Biden zvítězil v Michiganu. Pokud udrží vedení v Nevadě a Arizoně, bude prezident

Přenos skončil
Spojené státy dál sčítají hlasy ve velmi těsných prezidentských volbách. Čeká se na výsledky z klíčových států, které rozhodnou. Jasno může být každou hodinou. Dramatické dění sledujeme v on-line reportáži.
Demokratický kandidát Joe Biden během projevu v průběhu sčítání hlasů.
Demokratický kandidát Joe Biden během projevu v průběhu sčítání hlasů. | Foto: Reuters
Přenos skončil

V jakých státech ještě nebyl vyhlášen vítěz?

 • Aljaška
 • Arizona
 • Georgia
 • Severní Karolína
 • Nevada
 • Pensylvánie

Joe Biden podle projekcí amerických médií doposud získal 264 volitelů, k vítězství jich potřebuje 270, stačil by mu tak teoreticky jediný stát.

05:18

Tento on-line přenos v tuto chvíli končí. Připravili jsme pro vás nový, můžete ho sledovat zde:

01:40 Americký prezident Donald Trump

Volební kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa se obrátila na soud ve státu Georgia. Žádá ho, aby pozastavil sčítání hlasů v prezidentských volbách.

01:24

Šéf volební komise ve Fulton County, jedné z nejobydlenějších částí ve státu Georgia, řekl, že povolává nové posily na sčítání hlasů. Konečné výsledky by měli mít do půlnoci tamního času, tedy do šesti ráno našeho času. Donald Trump v tomto státu zatím vede, jeho náskok se ale snižuje.

Sčítání hlasů ve státě Georgia.
Sčítání hlasů ve státě Georgia. | Foto: Reuters
00:52

Joe Biden ve svém středečním projevu řekl, že se zatím nechce prohlásit za vítěze a počká na sečtení hlasů. Jeho kampaň už nicméně spustila webovou stránku pro případné přechodné období pro předávání moci.

Webová stránka Bidenovy kampaně pro předchodné období mezi případným předáním moci.
Webová stránka Bidenovy kampaně pro předchodné období mezi případným předáním moci. | Foto: Aktuálně.cz
00:37

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová na Twitteru obvinila prezidenta Donalda Trumpa, že se snaží vyvolat chaos, když vybízí k ukončení sčítání hlasů v několika státech.

00:04

A Michigan už je Bidenův i podle agentury AP.

00:00

Další výsledky během noci zveřejní i Nevada - dříve, než zněly původní odhady. V tomto státě se hraje o šest volitelů.

23:48

Arizona by měla zveřejnit další část výsledků kolem čtvrteční třetí hodiny ráno, není ale zatím jasné, o jak velké množství hlasovacích lístků půjde. V tuto chvíli je započtených 86 procent hlasů, mírně vede Joe Biden.

Ve státě Georgia je v tuto chvíli sečteno 94 procent hlasů, mírný náskok tam zatím má současný prezident Donald Trump.

Sčítání hlasů v Atlantě ve státě Georgia.
Sčítání hlasů v Atlantě ve státě Georgia. | Foto: Reuters
23:18

Pokud demokratický kandidát Joe Biden udrží své vedení v Nevadě a Arizoně, podaří se mu získat potřebných 270 volitelů, a stane se tak americkým prezidentem.

Jak to nyní vypadá v Arizoně?

V tomto státu podle volební komise zbývá v tuto chvíli sečíst zhruba 600 tisíc hlasů. Biden v tuto chvíli vede zhruba o 93 tisíc hlasů. Na základě odhadů CNN by prezident Donald Trump musel získat zhruba 58 procent chybějících hlasů, aby se ujal v Arizoně vedení.

23:03

Donald Trump mezitím na Twitteru tvrdí, že zvítězil v Pensylvánii a státech Georgia a Severní Karolína. Jak ale na upozorňuje Daniel Dale, který pro CNN ověřuje pravost prezidentových výroků, hlasy stále nejsou sečteny a za vítěze v těchto státech nelze prohlásit ještě ani jednoho z kandidátů.

22:55 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Vítězství v Michiganu už nyní přisuzují Bidenovi i další americká média, po CNN i Fox News, NBC News a ABC News.

22:52

Zatímco v Detroitu demonstranti volají po zastavení sčítání hlasů, v jiných státech se naopak objevují protesty, které vyzývají k započítání každého hlasu. Konají se například ve Washingtonu, Oaklandu nebo zde na snímku v Poway v Kalifornii. 

Demonstranti protestují proti výzvám Donalda Trumpa, aby se přestaly sčítat korespondenční hlasy.
Demonstranti protestují proti výzvám Donalda Trumpa, aby se přestaly sčítat korespondenční hlasy. | Foto: Reuters
22:26

Americká televizní stanice CNN právě potvrdila svou předpověď Bidenova vítězství v Michiganu, na který připadá 16 volitelů. Trump opakovaně požádal o zastavení sčítání hlasů v tomto státě, stejně jako v Pensylvánii. 

Agentura AP ani další média Bidena za vítěze v tomto klíčovém státě zatím neprohlásila.

22:20

V Detroitu mezitím vypukly protesty přímo u místa, kde se sčítají volební lístky. Protestující požadovali vstup do budovy, aby na sčítání mohli sami dohlédnout, skandovali u toho heslo "Stop the vote", kterým chtěli vybídnout k ukončení sčítání hlasů. 

V Michiganu Biden momentálně vede.

22:16 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Vedl jsem kampaň jako demokrat, ale budu vládnout jako Američan," uvedl Biden v případě, že volby vyhraje. 

22:15 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Až volby skončí, drsná rétorika kampaně bude za námi. Zklidníme situaci a budeme si vzájemně naslouchat, sjednotíme se jako země. Nebude to jednoduché, nejsem naivní, ale věřím, že chceme-li pokročit, nesmíme s protivníky zacházet jako s nepřáteli, nejsme nepřátelé," řekl Biden.

22:15 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

"Je jasné, že jsem si získal přízeň většiny Američanů a tato většina Američanů dál poroste", řekl Biden. Byla to obtížná kampaň, ale i pro naši zemi to nyní byla obtížná doba, uvedl Biden.

22:12 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

V tuto chvíli je jasné, že jsme získali dost států, abychom mohli zvítězit v prezidentských volbách. Vítězství ale ještě nechci prohlásit, musíme počkat na konečné sečtení hlasů, uvedl Biden.

22:11 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Včerejšek znovu ukázal, že demokracie je tepem této země. Navzdory pandemii volilo mimořádné množství Američanů, řekl na úvod svého projevu demokratický kandidát Joe Biden.

22:02 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Za chvíli promluví Joe Biden.

21:54 Republikánská strana slon

Trumpova kampaň potvrdila, že se chystá zastavit sčítání hlasů v Pensylvánii. Podobně to udělala i v Michiganu, kde už podala žalobu.

21:49

Jak postupuje sčítání hlasů:

 • Dramatické je hlavně na americkém Středozápadě. Ve Wisconsinu vítězí Joe Biden, CNN mu předpovídá vítězství i v Michiganu. V Pensylvánii zatím vede Donald Trump, ale sčítání korespondenčních hlasů přeje jeho soupeři.
 • Biden vede na celkový počet odevzdaných hlasů a momentálně i na počet s jistotou získaných volitelů. K vítězství je jich potřeba 270. 
 • Pokud si Biden udrží státy, ve kterých momentálně vede, stane se prezidentem, i kdyby prohrál v klíčové Pensylvánii.
 • Donald Trump se už v ranních hodinách prohlásil vítězem. 
 • Trump sčítání korespondenčních hlasů označil za podvod. Jeho hlasy podle něj během sčítání "magicky mizí". Je možné, že republikánský kandidát celý systém napadne u amerického Nejvyššího soudu.
21:31

Co změnil Wisconsin?

Vítězstvím v klíčovém severoamerickém státě Wisconsinu, které Bidenovi přiřkla projekce stanice CNN i agentury AP, demokratický kandidát získal dalších deset volitelů.

Podle zpravodajské webu Axios tak už Biden má 248 z 270 potřebných volitelů. Trump jich má zatím 214.

Nejde ale o konečné výsledky. Čeká se na hlasy z dalších klíčových států jako Michigan a Pensylvánie, které dohromady mají 36 volitelů.

21:18

Joe Biden od začátku vsadil veškeré úsilí v kampani právě na trojici států, které ho nyní dělí od prezidentského křesla. Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii, kterým se přezdívá státy "modré zdi". Až do roku 2016 se na jejich podporu totiž mohli demokraté spolehnout. Při posledních volbách ale tato trojice demokraty zradila a nakonec zvolila republikánskou červenou. Biden se od začátku kampaně zaměřil na to, aby jejich podporu získal zpět, vysvětluje deník The New York Times.

Demokratická kampaň se snažila poučit z chyb, které tu Hillary Clintonová před čtyřmi roky udělala. Wisconsin navštívil před volbami Biden hned třikrát, zatímco Clintonová ani jednou.

"Jestli Donalda Trumpa v roce 2020 porazím, stane se to tady," řekl Biden v Pittsburgu během kampaně v dubnu 2019. "Počítání hlasů bude nějaký čas trvat, ale v Pennsylvánii vyhrajeme," prohlásil směrem ke svým podporovatelům i tuto středu.

21:07 Republikánská strana slon

E-mail, který rozesílá Trumpova kampaň. Žádá v něm podporovatele republikánského kandidáta o peníze.

E-mail, který rozesílá Trumpova kampaň. Žádá v něm podporovatele republikánského kandidáta o peníze.
E-mail, který rozesílá Trumpova kampaň. Žádá v něm podporovatele republikánského kandidáta o peníze. | Foto: Aktuálně.cz
20:43

Pokud Joe Biden udrží Arizonu, Michigan a Nevadu, ve kterých momentálně vede, vyhraje volby, zdůraznila CNN.

20:38 Republikánská strana slon

Trumpova kampaň podala žalobu na zastavení sčítání hlasů v Michiganu, kde zvyšuje svůj náskok Joe Biden.

"Kampani prezidenta Trumpa nebyl poskytnut smysluplný přístup k mnoha místům sčítání, aby bylo možné sledovat otevírání hlasovacích lístků a proces sčítání, jak to zaručuje zákon v Michiganu. Dnes jsme podali žalobu u soudu v Michiganu, abychom zastavili sčítání, dokud nebude poskytnut smysluplný přístup, "uvedl ve svém prohlášení manažer Trumpovy kampaně Bill Stepien.

Kampaň zároveň požaduje, aby byly zkontrolovány už otevřené a započítané hlasy.

20:28

Wisconsin je Joea Bidena, oznámila agentura AP.

"Joe Biden poráží prezidenta Trumpa na bitevním poli ve Wisconsinu, a získává tak zpět klíčovou část modré zdi, která před čtyřmi lety demokratům vyklouzla."

20:04

CNN předpovídá, že Wisconsin s jeho deseti volitelskými hlasy získá Joe Biden.

19:40

Trump má na přepočítání výsledků ve Wisconsinu při velmi těsném výsledku právo. V tuto chvíli jeho soupeř Joe Biden ve státě vede o necelý procentní bod. Pokud by Biden o Wisconsin přišel, musel by zvítězit v Pensylvánii, aby se dostal do Bílého domu.

19:24
19:17

Trumpův náskok v Pensylvánii se snižuje spolu s tím, jak se daří sčítat korespondenční hlasy. Podle The New York Times totiž jeho soupeř Joe Biden mezi dosud spočítanými korespondenčními hlasy výrazně vede.

Pokud bude Biden stejným poměrem vítězit i ve zbylých dosud nespočítaných korespondenčních hlasech, v Pensylvánii vyhraje.

19:08 Republikánská strana slon

Trumpova kampaň zřejmě požádá o přepočítání lístků ve Wisconsinu, kde Joe Biden vede o zhruba 20 tisíc hlasů. "V několika okrscích Wisconsinu byly hlášeny nesrovnalosti, které vzbuzují vážné pochybnosti o platnosti výsledků," uvedl ve svém prohlášení manažer kampaně Bill Stepien.

18:56

"S postupem času se cítím při sledování výsledků trochu sebevědoměji, nevzdáváme to," říká pro Aktuálně.cz Randall Brown (na fotce vlevo) z Pike County v Pensylvánii. Právě ta patří ke státům, kam se nyní i kvůli velkému množství korespondenčních hlasů a vyhrocené předvolební kampani, upíná velká pozornost.

Brown pracoval v úterý ve volební komisi, stejně jako několikery volby předtím. Všiml si nižší osobní účasti v porovnání například s první volbou Obamy, to podle něj napovídá právě velkému množství lidí, kteří hlasovali dopředu. Příklad má i ve své rodině - jeho manželka i dva synové volili poštou, on jako jediný osobně. Všichni jsou demokraté.

Okrsek, kde žijí, je u hranic s New Jersey a státem New York. Atmosféru posledních dnů popisuje Brown jako extrémně napjatou. "V den voleb jsem vstával v pět ráno, abych dal okolí volební místnosti do pořádku, bylo úplně zvandalizované, musel jsem znovu umístit volební billboardy, vše uklidit," říká.

Okolí volební místnosti v Milfordu v klíčové Pensylvánii, přes den se tu tvořily i několikakilometrové fronty na hlasování.
Okolí volební místnosti v Milfordu v klíčové Pensylvánii, přes den se tu tvořily i několikakilometrové fronty na hlasování. | Foto: Randall Brown
18:50 Republikánská strana slon

Trumpova kampaň se podle CNN snaží shromáždit finance, aby mohla případně napadnout volební výsledky. Od půlnoci Trumpův tým poslal svým podporovatelům údajně šest e-mailů s žádostí o peníze. Tvrdí v nich, že se demokraté snaží volby "ukrást".

18:38

Které státy USA stále sčítají hlasy a kdo v nich vede?

(Odhady zveřejněné agenturou Reuters.)

 • Aljaška. Spočítáno je okolo 36 procent hlasů, Trump s velkým náskokem vede.
 • Arizona. 86 procent hlasů spočítáno, s přehledem vede Joe Biden.
 • Georgia. Spočítáno je okolo 92 procent hlasů. Trump s lehkým náskokem vede.
 • Maine. Sečteno je asi 77 procent hlasů. Volitelé se mohou rozdělit mezi oba kandidáty. Biden podle předpovědi CNN získá nejméně tři volitele.
 • Michigan. Sečteno je okolo 92 procent hlasů. Biden vede s náskokem asi 30 tisíc hlasů.
 • Nevada. Dopočítáno je okolo 86 procent hlasů. Těsně vede Joe Biden.
 • Severní Karolína. Spočítáno je 95 procent hlasů. Velmi těsně vede Trump.
 • Pensylvánie. Spočítáno je 79 procent očekávaných hlasů. Vítězí Donald Trump.
 • Wisconsin. Spočítáno je 97 procent hlasů. Těsně vede Biden.
18:26

Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let.

Podle profesora Michaela McDonalda z Floridské univerzity, který aktivitu voličů zkoumá, bude účast v letošních volbách nejvyšší od roku 1900, kdy přišlo 73,7 procenta voličů; v 19. století přitom byla účast ještě daleko vyšší. V letech 1860 a 1876 činila podle serveru The American Presidency Project přes 81 procent, což bylo historicky nejvíce. Server eviduje volební účast od roku 1828, napsala ČTK.

18:22

Biden podle CNN získá nejméně tři ze čtyř volitelů v Maine. Maine a Nebraska jsou jediné dva státy USA, kde se přepočet hlasů na volitele neřídí principem "vítěz bere vše".

18:13 Americký prezident Donald Trump

Prezident Donald Trump si opět stěžuje prostřednictvím Twitteru:

"Pracují tvrdě na tom, aby v Pensylvánii zmizel náskok 500 tisíc hlasů, co nejrychleji to půjde. Stejně tak Michigan a další!"

"Nalézají Bidenovy hlasy všude - v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu. Tak špatné pro naši zemi!"

18:07

Podle doposud spočítaných hlasů volilo více lidí demokratického kandidáta Joea Bidena.

18:05

Jak postupuje sčítání hlasů:

 • Nejnapínavější je na americkém Středozápadě. V Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu stále zbývá spočítat stovky tisíc hlasů. Pensylvánie hlásí, že sečtena je téměř polovina všech korespondenčních hlasů. Ve Wisconsinu vítězí Joe Biden, i v Michiganu demokratický kandidát zvětšuje svůj náskok.
 • Biden vede na celkový počet odevzdaných hlasů a těsně i na počet s jistotou získaných volitelů. K vítězství je jich potřeba 270. 
 • Donald Trump už se prohlásil vítězem. 
 • Trump sčítání korespondenčních hlasů označil za podvod. Jeho hlasy podle něj během sčítání "magicky mizí". Je možné, že republikánský kandidát celý systém napadne u amerického Nejvyššího soudu.
17:57

V Michiganu už Joe Biden vede o více než 30 tisíc hlasů. CNN to označila za významný posun, rozdíl se původně pohyboval okolo 10 tisíc hlasů. Ve státě přitom na začátku sčítání vedl Trump. Bidenovi pomohly například hlasy z výrazně demokratického okrsku Wayne County.

Spočítáno zatím bylo asi 92 procent hlasovacích lístků. Michigan je jedním ze zbývajících klíčových států v boji o Bílý dům.

17:44 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Objevují se zprávy, že všechny hlasy ve Wisconsinu byly spočítány. Ve státě zvítězil Joe Biden.

17:40 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Bidenův náskok v Michigenu narůstá, oznámila stanice CNN. 

17:37 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden v Pensylvánii dotahuje. Trump podle AP ale stále vede o skoro půl milionu hlasů.

17:25

Georgie by měla brzy uspořádat tiskovou konferenci, kde uvede, kolik hlasů ve státě ještě zbývá sečíst, napsal list The New York Times.

16:57 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Demokrat Joe Biden ještě ve středu (amerického času) promluví k národu, prohlásila jeho volební manažerka. 

16:53

Pensylvánie hlásí, že sečtena je téměř polovina všech korespondenčních hlasů. Výsledky ale během středy (amerického času) k dispozici zatím pravděpodobně nebudou. 

16:51

České akcie podobně jako významné světové trhy reagují na vývoj amerických prezidentských voleb mírně pozitivně. Pražská burza dnes posiluje a index PX stoupl o 0,6 procenta. Tahounem růstu jsou akcie ČEZ a Avastu, řekl šéf investiční platformy Portu Radim Krejčí.

Americké trhy v nejdůležitější den roku otevírají pozitivně, index S&P500 roste o 1,3 procenta, index Nasdaq posiluje o 2,5 procenta a Dow Jones získává 0,55 procenta. V hledáčku investorů jsou tak zejména technologické akcie, protože investoři podle Krejčího věří v to, že si republikáni udrží alespoň většinu v Senátu, a omezí tak zvyšování korporátních daní.

16:49

Volební účast v Michiganu, kde demokrat Biden v posledních desítkách minut upevňoval svou vedoucí pozici, byla rekordně vysoká. Hlasovalo tu přes 5,1 milionu voličů, píše server CNN. 

16:42

Napětí je znát mezi Američany napříč všemi státy. Důchodkyně Joyce W. zůstává vzhůru celou noc a nepřetržitě sleduje sčítání hlasů ve Westbrooku ve státě Maine, kam se nedávno přestěhovala i kvůli pandemii koronaviru z New Yorku.
"Jsem naprosto zděšená, cítím za hlasy, které směřují pro Trumpa, velkou vlnu rasismu a antisemitismu. Myslím, že hodně lidí volí proti svým vlastním zájmům a neuvědomují si to," popisuje výtvarná umělkyně pro Aktuálně.cz.

Kvůli svému židovskému původu a aktivitě během protestních pochodů žen do Washingtonu nechce uvádět své celé jméno. Přiznává, že její sociální bublina je stejně jako ona velmi liberální. "Nálada mezi mými známými je hodně rozpačitá, je to takový koktejl naděje a hororu. Bojím se předpovídat, jak to dopadne. Myslím si ale, že Biden nějakou šanci stále má," dodává.

V Maine je v těchto chvílích sečteno 73 procent hlasů, Joe Biden tam má zatím mírný náskok.

Lidé vyplňují volební lístky v Portlandu ve státě Maine, atmosféra je i po uzavření místností napjatá, popisuje pro Aktuálně umělkyně Joyce.
Lidé vyplňují volební lístky v Portlandu ve státě Maine, atmosféra je i po uzavření místností napjatá, popisuje pro Aktuálně umělkyně Joyce. | Foto: Reuters
16:36 Americký prezident Donald Trump

Ve vítězství "svého" kandidáta stále věří také Trumpův volební manažer. A to i ve státech, které již byly přiřazeny Bidenovi. Trvá totiž na tom, že pokud by se hlasy sčítaly správně - o což bude prezidentův tým údajně také usilovat, i pokud by to znamenalo dodatečné prověřování - republikánský nominant by vyhrál. Sám prezident přisuzuje stále sčítaným korespondenčním hlasům "ničivou sílu". Experti ale upozorňují, že jeho opakovaná varování před podvody s hlasováním se nezakládají na pravdě. 

16:26 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden se odmítá k výsledku zatím vyjádřit, podle svých slov vyčkává, dokud nebudou sečteny hlasy všech voličů. Jeho volební manažerka věří, že se Biden ještě dnes stane příštím prezidentem Spojených států, píše server Guardian. 

16:14

Jak vypadá situace ve stále nerozhodnutých státech? Deník Guardian přináší užitečný aktuální přehled. 

Foto: Guardian
16:07 Americký prezident Donald Trump

Prezident Trump nesouhlasí s vývojem situace. Šance, že vítězem bude nakonec jeho demokratický oponent Biden, stále roste. 

16:01

Podle státního tajemníka z Michiganu bude o konečném výsledku jasno ještě během dneška. Vítězství v Michiganu a udržení vedení v Nevadě a Wisconsinu by nyní znamenalo pro Joea Bidena výhru. 

15:56

Na rozdíl od slovinského šéfa vlády se prezident Mexika Lopez Obrador zatím odmítl k americkým volbám vyjádřit. Jejich výsledek podle něj zatím není jasný. 

15:55 Americký prezident Donald Trump

Jedním z opakovaně diskutovaných témat letošních voleb jsou průzkumy, respektive to, jak moc se ve svých předpovědích mýlily. I v tom je situace podobná volebnímu klání před čtyřmi lety. Podívejte se, jak moc se v tuto chvíli aktuální Trumpův výsledek odlišuje od jednoho z nejvíce respektovaných odhadů. 

15:50

Spojené státy shodou okolností právě dnes oficiálně odstoupily od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Byl to jeden z politických cílů prezidenta Donalda Trumpa, který ho ohlásil už před třemi lety. Biden přislíbil, že v případě zvolení se k dohodě znovu připojí. 

15:37

Je skoro jisté, že volební noc bude mít násobnou dohru u soudu. Jednu z prvních stížností už podal republikánský kandidát v Pensylvánii. Nelíbí se mu způsob počítání korespondenčních hlasů. S tím má problém i prezident Trump. 

15:30

Pensylvánské úřady na internetu zveřejnily video, na kterém je vidět proces sčítání hlasů. "Budeme tlačit na jednotlivé okrsky, aby pracovaly bez přerušení, dokud nebude zaevidován poslední hlasovací lístek," řekl serveru CNN jeden z tamních úředníků. Kdy bude hotovo, úřady říct odmítají. K sečtení zbývá podle CNN ještě 1,4 milionu hlasů. V tuto chvíli vede v Pensylvánii Trump nad Bidenem o 618 tisíc hlasů. 

Sčítání v Pensylvánii

Video: Philadelphia City Commissioners
15:18

Pro připomenutí: Michigan i Wisconsin, které mohou rozhodnout volby, by měly mít sečteny hlasy během dneška. V tuto chvíli v obou vede Biden, Nevada, Georgia, Severní Karolína a Pensylvánie nebudou mít jasno ještě několik dní. Pokud Biden udrží také náskok v Nevadě, stane se prezidentem. Nepotřeboval by pak ve svůj prospěch získat ani lidnatou Pensylvánii. 

15:11

Změna při průběžném sčítání hlasů přichází z Michiganu. V tomto klíčovém státě doposud těsně vedl Donald Trump, nyní o dvě desetiny procentního bodu vítězí Joe Biden. Sečteno je asi 94 procent hlasů.

15:07

Americké zpravodajské servery opakovaně připomínají, že konečné výsledky voleb mohou být známé až za několik dní. Server Atlantic proto vytvořil i speciální počítadlo: Víme, kdo bude příští prezident? píše se na něm. Odpověď je dnes, jeden den po volbách, stále NE. 

Foto: The Atlantic
15:01

Když se nad ránem americký prezident Donald Trump ještě před potvrzením výsledků v krátkém projevu prohlásil za vítěze, některé z televizních stanic, které projev přenášely živě, jeho řeč přerušily. Poté připomněly, že volby ještě nejsou rozhodnuté. "Neradi do toho vstupujeme, ale povinnost nás nutí poznamenat, že když (Trump) říká 'tyhle volby jsme vyhráli, už jsme vyhráli', tak se to ani trochu nezakládá na faktech," řekl například moderátor MSNBC Brian Williams.

14:38

Zajímavé bude sčítací finále také v Georgii. Souboj v tradičně republikánském státě - žádný demokratický kandidát na prezidenta tu nevyhrál od roku 1992 - zůstává s více než 90 procenty sečtených hlasů stále vyrovnaný. Také Georgia je jednou z oblastí Spojených států, kde se v posledních letech měnilo složení obyvatel a voličstva. I proto tu demokraté posilují, píše server CNN. 

Sčítání korespondenčních hlasů tu před necelou hodinou začalo po pauze znovu, zbylých osm procent nesečtených hlasů pochází ze dvou okrsků: Fulton County a DeKalb County. 

14:29

Jak postupuje sčítání hlasů:

 • Nejnapínavější je na americkém Středozápadě. V Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu stále zbývá spočítat stovky tisíc hlasů. Klíčová Pensylvánie nesečetla zdaleka ani polovinu korespondenčních hlasů, v dalších dvou státech se dostal do vedení Joe Biden. 
 • Biden vede na celkový počet odevzdaných hlasů a těsně i na počet s jistotou získaných volitelů. K vítězství je jich potřeba 270. 
 • Donald Trump už se prohlásil vítězem. Podle předběžných odhadů zvítězil například na Floridě, zatím vede i v Pensylvánii. 
 • Trump sčítání korespondenčních hlasů označil za podvod. Jeho hlasy podle něj během sčítání "magicky mizí". Je možné, že republikánský kandidát celý systém napadne u amerického Nejvyššího soudu.
14:24

Ve kterých státech ještě nejsou výsledky jasné a kolik zbývá spočítat hlasů? Podívejte se na přehlednou tabulku britského deníku Guardian. 

14:01

Den po prezidentských volbách americká média většinou odhadují, kdo usedne v Bílém domě. Tentokrát ale ještě nikdo žádný odhad nezveřejnil. S touto variantou se předem počítalo, tady shrnujeme důvody:

Kdy budeme znát výsledky amerických voleb?

Nový americký prezident je znám obvykle na konci volební noci podle toho, v kolika státech získá bezkonkurenční náskok. Letos se ale sčítání může protáhnout a 4. listopadu znát vítěze ještě nebudeme. A to z několika důvodů:

 • Přes 100 milionů Američanů, což je rekordní množství, se kvůli koronaviru rozhodlo využít možnost volit korespondenčně. Než se všechny hlasy sečtou, může to trvat několik dní.

 • Korespondenční hlasy začne většina států USA počítat až po uzavření volebních místností, někde v průběhu volebního dne. V některých státech, například v Kalifornii, jde ale poslat hlasovací lístek poštou ještě v den voleb. Takový hlas je platný, i když přijde až po skončení voleb.

 • Poštovní služba bude zavalená a některé hlasy může doručit se zpožděním.

 • Kvůli korespondenčnímu hlasování bude otevřeno méně hlasovacích místností. To znamená i méně lidí ve volebních komisích a pomalejší zpracování hlasovacích lístků.

 • Sčítání korespondenčních hlasů je náročnější kvůli kontrole podpisů na volebním lístku a na registračním listu.

 • Kandidát, který prohraje, může napadnout výsledek voleb. Donald Trump se už nechal slyšet, že výsledky voleb mohou skončit u Nejvyššího soudu. Dokonce řekl, že by mohlo jít o obrovský podvod.

 • Více demokratů volí korespondenčně, panují tedy obavy, že Donald Trump se prohlásí vítězem a pak napadne později došlé hlasy pro kandidáta demokratů Joea Bidena.

13:49

Joe Biden získal převážnou většinu spočítaných korespondenčních hlasů ve státě Pensylvánie. Pokud by získal i zbytek ještě nezapočtených hlasů poslaných poštou, měl by ve státě většinu. Pensylvánie je jeden z klíčových států, vítězi přinese 20 volitelů.

13:39

Proč trvá sčítání hlasů v Pensylvánii tak dlouho?

Volební komise musí kromě osobně odevzdaných hlasů spočítat kolem 400 tisíc hlasovacích lístků, které došly poštou. Po uzavření volebních místností nejprve pracovníci začali počítat hlasy v urnách, až potom lístky poslané poštou. Pensylvánie navíc bude započítávat hlasy, které přijdou až do pátku, pokud byly poslané nejpozději v den voleb.

"Nikdy jsme nepřestali počítat a budeme pokračovat dnem i nocí," řekl CNN člen volební komise z Filadelfie Al Schmidt. "Pokud všechno bude pokračovat tak, jak má, celkové výsledky budeme mít v několika příštích dnech," dodal.

Sčítání hlasů.
Sčítání hlasů. | Foto: Reuters
13:25 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Vypadá to, že Bidenovo vítězství ve Wisconsinu je už nevyhnutelné.

13:22 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Proč Biden dotahuje Trumpa v Michiganu:

Několik hodin ve státě Michigan vedl na počet hlasů Donald Trump - ještě před hodinou měl náskok 212 tisíc hlasů. Joe Biden ho ale začal dotahovat a nyní Trump vede "pouze" o 64 tisíc hlasů.

Podle CNN může za změnu okres Wayne County, kde se nachází například město Detroit. "Ukazuje to vliv velkých městských center, která jsou pevnostmi demokratů," uvedl redaktor americké stanice Phil Mattingly. Vliv mělo i korespondenční hlasování, které využili převážně demokratičtí voliči a které se sčítá až po hlasech přítomných voličů.

12:58

I uprostřed pandemie koronaviru zažily Spojené státy během těchto prezidentských voleb největší procentuální účast (včetně korespondenčního hlasování) od roku 1900.

Je ale nutné podotknout, že jde o podíl registrovaných voličů, a v té době neměly například ženy volební právo. Volební účast je nicméně letos opravdu velmi vysoká.

12:52

"Teď jde o Wisconsin a Michigan. Pokud je Joe Biden získá, ještě může prezidentské volby vyhrát," říká v rozhovoru specialista na politiku USA Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). V obou státech se dopočítávají korespondenční hlasy, které nahrávají spíše demokratům.

12:42

Letošní volby velmi připomínají ty minulé z roku 2016. O jejich průběhu mluví v DVTV reportér Daniel Anýž přímo z Washingtonu.

12:36

Poté co Donald Trump ohlásil, že se prakticky stal vítězem voleb, ačkoliv ještě nedošlo k sečtení všech hlasů, vydala sociální síť Facebook prohlášení, které jeho tvrzení uvádí na pravou míru. To se zobrazuje uživatelům Facebooku a Instagramu.

"Potom, co prezident Trump předčasně ohlásil vítězství, jsme spustili upozornění v čele feedu na Facebooku a Instagramu, aby každý věděl, že hlasy se nadále sčítají a vítěz stále nebyl určen," cituje BBC mluvčího sociální sítě.

12:34 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden dotahuje Donalda Trumpa v Michiganu.

12:15

Jaké jsou v tuto chvíli odhady? Jiří Sobota z Respektu byl dnes ráno hostem speciálního vysílání DVTV.

11:57

Podívejte se na fotografie z volebního dne ve Spojených státech, kde se rozhoduje o budoucím prezidentovi. 

11:43

Zdrženlivé reakce na napínavý volební vývoj ve Spojených státech znějí dnes ráno od představitelů Evropské unie a evropských politiků. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU chce bez ohledu na výsledek voleb pevné vazby s USA. Někteří europoslanci se kriticky vyjádřili k prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který se přes nejasné výsledky označil za vítěze voleb. Patrně jediným evropským lídrem, který již Trumpovi gratuloval, je slovinský premiér Janez Janša.

Někteří unijní činitelé dávali před volbami najevo, že pro budoucnost vztahů evropského bloku s USA by podle nich byl o něco lepší volbou Trumpův soupeř Joe Biden. Shodovali se však v tom, že by EU měla usilovat bez ohledu na výsledek voleb o zlepšení obchodních i diplomatických vztahů, které se za téměř čtyři roky Trumpovy vlády zkomplikovaly.

11:39 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Pakliže by se americký prezident Donald Trump pokoušel soudní cestou zastavit řádné sčítání hlasů z letošních voleb, máme v pohotovosti právní týmy. Takto dnes reagoval štáb demokratického kandidáta Joea Bidena na projev, ve kterém šéf Bílého domu avizoval právní kroky kvůli údajným volebním podvodům. 

"Prezidentovo prohlášení o snaze zastavit počítání správně odevzdaných hlasovacích lístků bylo nehorázné, bezprecedentní a nepřesné," uvedla šéfka Bidenovy kampaně Jen O'Malleyová. Trumpova slova považuje za jasnou snahu "odebrat demokratická práva americkým občanům".

"Pokud prezident splní svou výhrůžku, že se bude soudit ve snaze zabránit řádnému spočítání hlasů, máme v pohotovosti právní týmy, připravené zakročit proti takové snaze," reagovala O'Malleyová.

11:17

Ještě není rozhodnuto. Předběžné výsledky ve Wisconsinu, Michiganu a v Pensylvánii jsou příliš těsné, připomíná The Economist. Jde přitom o klíčový region.

Sčítání korespondenčních hlasů bude trvat určitě ještě několik hodin.

10:53 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Napínavá je situace ve Wisconsinu, jednom z klíčových států, kde se hraje o 10 volitelů. Sečteno je asi 96 procent hlasů a Joe Biden právě těsně předběhl Donalda Trumpa.

10:42 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Na Havaji podle CNN zvítězí Joe Biden. Získal by tím čtyři volitele.

10:39

Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová se ostře vyjádřila k povolebnímu chaosu v USA a Trumpovu napadení průběhu sčítání hlasů.

"Je to velmi výbušná situace, která může vést k ústavní krizi, jak správně říkají odborníci. Je to něco, co by nás mělo znepokojovat," varovala.

10:33

Hlasy ještě nejsou sečteny, někteří politici už se ale přidávají k Donaldu Trumpovi a o vítězi mají jasno.

10:29

Jak postupuje sčítání hlasů:

 • Nejnapínavější je počítání na americkém Středozápadě. V Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu stále zbývá spočítat miliony hlasů. Klíčová Pensylvánie nesečetla zdaleka ani polovinu korespondenčních hlasů.
 • Joe Biden vede na celkový počet odevzdaných hlasů a zatím těsně vede i na počet s jistotou získaných volitelů. K vítězství je jich potřeba 270, ve hře jich je stále ještě téměř sto.
 • Donald Trump už se prohlásil vítězem. Podle předběžných odhadů vítězí v klíčových státech, například na Floridě. Historická zkušenost napovídá, že je skoro nemožné vyhrát volby a nezískat Floridu.
 • Stále nejsou spočítané miliony lístků. Výsledky ještě můžou zamotat korespondenční hlasy. Donald Trump napadl sčítání těchto hlasů a označil to za podvod. Je možné, že když tyto hlasy zvrátí výsledek, napadne ho Trump u Nejvyššího soudu.
09:57 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden vede na počet hlasů voličů. Už teď jich získal víc než Hillary Clintonová před čtyřmi roky. To ovšem volby nevyhrává, důležité je získat většinu volitelů.

Biden má i více hlasů, než získal Barack Obama v roce 2012. Je to dané letošní rekordně vysokou volební účastí. Političtí komentátoři si všímají, že i Donald Trump získal na svou stranu více voličů než před čtyřmi lety.

09:47

V USA je teď hluboká noc, počítání hlasů se může zpomalit. Velmi pomalu také probíhá sčítání korespondenčních hlasů, upozorňují americká média.

09:16

Klíčový stát Pensylvánie bude americkou veřejnost ještě chvíli napínat. Další aktualizaci v počtu spočítaných hlasů očekává až za několik hodin (kolem 15 hodin středoevropského času). Korespondenční hlasy začnou volební komise sčítat, až když všechny okrsky dokončí počítání hlasovacích lístků odevzdaných osobně.

09:03 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Po televizní stanici FOX News i agentura AP a další média předpovídají, že stát Arizona získá demokrat Joe Biden. Tím by si zajistil 11 volitelů.

Arizona je přitom tradičně republikánský stát, v minulých volbách tu vyhrál Donald Trump. Naposledy zde zvítězil demokratický kandidát na prezidenta Bill Clinton v roce 1996 a předtím v roce 1948 Harry Truman. Pro Bidena by to byl velký zisk.

08:55 Americký prezident Donald Trump

Analytici a političtí novináři upozorňují, že Trumpovy výroky o volebních podvodech jsou nepodložené a pro americkou demokracii potenciálně nebezpečné. To, že se prohlásil vítězem, je velmi předčasné. Zbývá ještě spočítat miliony hlasů.

08:41 Americký prezident Donald Trump

Trump v projevu znovu a nepodloženě označil volby za podvod, aniž by přesně uvedl proč. Už dříve se vyjádřil, že hlasy došlé poštou po uzavření volebních místností napadne u Nejvyššího soudu.

"Půjdeme k Nejvyššímu soudu USA. Chceme, aby veškeré hlasování skončilo," řekl Trump. "Toto je podvod na americkou veřejnost," řekl prezident v Bílém domě. "Je to pro naši zemi trapné."

Projev Donalda Trumpa po prezidentských volbách 2020.
Projev Donalda Trumpa po prezidentských volbách 2020. | Foto: Reuters
08:33 Americký prezident Donald Trump

Podle Donalda Trumpa už jsou volby rozhodnuté. "Upřímně řečeno, už jsme vyhráli," uvedl na tiskové konferenci.

08:27 Americký prezident Donald Trump

"Je téměř nemožné nás dohnat," uvedl Trump k výsledkům z Pensylvánie, kde podle svých slov zatím výrazně vede. Je to jeden z klíčových států, kde ještě není rozhodnuto. Joe Biden doufá, že vyhraje díky korespondenčním hlasům.

08:26 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump právě promlouvá ke štábu a novinářům v Bílém domě.

Poděkoval za podporu a vysokou volební účast. "Je smutné, že se značná část lidí snaží zpronevěřit hlasování," uvedl. "Jsme připraveni na velkou oslavu," dodal a výsledky označil za fenomenální. Vítězství oznámil i ve státech, které ještě nejsou sečtené, jako v Severní Karolíně nebo v Georgii.

08:07

Během volební noci dochází na mnoha místech k různým protestům. V Los Angeles se shromáždil "velký a vzpurný dav", informují místní úřady. V tweetu se můžete podívat na letecké záběry.

08:03

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž je právě teď hostem živého vysílání DVTV.

Trump versus Biden. Kdo bude americkým prezidentem? Sledujte speciál DVTV

Boj o Bílý dům vrcholí. Obhájí Donald Trump post prezidenta Spojených států? Nebo se jím stane demokrat Joe Biden? | Video: Martin Veselovský, DVTV
08:00

Donald Trump si ze státu Nebraska pravděpodobně odnese čtyři volitele, Joe Biden jednoho. V amerických prezidentských volbách "vítěz bere vše" - všechny volitele v daném státě. Výjimkou je právě Nebraska a Maine, kde se volitelé dělí.

Tento jeden hlas je prozatím jedinou změnou oproti výsledkům z posledních voleb v roce 2016, kdy zvítězil Trump. Podle CNN může být tahle jedna drobná změna velmi důležitá v tak vyrovnaných volbách.

07:51 Americký prezident Donald Trump

Podle projekcí CNN ve státě Montana vyhraje Donald Trump. Získal by zde tři volitele. Trump vyhrál v Montaně i před čtyřmi lety.

07:49

V některých státech spolu s prezidentskými volbami probíhala také místní referenda.

V New Jersey například obyvatelé schválili užívání marihuany pro rekreační účely. V Jižní Dakotě zase lidé odhlasovali její legalizaci pro lékařské účely.

V Mississippi na jihu USA v referendu schválili novou státní vlajku, na které bude bílý květ šácholanu velkokvětého, známého také jako magnólie, hvězdy a nápis In God We Trust (Věříme v Boha). Mississippi mělo donedávna na své zástavě jako poslední stát USA konfederační symbol.

07:41

Přinášíme to nejdůležitější z americké volební noci:

 • Republikánský prezident Donald Trump podle průběžných výsledků vede ve většině klíčových států. Podle něj jsou volby už rozhodnuté.
 • Demokratický kandidát Joe Biden ale stále věří ve výhru díky korespondenčním hlasům, kterých je letos rekordní počet.
 • Podle průběžných výsledků Trump zvítězil na Floridě. Ta je naprosto klíčová. Zkušenosti z minulosti napovídají, že bez vítězství na Floridě je velmi těžké vyhrát prezidentské volby.
 • Korespondenční hlasy ale můžou s výsledky ještě zamíchat. V některých státech, například stěžejní Pensylvánii, budou sečtené až později. Joe Biden věří, že právě klíčovou Pensylvánii získá pro sebe.
 • Kromě prezidenta Američané volí i do obou komor tamního parlamentu - Kongresu. Většinu ve Sněmovně reprezentantů podle odhadů získají demokraté.
07:35

Jak probíhá sčítání hlasů, můžete sledovat v grafice. Podle předběžných výsledků se automaticky volitelé připočítávají kandidátovi, který má náskok. V červených státech má prozatím náskok Donald Trump, v modrých zase Joe Biden. Definitivně se vítěz znázorní až po sečtení všech hlasů, včetně těch korespondenčních.

07:25

Přes tisíc lidí se sešlo na protestu Black Lives Matter ve Washingtonu nedaleko Bílého domu. Další demonstrace se konají i v jiných městech napříč USA.

Protesty proti Donaldu Trumpovi ve volební noc.
Protesty proti Donaldu Trumpovi ve volební noc. | Foto: Reuters
07:15 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump podle AP vyhrál ve státě Texas. V jednom z klíčových států získá 38 volitelů.

Texas je tradiční republikánská bašta, Joe Biden si tam ale vedl lépe než jeho předchůdci.

07:07 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump pravděpodobně vyhraje ve státě Iowa, předpovídá agentura AP, televizní stanice CNN a další média. V tomto státě se hraje o šest volitelů. V posledních volbách zde také vyhrál Trump.

06:58 Americký prezident Donald Trump

Prezident Donald Trump také vystoupí se svým projevem. Zatím na Twitteru obvinil demokraty, že se "snaží ukrást volby". "Nikdy jim to nedovolíme," dodal.

Trump v minulých dnech hlasitě protestoval proti korespondenčnímu hlasování. Podle průzkumů většina takto hlasujících Američanů volila jeho soupeře Joea Bidena.

06:52 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden promluvil ve svém domovském státě Delaware. Věří, že má šanci vyhrát díky korespondenčním hlasům. "Bude to ještě chvíli trvat, ale v Pensylvánii vyhrajeme," prohlásil pak ke klíčovému státu.

06:45 Americký prezident Donald Trump

Americká média včetně například CNN se shodují na tom, že Donald Trump získá klíčový stát Florida. V něm jde o 29 volitelů.

06:40 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Podle předpovědí agentury AP i televizní stanice FOX News vyhraje demokrat Joe Biden ve státě Minnesota, což by mu přineslo deset volitelů. I ve volbách v roce 2016 v Minnesotě vyhrála demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

06:35 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Potvrdily se obavy Demokratické strany, že její kandidát Joe Biden nedokáže oslovit hispánské voliče. Tady je srovnání předběžných výsledků ze tří států s minulými volbami, ve kterých za demokraty kandidovala Hillary Clintonová.

06:22

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž:

V Pensylvánii právě pozorujeme "červenou" vlnu, hlasy, které republikáni nyní odevzdali přímo ve volebních místnostech. Trump v Pensylvánii teď vede o 14 bodů. Jak moc se to změní, až se na řadu dostanou hlasy poštou, ve kterých podle předběžných analýz výrazně převažují demokrati?

Jen ve Filadelfii, která představuje přes 10 procent všech voličů státu Pensylvánie a je opravdu výrazně demokratická, poštou hlasovalo přes 400 tisíc lidí. Zatím bylo sečteno jen 76 tisíc těchto hlasů a další se podle oznámení tamní komise začnou sčítat až ve středu ráno, v 9 hodin místního času. Stíhají 10 tisíc hlasů za hodinu, takže od středy by to měl být ještě nejméně další den, než bude znám konečný součet. A také to, jak silná byla "modrá" poštovní vlna a zda stačila na vymazání současného Trumpova náskoku.

06:07

Server CNN potvrzuje předpoklad FoxNews, že Donald Trump zvítězí v klíčovém Ohiu. 

05:56 Americký prezident Donald Trump

FoxNews: Trump získá další dva z klíčových států, a to Texas a Ohio. Celkem by si v nich připsal 56 volitelských hlasů. Stejně jako v případě dalších států jsou ostatní zpravodajské servery ve vyhlašování "jednoznačných" výsledků opatrnější. 

05:51

Podle úřadů v Michiganu, kde by se mohly průběžné výsledky ještě hodně změnit, nebude finálně jasno dřív než ve středu večer tamního času - tedy v noci na čtvrtek v Praze, upozorňuje agentura Reuters. 

05:49

Policisté zatýkají skupinku lidí před multifunkční halou Staples Centres v Los Angeles. Napříč zemí se už objevují povolební protesty.

Foto: Reuters
05:46

Podle agentury Bloomberg je nyní sečteno asi 71 až 75 procent všech očekávaných hlasů. Server nicméně upozorňuje, že odhadovat tento podíl je letos těžší než u minulých voleb. 

05:27

Prezident Donald Trump si zatím vede ve volbách lépe, než čekaly průzkumy. Přinášíme šest dílčích výsledků, které nabízí dnešní noc. 

05:24

FoxNews: demokrat Biden zvítězí v Arizoně, a připíše si tak 11 volitelských hlasů. Další servery ale upozorňují, že jasno zatím není. V tradičně republikánském státě nyní demokrat Biden lehce vede. Souviset to může s demografickými změnami: stěhují se sem Hispánci i lidé z liberálnějších částí Ameriky. 

05:24

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž:

Podle velkého voličského průzkumu agentury AP, která od 28. října do dnešního volebního dne zahrnul přes 100 tisíc voličů, se v zásadně opakuje rozdělení voličské podpory z roku 2016. Trump má jasnou převahu mezi bílými muži s nižším vzděláním, lidmi z venkova a letos i mezi těmi, kteří říkají, že vláda by měla akcentovat ekonomiku, i kdyby to znamenalo větší šíření koronaviru.

Demokrat Joe Biden má podporu mezi ženami, městskými a předměstskými voliči, menšinami a voliči s vyšším vzděláním. Mezi lidmi, kteří si myslí, že prioritou vlády by mělo být omezení šíření koronaviru, Bidena volilo 8 z 10 Američanů.

05:09

Otevřené jsou nyní v podstatě jen volební místnosti na Aljašce a na Havaji. Dohlasováno je v Kalifornii i Oregonu, kde by měl zvítězit Joe Biden. S konečnými výsledky v klíčových bojištích by ještě mohly zahýbat poštovní hlasy. Ty se budou v řadě států sčítat ještě několik dní. 

05:05 Americký prezident Donald Trump

Podle televize FoxNews Trump vyhrál ve volbách v klíčovém státě Florida. Je to první takto potvrzené vítězství, které může rozhodnout celé volby. 

05:04

Stále se sčítá také ve Wisconsinu. Tady by mělo být hotovo ve středu ráno tamního času, tedy někdy v průběhu dne v Praze. 

Tisíce hlasů v cestovních taškách - členové volební komise doručují volební lístky do centrály ve městě Kenosha ve Wisconsinu.
Tisíce hlasů v cestovních taškách - členové volební komise doručují volební lístky do centrály ve městě Kenosha ve Wisconsinu. | Foto: Reuters
05:04

Přinášíme to nejdůležitější z americké volební noci:

 • Republikánský prezident Donald Trump podle průběžných výsledků vede ve většině klíčových států.
 • Navzdory průzkumům, které výrazně favorizovaly demokrata Joe Bidena, má Trump slibné šance obhájit Bílý dům.
 • Je ale nutné brát v potaz důležité specifikum letošních voleb - rekordní počet korespondenčních hlasů, které mohou s výsledky ještě zamíchat. V některých státech, například stěžejní Pensylvánii, se začnou sčítat až později.
 • Začíná se naplňovat scénář, že Trump bude vítězit, ale zároveň bude Amerika čekat na sečtení poštovních hlasů. To může trvat i několik dní.
 • Kromě prezidenta Američané volí i do obou komor tamního parlamentu - Kongresu. Většinu ve Sněmovně reprezentantů podle odhadů získají demokraté.
05:01

V klíčové Pensylvánii, kde momentálně vede Trump, podle serveru CNN zbývá sečíst velmi mnoho poštovních hlasů. Ty nyní tvoří jen asi 18 procent celkového počtu, nakonec by jich měla být že jich bude o něco méně než polovina, píše server. 

04:59 Americký prezident Donald Trump

Před Bílým domem pak na reakci Donalda Trumpa na průběžné výsledky voleb čekají novináři z různých koutů světa.

Foto: Reuters
04:58

Lidé sledují průběžné výsledky prezidentských voleb také na ikonickém Times Square v New Yorku.

Foto: Reuters
04:58 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Ve Wilmingtonu v Delaware už na výsledky čekají někteří příznivci Joea Bidena. Sjíždějí se sem v autech: kvůli pandemii koronaviru je setkání takzvaně "drive-in". 

Foto: Reuters
04:39

O výsledku voleb do Sněmovny reprezentantů amerického parlamentu už je rozhodnuto: většinu si udrží demokraté, potvrzují americká média. Naopak kdo bude mít většinu v Senátu, zatím není jasné. Rozhodnout zbývá ještě o 16 senátorech. Většinou se jedná o republikány, kteří post obhajují. Jejich strana má nyní v komoře většinu. 

04:29

Protesty už začínají i v New Yorku. Lidé pochodují městem s hesly namířenými proti Donaldu Trumpovi.

Foto: Reuters
04:32

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž přináší důležité informace o dosavadním volebním vývoji:

Pokud volební mapa vypadala před hodinou a půl "rozbitě", tak nyní je naopak kopií roku 2016. Trump vyhrává všude, kde to nezbytně potřeboval. Po určitém napětí v Ohiu už je tento stát jeho. Jedinou výjimkou je v tuto chvíli Arizona, kde Biden vede. Jde o 11 volitelů a Trump by Arizonu mohl ztratit a stále vyhrát.

A vše se opravdu vrací ke třem státům, které rozhodovaly před čtyřmi roky - Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii. A zároveň se naplňuje scénář, že o volební noci bude vítězit Trump, ale bude se čekat na hlasy poštou. Scénář "volebního týdne", kde se výsledky dozvíme o víkendu, se nyní zdá docela reálný.

04:16 Americký prezident Donald Trump

Podle serveru CBS Donald Trump v nejbližších hodinách vystoupí s veřejným projevem. 

04:14

Připomínáme, že sčítání hlasů můžete sledovat v naší přehledné infografice. Zdůrazňujeme však, že počty volitelů vyplývají z průběžných výsledků a ještě se mohou změnit.

04:09 Americký prezident Donald Trump

V Bílém domě se podle redaktorky listu New York Times shromáždilo několik stovek hostů prezidenta Trumpa. Podávají se burgery, hranolky a jiné chuťovky.

04:07

Podle deníku The Telegraph se na ulicích Washingtonu střetli odpůrci a podporovatelé Donalda Trumpa. 

04:11

Jak postupuje sčítání hlasů v klíčových státech? Zjednodušeně řečeno - velmi dobře pro Donalda Trumpa. Průběžné výsledky naznačují slibné vyhlídky na jeho obhajobu Bílého domu.

 • Zcela zásadní Pensylvánie hlásí sečtení 20 procent hlasů. Těsně s 51 procenty vede Donald Trump. Průběžné výsledky ale mohou zkreslovat korespondenční hlasy, které se budou sčítat až později.
 • V Ohiu Trump vede s 50,5 procenty. Biden má 48,1. Sečteno je asi 70 procent hlasů.
 • V Severní Karolíně udržuje velmi těsný náskok Biden. Rozdíl činí jen desetiny procentních bodů.
 • V Michiganu po sečtení asi čtvrtiny hlasů vede Trump s necelými 58 procenty. Těsný náskok prezident udržuje i ve Wisconsinu.
04:04

Editorka německého deníku Welt si všímá nečekaného "úspěchu" demokrata Bidena v tradičně republikánském Texasu. Od roku 1975 tu žádný demokrat nevyhrál, teď je klání velmi těsné. Ale sečteno je pouze 75 procent hlasů, upozorňuje. 

04:00

Na Floridě už začínají oslavovat příznivci stávajícího prezidenta Trumpa. Ten tu při sečtení 91 procent hlasů vede o čtyři procentní body. 

Stoupenci Donalda Trumpa začínají slavit v Miami na Floridě, současný prezident má vysokou popularitu například v tamní kubánské komunitě.
Stoupenci Donalda Trumpa začínají slavit v Miami na Floridě, současný prezident má vysokou popularitu například v tamní kubánské komunitě. | Foto: Reuters
03:56

Demonstranti jsou i v Severní Karolíně. Tamní demonstranti volají po rozšíření volebních práv, početný průvod v tuto chvíli prochází městem Graham.

Foto: Reuters
03:52

V Severní Karolíně se do Kongresu dostal teprve pětadvacetiletý Madison Cawthorn. Republikán bude patřit mezi nejmladší americké zákonodárce: bude úplně prvním členem Kongresu, narozeným v 90. letech 20. století, píše list New York Times. O obsazení obou komor amerického parlamentu rozhodují voliči v probíhajících volbách také. 

03:46

Trump dohání Bidenův náskok v dalším z klíčových států: Ohio hlásí ve tři čtvrtě na čtyři ráno pražského času 49,65 procent hlasů pro Trumpa a 49,05 pro Bidena. Sečteno je asi 70 procent. Kdyby tu Biden nakonec přesto vyhrál, byl by to důležitý milník na jeho cestě k vítězství: připsal by si 18 cenných volitelských hlasů a naznačovalo by to možné přesvědčivé vítězství ve zcela zásadní Pensylvánii. 

03:36

Ve městech Portland v Oregonu a Seattle ve státě Washington se schyluje k demonstracím. Protestující, kteří se zde začali shromažďovat v ulicích, chtějí vyjádřit svůj nesouhlas bez ohledu na to, kdo volby vyhraje, píše list New York Times. Nelíbí se jim rasová nerovnost a diskriminace, která v zemi přetrvává. 

03:35

Některé sázkové společnosti mění kurzy na vítěze amerických voleb. Například kurz u britské firmy Smarkets se rychle obrátil krátce po třetí hodině ráno ve prospěch Donalda Trumpa.

Kurzy Donalda Trumpa a Joe Bidena sázkové společnosti Smarkets
Kurzy Donalda Trumpa a Joe Bidena sázkové společnosti Smarkets | Foto: Smarkets.com
03:31

V okrsku Clark County v Nevadě, do kterého patří i slavné město Las Vegas, se bude hlasovat o hodinu déle, než bylo původně v plánu. Do pěti hodin ráno pražského času prodloužily úřady fungování hlasovacích místností po stížnosti republikánů, že se tu v úterý ráno začalo hlasovat se zpožděním. 

03:25

Podle odhadu televize Fox News si demokraté udrží kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů amerického Kongresu. O jejím obsazení se v probíhajících volbách rozhoduje také. Oproti současnému stavu by měli mít aspoň o pět křesel víc, píše agentura Reuters. 

03:20

Velmi těsný je zatím i souboj v Texasu. Joe Biden ztratil původní několikaprocentní náskok, momentálně jsou šance obou kandidátů vyrovnané.

03:16

Podle většiny průzkumů i předběžných odhadů za současné situace budou pro celkový výsledek amerických voleb nejdůležitější čísla z Pensylvánie.  Až do posledního hlasování před čtyřmi lety tu dekády vítězili demokraté, v roce 2016 ale Trump sérii jejich vítězství těsně zvrátil. Analytici to popisují slovy, že "prorazil modrou zeď" (modrá je barva Demokratické strany) tvořenou kromě Pensylvánie také Michiganem a Wisconsinem. Joe Biden se v Pensylvánii narodil, a dělá si proto naděje, že stát získá od Trumpa zpět. Právě tady budou ale konečné výsledky známé až za několik dní. V některých okrscích totiž úřady smějí začít předběžné korespondenční hlasy počítat až ve středu. První výsledky proto vyzní spíš v Trumpův prospěch, píše server CNN. 

03:07

Důležitý dodatek zpravodaje Aktuálně.cz v USA Daniela Anýže:

Průběžné výsledky z Virginie, podle kterých by stát získal navzdory průzkumům Trump, jsou optický klam. Agentura AP už Virginii přiřkla Bidenovi, i když na Trumpa v mezisoučtech ztrácí. AP - stejně jako některá další respektovaná média - mají něco jako "signální volební okrsky", na kterých lze předpovědět výsledek. Udělají si vzorek těchto okrsků, analýzu v porovnání s předchozími volbami, a dokážou tak určit výsledek v celém státě.

02:56

Právě se zavřely volební místnosti v dalších významných státech: Arizoně, Coloradu, Minnesotě a Wisconsinu. S výjimkou posledního jmenovaného by měly být výsledky ohlášené brzy. Wisconsin s deseti hlasy volitelů patří mezi nerozhodnuté a zároveň klíčové státy, sečteno tam ale bude pravděpodobně až v průběhu středečního dne. 

02:50 Americký prezident Donald Trump

Deník New York Times nyní předpovídá vítězství Donalda Trumpa ve třech klíčových státech - na Floridě, v Georgii a Severní Karolíně.

Odhad výsledku v tří klíčových státech podle deníku New York Times (krátce před třetí hodinou ranní pražského času).
Odhad výsledku v tří klíčových státech podle deníku New York Times (krátce před třetí hodinou ranní pražského času). | Foto: New York Times
02:48

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž:

Zatím je to naprosto "rozbitá" volební mapa. Floridu patrně získá Trump, což by mělo naznačovat, že "landslide", tedy jasné vítězství pro Bidena, je vyloučeno. Ale v tuto chvíli - po sečtení poloviny hlasů - Biden vede v Ohiu, což je ovšem zase "must win", povinná výhra pro Trumpa, na možné cestě k Bílému domu. A Virginia? To je v tuto chvíli naprostý "úlet", nyní by tam zvítězil Trump. To ve svých počtech žádné seriózní odhady, kde dosáhne na 270 volitelů, vůbec neměly.

02:47 Americký prezident Donald Trump

Server CNN si všímá velmi dobře promyšlené strategie předvolební kampaně prezidenta Donalda Trumpa v posledních několika dnech. "Navštívil svoje 'super okrsky', aby povzbudil voliče," píše server. Právě výrazná převaha v klíčových místech - i na nižší úrovni, než jsou jednotlivé státy - může volby rozhodnout. To platí nejen pro Trumpa, ale i pro Bidena, připomínají analytici. 

02:45

Ukazuje se určitý rozdíl v hlasování mezi severem a jihem. Florida a Georgia se kloní k Donaldu Trumpovi, zatímco Severní Karolina, Ohio a Pensylvánie k Joe Bidenovi. V Pensylvánii je však sčítání teprve na počátku. V prvních analýzách výsledků na Floridě americká média uvádějí, že Biden neoslovil tamní hispánské voliče, zejména kubánského a venezuelského původu.

02:41

Velký zájem o hlasování je vidět napříč státy. Fronty se ve Wisconsinu tvoří i krátce před uzavíráním místností.

Foto: Reuters
02:40 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Židle připravené pro účastníky volební noci s demokratickým kandidátem. Joe Biden bude sčítání později v noci sledovat ve Wilmingtonu ve státu Delaware.

Foto: Reuters
02:29

Florida se zdá být pro Joe Bidena ztracená, ale dobře si zatím vede v dalším klíčovém státě Ohiu. Po sečtení 45 procent hlasů vede s 55 procenty. Vede také v Pensylvánii, ale tam jsou zatím sečteny jen čtyři procenta hlasů.

02:22

To nejdůležitější z volební noci: 

 • V amerických státech se postupně uzavírají volební místnosti a začíná sčítání hlasů. Předvolební průzkumy favorizovaly před Donaldem Trumpem Joe Bidena. 
 • Na Floridě ale podle odhadů vyhraje stávající prezident. Tento stát je klíčový pro jeho obhajobu Bílého domu. 
 • Na rozdíl od minulých voleb velký počet voličů využil možnosti hlasovat poštou. Jasno o tom, kdo bude další čtyři roky prezidentem Spojených států, proto může být až za několik dní.
 • Panují také obavy, že kandidáti by při sporném výsledku mohli volby napadnout u soudu. Obhajující republikánský kandidát, prezident Donald Trump, takové kroky avizoval. 
 • Kromě prezidenta Američané volí i do obou komor tamního parlamentu - Kongresu. Zvolí si 35 nových senátorů a kompletně obmění celou Sněmovnu reprezentantů. Obsazení obou těles bude klíčové pro to, jak bude nový prezident - ať už republikán, nebo demokrat - schopný prosazovat své politické cíle.
02:11

Kromě klíčové Floridy, Pensylvánie a Texasu se ve dvě hodiny ráno pražského času uzavřely volební místnosti v celkem 21 státech. Výsledky v nich budou podle odhadů nepřekvapivé: Trump zvítězí v Mississippi nebo Tennessee a Biden si připíše volitele z New Jersey nebo Massachusetts. 

02:00

Agentura AP oznámila, že Donald Trump podle projekcí zvítězí v Jižní Karolíně a připíše si 9 volitelů. Jednalo by se o očekávaný výsledek.

01:58

Zatím to vypadá, že Donald Trump zvítězí na Floridě, ale ztratí Severní Karolínu. O vítězi tedy zřejmě rozhodnou výsledky v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii. Ve všech těchto třech Trump vyhrál v roce 2016. Úspěch na Floridě je pro něj ale velkou vzpruhou. Protože kdyby na Floridě prohrál, bylo by téměř rozhodnuto.

01:57

Opět zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž:

Pokud by Trump vyhrál Floridu, potvrdily by se průzkumy společnosti Trafalgar Group. Ty byly jediné, které v roce 2016 tehdy správně předpovídaly Trumpovo vítězství v celých prezidentských volbách. A letos v Trafalgar Group kromě jiného předpovídali, opět oproti většině dalších průzkumů, že Trump zvítězí nejen na Floridě, ale i v klíčové Pensylvánii. 

01:56

Právě se zavřely poslední volební místnosti na Floridě a všechny nebo většina v řadě dalších důležitých států: Michiganu, Pensylvánii a Texasu. Část jich zůstane otevřená ještě hodinu. Zatímco texaské výsledky by měly být jasné relativně rychle, ve zbylých dvou to může trvat i několik dní. Dnešní výsledky tu mohou být zkreslené ve prospěch republikánů, varují experti. 

01:49

Postřeh Daniela Anýže, zpravodaje Aktuálně.cz v USA:

Florida je opět jako horská dráha. Demokratičtí voliči musejí sčítání hlasů sledovat jako naprostý thriller a bojí se, aby to na konci nebyl horor. V Pensylvánii, v Marylandu a ve Washingtonu to byl v rozhovorech s demokraty naprosto převažující pocit - svírala je obava, aby se neopakoval rok 2016. Zatím je to na Floridě přinejmenším stejné drama.

01:48

Začaly se sčítat hlasy ve státech Ohio a Severní Karolína. V obou v roce 2016 Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. Podle průzkumů by měl v Ohiu znovu těsně zvítězit, ale hrozí mu ztráta Severní Karolíny. Ohio má 18 volitelů, Severní Karolína 15.

01:48

Jak rozumět odhadům, se kterými pracuje list New York Times? Pokud Joe Biden zvítězí na Floridě, nebo v Georgii, nebo v Severní Karolíně, je pravděpodobné, že se stane prezidentem, píše deník. Naopak pokud Trump získá prvenství ve všech třech, může sečtení a ohlášení celkových výsledků trvat několik dní i déle. 

01:42

Procenta sečtených hlasů na Floridě přibývají velmi rychle. Podle listu New York Times má při víc než dvou třetinách sečtených hlasů Trump 95procentní pravděpodobnost vítězství. Florida je se svými 29 voliteli jedním ze států, který Trump musí získat, aby mohl pomýšlet na obhajobu Bílého domu

01:40

V New Yorku zbývá do uzavření místností necelá hodina půl. V některých oblastech se stále tvoří fronty, i když menší než ráno. V této místnosti na 93. ulici na západě Manhattanu se nyní čeká zhruba 5 minut. V šest hodin ráno tu byly téměř hodinové fronty.

Volební místnost na Upper West Side v New Yorku.
Volební místnost na Upper West Side v New Yorku. | Foto: Benjamin Schott
01:34

Podle projekce televizní stanice FOX News vyhraje Donald Trump v Západní Virgínii a připíše si 5 hlasů volitelů.

01:23

Podle dosavadního sčítání si na klíčové Floridě vede zatím Joe Biden lépe než Hillary Clintonová v roce 2016. Některá americká média naznačují, že v tomto státě to pro Bidena začíná vypadat optimisticky.

01:29

Právě se zavřely volební místnosti v Severní Karolíně a Ohiu. Oba patří k důležitějším státům, ve kterých se bude rozhodovat celkový výsledek voleb. Většinu hlasů tu úřady sečtou rychle, zahrnutí korespondenčních lístků ale zabere podle odhadů nejméně týden. Když budou počáteční výsledky těsné, může se stát, že vítěze tu budou znát až v půlce listopadu. 

01:21

První čísla z Virginie a Floridy vypadají nadějně pro Joe Bidena. Podle agentury Reuters dostal Trump ve Virgínii méně hlasů než v roce 2016 a totéž platí pro některé už sečtené okrsky na Floridě.

01:17

Po sečtení necelé čtvrtiny hlasů na Floridě má Biden 55 procent. Florida je pro Trumpa naprosto klíčová. Pokud v ní neuspěje, má velmi malou šanci obhájit prezidentský mandát.

01:15

To nejdůležitější z volební noci: 

 • V amerických státech se uzavřely první místnosti, postupně se začínají sčítat hlasy a objevují se první odhady médií.
 • Podle televize CNN Donald Trump zvítězí v Indianě a připíše si 11 volitelů. Indiana je tradiční republikánský stát. Agentura AP oznámila, že Trump vyhraje i v Kentucky, které má 8 volitelů. Trump podle projekcí zvítězí v Jižní Karolíně a připíše si 9 volitelů. Jednalo by se o očekávaný výsledek.
 • Podle Fox News Joe Biden vyhraje ve státě Vermont a Virginie, získal by tím 16 hlasů volitelů.
 • Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let.
 • Na rozdíl od minulých voleb velký počet voličů využil možnosti hlasovat poštou. Jasno o tom, kdo bude další čtyři roky prezidentem Spojených států, proto může být až za několik dní.
 • Panují také obavy, že kandidáti by při sporném výsledku mohli volby napadnout u soudu. Obhajující republikánský kandidát, prezident Donald Trump, takové kroky avizoval. 
01:17

Ve státě Georgia v posledních letech vyhrávali prezidentské i kongresové volby republikáni, často ale byly souboje velmi těsné. Letos se Biden v kampani na Georgii zaměřil, ještě v pondělí ho na mítinku v Atlantě podpořil i bývalý prezident Barack Obama. Televize CNN uvádí, že výsledky z Georgie hodně napoví o tom, zda se volby vyvíjejí dobře pro Bidena, či pro Trumpa. Respektivě důležité bude sledovat, jak moc Trump v tomto státě ztratil oproti roku 2016.

01:09

Účast v letošních amerických prezidentských volbách by podle deníku The New York Times mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Znamenalo by to, že svůj hlas ve volbách odevzdalo kolem 160 milionů obyvatel země, napsal list. Z toho více než 101,1 milionu lidí už odvolilo předčasně anebo poštou.

List The New York Times podotkl, že za vysokou účastí mohou být problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně, které provázely celé funkční období současného prezidenta Donalda Trumpa. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby volení během pandemie bylo snazší a bezpečnější.

01:06

První odhady amerických médií jsou tady:

 • Podle televize CNN Donald Trump zvítězí v Indianě a připíše si 11 volitelů. Indiana je tradiční republikánský stát. Agentura AP oznámila, že Trump vyhraje i v Kentucky, které má 8 volitelů.
 • Podle Fox News Joe Biden vyhraje ve státě Vermont a Virginie, získal by tím 16 hlasů volitelů.
01:01

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž:

Ve Virginii se volební místnosti zavírají v jednu hodinu ráno pražského času, tedy právě nyní. Není to tak dávno, kdy byla Virginia nerozhodným státem, dnes je především díky bohatému předměstí na západ od Washingtonu demokratická. Bude ale zajímavé sledovat, zda tam demokrat Joe Biden vyhraje tak, jak mu přisuzovaly průzkumy, tedy o 11 procentních bodů.

00:58

Právě se uzavřely volební místnosti ve státech Georgie, Virginie, Jižní Karolína, Vermont a ve zbývajících částech Indiany a Kentucky. Hlasování skončilo také ve většině Floridy, a očekává se, že americká média budou postupně zveřejňovat první odhady výsledků.

Již za půl hodiny volby skončí v Severní Karolíně a Ohiu. Oba patří k těm důležitějším, kde se bude rozhodovat výsledek celých voleb, ale zároveň i těm, kde se budou korespondenční hlasy sčítat ještě několik dní. Při těsném výsledku tu proto může být o vítězi jasno až v půlce listopadu. 

Následovat bude zbytek Floridy, Pensylvánie nebo Michigan. Právě tyto státy naznačí, jak se bude volební noc pro oba kandidáty bude vyvíjet.

00:49
00:36

Zpravodaj Aktuálně.cz v USA Daniel Anýž reaguje na průzkum CNN, ze kterého vyplynulo, že třetina demokratických voličů volí Joea Bidena, protože nechce v Bílém domě Donalda Trumpa:

Ve vzorku demokratů, se kterými jsem mluvil v minulých dnech především v Pensylvánii, byla dokonce většina těch, kteří přiznali, že Biden nebyl v demokratických primárkách jejich první volbou. Padala různá jiná jména: Bernie Sanders, Pete Buttigieg, Andrew Yang. Všichni oslovení ale zároveň říkali, že Bidena teď samozřejmě proti Trumpovi volit budou.

00:25

Ze Spojených států proudí první sečtené hlasy. Průběžné výsledky voleb sledujte zde:

00:13 Americký prezident Donald Trump

Prezident Trump dorazil do východního křídla Bílého domu, píše server CNN. Právě odsud bude společně se svojí rodinou a nejbližšími spolupracovníky sledovat sčítání hlasů. Šéfka komunikace prezidentova úřadu naznačila, že prezident během večera (washingtonského času, tedy během noci v Praze) předstoupí před veřejnost - bez ohledu na to, jak se budou volby vyvíjet. 

00:12

O půlnoci se uzavřely volební místnosti v částech Indiany a Kentucky. Další státy uzavřou hlasování za hodinu, kdy zřejmě začnou americká média zveřejňovat první předběžné výsledky a odhady

V 01:00 SEČ skončí volby v Georgii, Virginii, Jižní Karolíně, Vermontu a zbytku Kentucky a Indiany. O půl hodiny později uzavře volební místnosti Severní Karolína, která je jedním z klíčových států pro celkový výsledek voleb. Za další půlhodinu pak zastaví hlasování dalších 17 států, mezi nimi rovněž nejsledovanější Florida a Pensylvánie. Následně se budou postupně zavírat místnosti i ve zbylých státech, volby definitivně skončí v 07:00 SEČ na Aljašce.

00:08

Třetina voličů Joe Bidena pro něj hlasuje hlavně proto, že nechce za prezidenta Donalda Trumpa. Uvedla to televize CNN na základě svého průzkumu, který dnes zveřejnila.

00:08 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Ani v den voleb se americký prezidentský kandidát Joe Biden nevyhnul jednomu ze svých pověstných přeřeknutí. Na setkání s voliči ve Filadelfii si spletl svou vnučku se synem Beauem, který je ale už pět let po smrti. Pak ji představil podruhé, jako Natalii, Beauovu dceru. Jenže ani v tomto případě se netrefil. "Ne, ne počkejte, to není ona," začal uklidňovat dav, který na počest jeho vnučky začal jásat. Zjistil totiž, že po jeho boku stojí jiná vnučka - Finnegan. Sedmasedmdesátiletému kandidátů, který by se v případě zvolení stal nejstarším americkým prezidentem, se podobné situace stávají relativně často.

00:00

Uzavřely se volební místnosti v prvních dvou státech. Indiana a Kentucky jsou státy, kde voliči republikánů jsou tradičně ve většině, takže v obou zvítězí téměř jistě Donald Trump. Právě z Indiany je také současný viceprezident a dvojka Trumpovy kampaně, Mike Pence. V minulosti působil jako její guvernér. O celkovém výsledku voleb ale čísla z těchto dvou států příliš nepovídají.

23:51

Od našeho zvláštního zpravodaje v USA Daniela Anýže:

Překližky šly letos ve Washingtonu na odbyt. Zabedňovaly se výlohy už při demonstracích v souvislosti s hnutím Black Lives Matter a teď se některé obchody, jako tento v Georgetownu, preventivně obrnily před možným protesty po volbách.

Zabedněné obchody ve městě Georgetown
Zabedněné obchody ve městě Georgetown | Foto: Daniel Anýž
23:52

S úderem půlnoci středoevropského času se začnou postupně zavírat volební místnosti a z jednotlivých států začnou chodit první takzvané exit polly. Je však nutné je brát skutečně jen jako průzkumy, které nemusí přesně odpovídat konečným výsledkům. Americká média nabádají k opatrnosti po zkušenosti z roku 2016, kdy se mnohé průzkumy mýlily a přisuzovaly v některých klíčových státech vítězství Hillary Clintonové. Agentury pro průzkum veřejného mínění přiznaly, že podcenily zastoupení skupiny bílých voličů s nižším vzděláním, která výrazně podpořila Donalda Trumpa.

23:38

Ve čtvrti Powderhorn Park v Minneapolis, kde letos propukly demonstrace a nepokoje po vraždě černocha George Floyda policisty, probíhá hlasování v klidu. Před několika volebními místnostmi postávají týmy dobrovolníků z iniciativy Obránci demokracie (Democracy Defenders), ale nikde nedochází k žádným konfliktům, píše deník Wall Street Journal. Floyd zemřel v Minneapolis 25. května po zásahu policie a v reakci na jeho smrt posílilo antirasistické hnutí Black Lives Matter.

Pohřeb George Floyda.
Pohřeb George Floyda. | Foto: Reuters
23:37 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden teprve nyní ukončil svou kampaň. Podle svých slov si chtěl užít chvíle strávené mezi lidmi - něco, co kvůli koronaviru bylo možné jen v omezené míře. Na videu se zdraví s podporovateli v Pensylvánii. 

23:26

Joe Biden bude sledovat vývoj volební noci z Wilmingtonu ve státu Delaware, kde žije a kde v srpnu přijal nominaci své strany do dnešních voleb.

Právě Wilmington navštívil zpravodaj Aktuálně.cz. Ve své reportáži popisuje, jak Bidena vnímají sousedé a co si jeho kandidatuře myslí:

23:23

Agentura Reuters přináší první výsledky průzkumu mezi voliči: 

 • Čtyři z deseti Američanů věří, že jejich země s koronavirem bojuje "velmi špatně". 
 • O tomtéž je přesvědčena polovina voličů na Floridě. Ta je jedním z míst, kde se letošní prezidentské volby mohou rozhodnout. Aby Donald Trump mohl pomýšlet na obhajobu Bílého domu, musí na Floridě vyhrát. 
 • Jen dva z deseti Američanů by chtěli prezidenta, který by "dokázal zemi sjednotit". 
 • Většina voličů v celých USA už letos v létě věděla, komu dá svůj hlas. Na Floridě to bylo 80 procent hlasujících. 
23:16 Republikánská strana slon

Phil Scott je guvernér státu Vermont a republikán. Svůj hlas dal ale kandidátovi demokratů Bidenovi. Trumpa kritizuje dlouhodobě, podle Scotta by neměl vůbec úřad zastávat. Na snímku je Scott s vrchním americkým epidemiologem Anthony Faucim. O něm v posledních dnech Trump prohlásil, že by ho po volbách v případě svého znovuzvolení odvolal. 

Foto: Twitter Phila Scotta.
23:04

Zpravodaj Aktuálně.cz Daniel Anýž popisuje dění přímo z Washingtonu:

Do zavření volebních místností v prvních státech (například v Virginii) zbývají ještě dvě hodiny, ale v centru hlavního města u Bílého domu se už vše připravuje na žhavou volební noc. Chystají se novináři, televizní štáby, objevují se první demonstranti. Zatím to spíše vypadá jako rozjívený "mejdan", ale silná přítomnost policie v okolních ulicích napovídá, že dnes v noci může být ve Washingtonu velmi neklidno.

Volební den ve Washingtonu
Volební den ve Washingtonu | Foto: Daniel Anýž
22:59

První stát hlásí možné zpoždění výsledků: v Severní Karolíně by měly být známy nejméně o 45 minut později, než se původně předpokládalo. Souvisí to s opožděným začátkem hlasování na čtyřech místech, píše server BBC. 

22:50

Koronavirus a s tím spojené problémy v ekonomice byly darem pro Joe Bidena, ale zůstává pravdou, že je člověkem pasivním, což se ukázalo v debatách s Donaldem Trumpem, říká v rozhovoru DVTV Igor Lukeš, profesor historie působící v Bostonu.

Lukeš: Amerika je tak rozdělená, že už nehledá společný jazyk. Jen na sebe štěkáme

Lukeš DVTV
13:25
Odvolilo už sto milionů Američanů a je možné, že USA dosáhnou rekordu občanské participace na řízení země, říká z Bostonu historik Igor Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
22:40

Letošní volby ve Spojených státech provází strach řady voličů z pandemie koronaviru. Šíření nákazy se stalo také převládajícím tématem předvolební kampaně. Včera přibylo v celé zemi bezmála 90 tisíc nově nakažených, ve státech jako Pensylvánie, Kansas nebo Connecticut byl denní přírůstek nejvyšší za celou dobu pandemie. 

22:37

"Počet lidí, kteří zatím přišli volit, je o něco nižší, než byl v tuto dobu v roce 2008," říká pro Aktuálně.cz Randall Brown (na fotce vlevo), který už několikáté volby v řadě pracuje ve volební komisi v Milfordu v klíčovém státě Pensylvánie. Věří ale, že to je proto, že řada lidí hlasovala korespondenčně. Voliči podle něj chodí ve vlnách, jsou hodně emotivní a jako hlavní téma voleb zmiňují koronavirus.

Okolí volební místnosti v Milfordu v klíčové Pensylvánii, přes den se tu tvořily i několikakilometrové fronty na hlasování.
Okolí volební místnosti v Milfordu v klíčové Pensylvánii, přes den se tu tvořily i několikakilometrové fronty na hlasování. | Foto: Randall Brown
22:33

V blízkosti volební místnosti v Severní Karolíně zatkla policie podle listu New York Times ozbrojeného muže. Odevzdal svůj hlas, později se ale na místo vrátil, "procházel se s odhalenou zbraní" a odmítal odejít. 

22:22

Svůj vzkaz nahrál během volební noci také velvyslanec Spojených států v České republice Stephen B. King. Podle něj americké volby "jsou stále pro svět příkladem svobodné a spravedlivé demokracie". 

22:21

Chcete na poslední chvíli před zavřením volebních místností v USA zjistit, jestli máte názorově blíž k Donaldu Trumpovi, nebo Joe Bidenovi? Nabízíme volební kalkulačku.

22:16

Klíčový Michigan zatím korespondenční hlasy sčítá "hladce a velmi efektivně," píše představitelka tamní samosprávy Jocelyn Bensonová. Je proto pravděpodobné, že všechny hlasy tam budou nakonec sečteny dřív, než se původně předpokládalo. Před podvody s korespondenčními hlasy varuje zejména Donald Trump. Několikrát prosazoval, aby jejich sčítání po volebním dni dál nepokračovalo. To je ale v řadě zemí běžná praxe, připomíná server BBC. 

22:15

Každé americké volby doprovázejí spekulace o tom, koho si politici jiných důležitých zemí světa přejí v čele USA. Zatímco Rusko by dávalo přednost dalším čtyřem rokům s Donaldem Trumpem (Joe Biden v kampani označil Rusko za nepřítele Spojených států), Čína a Írán by daly přednost Bidenovi.

Peking očekává, že demokratický kandidát nebude v Bílém domě tak útočný v obchodní válce mezi oběma zeměmi. Co se týká Íránu, tak Biden kritizoval jak Trumpovo odstoupení od jaderné dohody, tak nálet na velitele íránských Revolučních gard Kásima Sulejmáního letos v lednu.

Naopak v Izraeli je Trump populární poté, co rozhodl o přemístění amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Evropští politici se otevřeně k volbám nevyjadřují, pouze maďarský premiér Viktor Orbán jednoznačně podpořil Trumpa.

Donald Trump a Si Ťin-pching na summitu G20.
Donald Trump a Si Ťin-pching na summitu G20. | Foto: Reuters
22:08

Kromě prezidenta, několika desítek senátorů, několika guvernérů a celé Sněmovny reprezentantů se v některých místech Spojených států rozhoduje i o dalších věcech: legalizaci marihuany, minimální mzdě nebo vlcích. 

22:01

Tyto volby jsou jiné než všechny předchozí v uplynulém půlstoletí v tom, že televizní debaty obou kandidátů hrály v kampani minimální roli. Kvůli Trumpovu onemocnění koronavirem se uskutečnily jen dvě, ale žádná neměla jasného vítěze.

