V polovině května loňského roku začal Sencov držet hladovku, kterou chtěl přimět Rusko, aby propustilo 64 jiných Ukrajinců, které označuje za politické vězně. Vlastní propuštění nepožadoval.
Hladovku ukončil loni v říjnu po 144 dnech a 13 hodinách. Důvodem bylo sdělení lékařů, že mu proti jeho vůli hrozí nucená výživa.
His 43th birthday Oleg #Sentsov could have celebrated with family and friends. But this day he spends in Russian prison sentenced to 20 years following an unfair trial where he faced “terrorism” charges stemming his opposition to Russia’s occupation of Crimea. #SaveOlegSentsov pic.twitter.com/Wfisys2qer
— Amnesty Ukraine (@Amnesty_UA) July 13, 2019
Několikaměsíční odmítání potravy se ale přinejmenším podle jeho sestry Natalji Kaplanové viditelně podepsalo na jeho zdraví, které je podle Kaplanové nevratně poškozené. Ruské úřady to popírají.
Informace o tom, jak se Sencovovi daří, se čas od času dostanou ven především díky jeho právníkovi Dmitrijovi Dinzeovi. Ten naposledy v pátek na svém Facebooku napsal, že je režisér v pořádku a jeho zdravotní stav je uspokojivý. Dlouhé chvíle ve vězení si podle něj jrátí psaním nových příběhů.
Matka Oleha Sencova navštěvuje podle serveru 112 Ukraine v sibiřském vězení jednou do měsíce zhruba na dvacet minut. Podle ní se filmař ptá hlavně na své dvě děti, které na něj doma čekají. Když se matka zajímá o jeho zdraví, pokaždé podle ní odvětí, že je všechno v pořádku, uvádí server ukrajinské televize.
Mezinárodní podpora
Oleh Sencov měl podle vojenského soudu v Rostově na Donu chystat teroristické útoky během ruského obsazování ukrajinského poloostrovu Krym na jaře 2014. Konkrétně se měl podle ruských úřadů pokoušet podpálit dvě kanceláře na Krymu, z toho jedna náležela vládní straně Jednotné Rusko. Zároveň chtěl taky vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v Simferopolu, uvedla obžaloba.
Sencov, který je odpůrcem ruské anexe Krymu z roku 2014, označuje rozhodnutí soudu za vykonstruovaná. Podporu našel u čelních politiků řady západních států i dalších osobností. Spojené státy i řada zemí Evropské unie ho považují za politického vězně Kremlu.
Za Oleha Sencova se postavily lidskoprávní organizace Amnesty International a světoznámí režiséři i herci. V Česku na jeho příad dlouhodobě upozorňují nezisková organizace Člověk v tísni, čeští filmaři či Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu.
Na sociálních sítích v řadě zemí běží už několik let kampaň s hashtagy #SaveOlegSentsov nebo #FreeSentsov. Ukrajinec, který 13. června slaví třiačtyřicáté narozeniny, je také držitelem Sacharovovy cenu za svobodu myšlení, kterou mu loni na podzim udělil Evropský parlament.
Today 🇺🇦 filmmaker Oleg #Sentsov marks his 43rd birthday. He has been in 🇷🇺 prison for 6 years already, illegally detained and sentenced. We stand together with Oleg and reiterate the demand to release him.#HappyBirthdayOlegSentsov#SaveOlegSentsov pic.twitter.com/9vRPiL1J0c
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) July 13, 2019