Demokratická strana udrží po volbách většinu v americké Sněmovně reprezentantů, ale její převaha nad republikány se povážlivě ztenčí. Výkon demokratických kandidátů podle agentury AP představuje pro stranu zklamání, protože doufala, že oproti předchozímu období by si mohla polepšit až o 15 mandátů. Už dosavadní výsledky však napovídají, že přinejmenším sedm křesel ztratí. Navíc se zmenšuje i šance, že by demokraté mohli zvrátit dosavadní republikánskou většinu v Senátu.
Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu. V případě, že při hlasování v Senátu dojde k rovnosti hlasů, může o výsledku svým hlasem rozhodnout viceprezident.
Američané volili celkem 435 kongresmanů. Demokraté měli dosud ve Sněmovně reprezentantů 232 poslanců, republikáni 197. K získání většiny je třeba 218 křesel. Z dosud rozhodnutých soubojů zatím mají demokraté jistých 201 křesel a republikáni 185, uvedl list The New York Times.
Po několika desítkách let marných pokusů si republikáni připsali cenný zisk mandátu například v jednom z venkovských okrsků státu Minnesota, kde Michelle Fischbachová porazila dlouholetého demokratického zákonodárce Collina Petersona. V Iowě bývalá televizní moderátorka Ashley Hinsonová porazila v těsném souboji demokratickou obhájkyni mandátu Abby Finkenauerovou.
O mandát přišly na jihu Floridy i demokratky Debbie Mucarselová-Powellová a Donna Shalalaová, bývalá ministryně zdravotnictví exprezidenta Billa Clintona. V Novém Mexiku prohrála souboj o znovuzvolení demokratka Xochitl Torresová Smallová, jejíž kampaň stála kolem 35 milionů dolarů, což podle organizace Center for Responsive Politics (CRP) byla jedna z nejvyšších částek v rámci voleb do Kongresu.
Do Sněmovny reprezentantů se za republikány dostala například i kontroverzní podnikatelka Marjorie Taylorová Greeneová, která kandidovala v konzervativním venkovském okrsku státu Georgia. Šestačtyřicetiletá byznysmanka v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Podle ní stojí prezident Donald Trump v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků, hollywoodských herců a podnikatelů, který uctívá Satana a zneužívá děti. Republikánská kandidátka neměla vyzyvatele, demokratický uchazeč o kongresmanské křeslo se kandidatury v průběhu boje vzdal.
Kongresmanem se stal i Trumpův lékař
Kongresmanem bude i bývalý Trumpův lékař Ronny Jackson, který v roce 2018 o prezidentovi řekl, že se těší "výtečnému zdraví" a "má neuvěřitelně dobré geny". Dodal, že Trump je svou hmotností na hranici obezity a trpí srdečními obtížemi.
Křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájila demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová, která je členkou levicového křídla strany. Jednatřicetiletá politička ale nebude nejmladší kongresmankou. Do Sněmovny reprezentantů se totiž poprvé probojoval člověk narozený v 90. letech - 25letý motivační řečník Madison Cawthorn, který kandidoval za republikány.
Za stát Missouri poprvé v historii zasedne v dolní kongresové komoře černoška - demokratka Cori Bushová, která ve svém okrsku získala téměř 80 procent hlasů.
V 11 státech a dvou teritoriích se volili také guvernéři. Tyto volby ale nepřinesly žádná větší překvapení, protože výsledky se nedaly podle amerických médií předvídat pouze v Montaně a Missouri. V Montaně nakonec poměrně jasně zvítězil republikán Greg Gianforte, a přerušil tak v tomto státě po 16 letech vládu demokratů. Republikánského guvernéra bude mít po vítězství Mikea Parsona i Missouri. Celkově nyní mají republikáni 27 guvernérů a demokraté 23.
Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí v Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyři křesla v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump. Budoucí poměr sil v Senátu zatím není jasný.