V minulosti měly tyto debaty velký vliv na rozhodování části voličů, kteří nejsou jednoznačně vyhraněni pro republikány nebo demokraty. První prezidentskou debatu vysílaly americké televize v roce 1960. John F. Kennedy v ní převálcoval Richarda Nixona, který působil nervózně, špatně se vyjadřoval a potil se. Mnoho analytiků se tehdy shodlo, že tato debata rozhodlo o Nixonově prohře.

Foto: ČTK
21:57

To, že velký počet lidí hlasoval předem, se projevuje také ve Wisconsinu. Ještě letos v dubnu se tam při hlasování, ve kterém místní demokraté rozhodli pro Bidena jako jejich zástupce v celostátním prezidentském klání, tvořily dlouhé fronty. Tentokrát se takové obrázky neopakují, píše server Financial Times. Možnost hlasovat v předstihu - poštou - využívají po celých Spojených státech spíše podporovatelé demokratů. 

21:50

Novinář Dušan Neumann, který v USA žije od roku 1980, dal svůj hlas současnému prezidentovi. Nemyslím si, že průzkumy jsou spolehlivé, hodně lidí nepřizná, že bude volit Trumpa, říká v rozhovoru v DVTV.

21:49 Americký prezident Donald Trump

Zabednil se také areál Bílého domu, sídla amerického prezidenta Trumpa, celý ho obklopuje plot. Podle serveru New York Times jeho volební tým v sídle otevřel dva "vojenské štáby". Kritici tvrdí, že tím veřejná budova může být v nepřípustné míře využívána pro politické účely.

Trumpovi lidé trvají na tom, že veškeré prostředky, které používají, včetně počítačů a dokonce i internetového připojení, platí kandidátova kampaň, a ne daňoví poplatníci.

Ve štábech by mělo být dohromady asi 400 lidí, podle zdrojů televize CNN jich ale dorazí jen asi 250. Každý z účastníků by měl podstoupit rychlotest na koronavirus.

21:46

K Američanům promlouvá prostřednictvím Twitteru i bývalý prezident Barack Obama. Vyzývá k volbě Joea Bidena a jeho viceprezidentské kandidátky Kamaly Harrisové. 

"V tento volební den je vše v sázce. Naše pracovní místa. Náš zdravotnický systém. To, jestli budeme, nebo nebudeme mít pandemii pod kontrolou," píše Obama.

21:43

Obchody a firmy v centru New Yorku se před volební nocí obávají možných protestů, které by mohly následovat. Řada z nich proto zakrývá své výlohy. Podle Newyorčana Benjamina Schotta, který procházel odpoledne Times Square a poskytl Aktuálně.cz fotografie, jich je v tuto chvíli zabedněných většina.

Obchody v okolí Times Square na Manhattanu se připravují na možné protesty po prezidentských volbách. Majitelé zabedňují výlohy, obávají se rabování a chaosu.
Obchody v okolí Times Square na Manhattanu se připravují na možné protesty po prezidentských volbách. Majitelé zabedňují výlohy, obávají se rabování a chaosu. | Foto: Benjamin Schott
21:41 Americký prezident Donald Trump

Běžte volit, vzkazuje na Twitteru Američanům prezident Donald Trump. Slibuje, že příští rok bude ekonomicky nejskvělejší v historii USA.

21:36

V New Yorku na východním pobřeží už se některé volební místnosti vylidnily. Zatímco v šest ráno tamního času (úterní poledne pražského času) se na hlasování v Manhattanu čekalo i více než 40 minut, nyní se dá na některých místech jít hlasovat rovnou, popisuje pro Aktuálně.cz Newyorčan Benjamin Schott.

Zatímco volební místnosti v klíčové Pensylvánii stále hlásí několikakilometrové fronty, před touto místností v centru Manhattanu se už odpoledne fronty netvoří.
Zatímco volební místnosti v klíčové Pensylvánii stále hlásí několikakilometrové fronty, před touto místností v centru Manhattanu se už odpoledne fronty netvoří. | Foto: Benjamin Schott
21:35

Pozornost přitahují ohledně celkových výsledků voleb dva státy, které velmi pravděpodobně rozhodnou. Pensylvánie a Florida.

Podle průzkumů jsou karty rozdány tak, že Trump musí v obou těchto státech uspět (což se mu povedlo v roce 2016), kdežto Bidenovi bude stačit jeden z nich. Florida disponuje 29 voliteli, Pensylvánie jich má 20.

K vítězství ve volbách musí kandidát získat hlasy nejméně 270 volitelů. Předvolební průzkumy v Pensylvánii favorizují Bidena, zatímco na Floridě signalizovaly vyrovnaný průběh. Za zmínku stojí, že v posledním půlstoletí se vždy stal prezidentem ten kandidát, který vyhrál na Floridě, s jedinkou výjimkou. V roce 1992 tam zvítězil republikán George Bush starší, ale prezidentem Američané zvolili Billa Clintona.

Muž vybírá hlasy z urny, které předčasně odevzdali voliči v hotelu v New Hampshire.
Muž vybírá hlasy z urny, které předčasně odevzdali voliči v hotelu v New Hampshire. | Foto: Reuters
21:34 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Dalším z klíčových států je Pensylvánie. O volby tam byl přes den velký zájem, a příznivci tam přes den pozdravili i demokratického kandidáta Bidena. Ten se narodil právě tady, v bezmála osmdesátitisícovém městě Scranton. 

Foto: Reuters
21:24

Volební místnosti v americkém Michiganu v den prezidentských voleb. Právě Michigan patří mezi klíčové státy těchto voleb. Podle serveru RealClearPolitics tam o několik procentních bodů vede demokrat Biden, vítězství ale nemá zdaleka jisté. 

Tamní úřady navíc varovaly, že voliči dostávají předem nahrané telefonáty, které je nabádají, ať hlasování kvůli frontám před volebními místnostmi odloží na středu - to už bude ale po volbách. 

Volební místnosti v americkém Michiganu v den prezidentských voleb.
Volební místnosti v americkém Michiganu v den prezidentských voleb. | Foto: Reuters
21:21

"Tak divoký předvolební rok moderní historie USA nepamatuje," popisuje přímo ze Spojených států náš zpravodaj Daniel Anýž. Ve své reportáži podrobně vysvětluje, v čem jsou letošní volby jiné a jak dlouho může trvat, než se dozvíme, kdo se stal novým americkým prezidentem.

21:09

Kdy budeme znát výsledky voleb?

Nový americký prezident je znám obvykle na konci volební noci podle toho, v kolika státech získá bezkonkurenční náskok. Letos se ale sčítání může protáhnout a 4. listopadu znát vítěze ještě nebudeme. A to z několika důvodů:

 • Přes 100 milionů Američanů, což je rekordní množství, se kvůli koronaviru rozhodlo využít možnost volit korespondenčně. Než se všechny hlasy sečtou, může to trvat několik dní.

 • Korespondenční hlasy začne většina států USA počítat až po uzavření volebních místností, někde v průběhu volebního dne. V některých státech, například v Kalifornii, jde ale poslat hlasovací lístek poštou ještě v den voleb. Takový hlas je platný, i když přijde až po skončení voleb.

 • Poštovní služba bude zavalená a některé hlasy může doručit se zpožděním.

 • Kvůli korespondenčnímu hlasování bude otevřeno méně hlasovacích místností. To znamená i méně lidí ve volebních komisích a pomalejší zpracování hlasovacích lístků.

 • Sčítání korespondenčních hlasů je náročnější kvůli kontrole podpisů na volebním lístku a na registračním listu.

 • Kandidát, který prohraje, může napadnout výsledek voleb. Donald Trump se už nechal slyšet, že výsledky voleb mohou skončit u Nejvyššího soudu. Dokonce řekl, že by mohlo jít o obrovský podvod.

 • Více demokratů volí korespondenčně, panují tedy obavy, že Donald Trump se prohlásí vítězem a pak napadne později došlé hlasy pro kandidáta demokratů Joea Bidena.

21:11

To nejdůležitější z volební noci: 

 • V amerických státech se postupně uzavírají volební místnosti a začíná sčítání hlasů. Předvolební průzkumy favorizují před Donaldem Trumpem Joe Bidena.
 • Na rozdíl od minulých voleb velký počet voličů využil možnosti hlasovat poštou. Jasno o tom, kdo bude další čtyři roky prezidentem Spojených států, proto může být až za několik dní.
 • Panují také obavy, že kandidáti by při sporném výsledku mohli volby napadnout u soudu. Obhajující republikánský kandidát, prezident Donald Trump, takové kroky avizoval. 
 • Kromě prezidenta Američané volí i do obou komor tamního parlamentu - Kongresu. Zvolí si 35 nových senátorů a kompletně obmění celou Sněmovnu reprezentantů. Obsazení obou těles bude klíčové pro to, jak bude nový prezident - ať už republikán, nebo demokrat - schopný prosazovat své politické cíle.
21:08 Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump navštívil středisko svého volebního štábu ve Arlingtonu ve Virginii, nedaleko Washingtonu, aby poděkoval zaměstnancům za jejich práci v průběhu kampaně. Na místě prezident vyjádřil naději, že zvítězí, a připustil, že prohru by nenesl lehce, napsala agentura AP. Zároveň Trump podle CNN naznačil, že nemá připravený projev pro případ, že prohraje.

"Myslím, že nás čeká skvělý večer, ale je to politika a jsou to volby a nikdy nevíte," uvedl Trump. Řekl, že si jeho kampaň vede dobře na Floridě, v Arizoně či v Texasu, ale poukázal také na důležitost Pensylvánie. Tam má podle průzkumů Biden před Trumpem náskok bezmála pět procentních bodů.

21:05

Účast v letošních volbách bude zřejmě rekordní a možná nejvyšší v americké historii. Korespondenčně už odevzdalo svůj hlas dopředu přes sto milionů voličů. Možnosti hlasovat dříve využívali Američané kvůli pandemii koronaviru. Analytici ze serveru FiveThirtyEight očekávají, že celkem může k volbám přijít až 160 milionů lidí. To by bylo asi o 20 milionů víc, než při posledních volbách před čtyřmi lety. 

21:04

Ke zpevnění české měny a posílení tuzemských akcií by v nadcházejících amerických prezidentských volbách přispělo spíše vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Důvodem je podle nich Bidenův umírněnější postoj v mezinárodních obchodních vztazích a plánované vyšší zdanění amerických firem.

Demokraté navrhují rozpočtový balíček, jehož schválení by podpořilo akceptaci vyššího rizika na finančních trzích. V ČR tou dobou bude končit nouzový stav, což by mohlo přilákat řadu investorů, soudí analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

V případě vítězství demokratů v prezidentských volbách se obecně očekává umírněnější postoj v mezinárodní diplomacii a obchodu, což by mohlo výrazně podpořit zahraniční akciové trhy a měny, včetně české koruny, na úkor amerického dolaru, doplnil investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.

21:03 Americký prezident Donald Trump

Čtyři roky s Donaldem Trumpem. V této grafice najdete vše podstatné a mnoho zajímavostí.

21:02

Pozornost se soustřeďuje na několik amerických států, které rozhodnou o celkovém výsledku. Jde o státy, kde se republikánští a demokratičtí kandidáti tradičně přetahují o každého voliče, takzvané swing states. Patří mezi ně Florida, Ohio, Pensylvánie, Severní Karolína, Michigan a Wisconsin.

Novináři a analytici se domnívají, že Pensylvánie bude klíčovým státem, který napoví, kdo bude prezidentem. Podle dvou posledních průzkumů veřejného mínění Monmouth University a stanice ABC společně s listem The Washington Post si v tomto státě udržuje Biden náskok nad Trumpem o pět až sedm procentních bodů.

21:01 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Vše, co chcete a potřebujete vědět o Joeu Bidenovi, najdete přehledně v naší infografice.

Dobrý večer, vítejte u on-line přenosu z amerických prezidentských voleb.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 11. 2020 0:04
 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy