Washington - Americký Senát kontrolovaný republikány v noci vůbec poprvé schválil výstavbu kontroverzního ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu.
Prezident Barack Obama s ropovodem z ekologických důvodů dlouhodobě nesouhlasí a chce ho vetovat.
Keystone XL
Prodloužení ropovodu Keystone o 2700 km dlouhé rameno by umožnilo přepravu kanadské ropy na pobřeží Mexického zálivu. Odtud by bylo možné zpracovanou naftu vyvážet do celého světa.
Stavbu již počátkem ledna odsouhlasila Sněmovna reprezentantů, zákon přijatý ve čtvrtek (v noci na pátek SEČ) v Senátu se od sněmovní verze liší.
Obě komory Kongresu USA se musí na konečné podobě shodnout ještě před tím, než záležitost dostane k podpisu Bílý dům. Podle portálu huffingtonpost.com zatím není jasné, zda obě komory uspořádají kvůli zákonu konferenci, nebo Sněmovna reprezentantů schválí beze změn senátní verzi.
Ve stočlenném Senátu pro ropovod zvedlo ruku celkem 62 zákonodárců, z nichž devět byli demokraté.
Zákon, jak upozorňují americká média, je i přes podporu některých demokratů odsouzen k vetu, neboť Obama má proti stavbě výhrady. Počátkem ledna sice Bílý dům ohlásil, že konečné rozhodnutí bude záviset na posudku, na kterém pracuje ministerstvo zahraničí, veto se ale i tak očekává.
Zatímco Sněmovna reprezentantů stavbu schválila v minulosti již desetkrát, Senát tak poprvé učinil až nyní.
Demokratičtí senátoři, kteří do loňských voleb měli v této komoře většinu, návrh zákona vždy zastavili, takže o něm Obama nemusel rozhodovat.
Ropovodem Keystone XL má na pobřeží Mexického zálivu proudit denně přes 800 000 barelů ropy z Kanady. Projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst vedle republikánů podporují i někteří demokraté.