V centru Madridu demonstrovaly tisíce lidí. Přejí si jednotné Španělsko

ČTK ČTK
28. 10. 2017 14:22
Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali "Puigdemont do vězení". Pravomoci právě sesazeného katalánského premiéra od soboty převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy.
Demonstrace za jednotu Španělska.
Demonstrace za jednotu Španělska. | Foto: Reuters

Madrid - Tisíce lidí se v sobotu shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska. Informoval o tom deník El País. Manifestace se konala den poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti.

Lidé se pomalu začínají scházet i v Barceloně před budovu katalánské vlády. Za chvíli má totiž katalánská televize TV3 vysílat projev sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali "Puigdemont do vězení". Pravomoci právě sesazeného katalánského premiéra od soboty převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy. Mnozí příznivci jednoty Španělska viní Puigdemonta z odpovědnosti za současnou krizi. Madrid tak poprvé využil ústavní článek 155 a omezil autonomii španělského regionu.

Mezi demonstranty v Madridu byla například i premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová, která označila páteční schválení rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem ze "státní převrat". Uvedla také, že pro ni to byl "nejsmutnější den ve španělské demokracii".

V pátek večer naopak slavily tisíce Katalánců v Barceloně nezávislou katalánskou republiku, která měla být na základě páteční rezoluce tamního parlamentu ustavena. Tomu ale zabránila španělská vláda poté, co jí k tomu dal španělský Senát (horní komora parlamentu) mandát na základě ústavního článku 155.

Katalánský parlament vyhlásil nezávislost. Poslanci zpívají hymnu a davy jásají | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy