatím Puigdemont pro nezávislost porozumění nenašel. A nikdo neví, zda najde, pokud jej soud v Madridu skutečně pošle do vězení, které mu velmi reálně hrozí.

Puigdemont navíc oznámil, že se do vrátí Katalánska a o azyl v Belgii žádat nebude. 

I kdyby o něj zažádal, šance na získaní by neměl příliš velké. V případě, že by mu totiž Brusel azyl udělil, došlo by podle diplomatických zdrojů k roztržce mezi Belgií a EU. Pro to, aby stát EU udělil azyl občanovi jiné členské země, navíc neexistuje precedent.

Katalánská vláda chce vyhlásit nezávislost. Má plnou podporu jeho obyvatel, kteří vyšli do ulic stávkovat. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy