Berlín - Předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz odejde z čela strany. Dnes večer to potvrdil na tiskové konferenci v Berlíně. Dvaašedesátiletého politika, který se má stát ministrem zahraničí, nahradí šéfka sociálnědemokratických poslanců Andrea Nahlesová. Bude první ženou, která nejstarší německou parlamentní stranu povede.
"Dospěl jsem k názoru, že pro SPD bude lepší, aby ji vedl někdo - a očekává to také strana -, kdo nebude zároveň členem vlády," prohlásil Schulz.
Z funkce chce odejít, až skončí vnitrostranické referendum, které rozhodne, jestli SPD vstoupí do další velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Stane se tak tedy zřejmě v březnu.
Nahlesovou, která se chce soustředit na obnovu strany, by pak měl předsedkyní zvolit mimořádný sjezd.
Schulz v čele sociálních demokratů prožil rok jako na houpačce. Jeho lednová nominace na post šéfa strany, kterou stvrdil březnový sjezd sto procenty hlasů, vzbudila v SPD nadšení - do strany vstupovaly tisíce lidí a v preferencích se rychle vyrovnala CDU/CSU. Trojice zemských voleb, v nichž sociální demokraté prohráli s CDU, ale přinesla studenou sprchu. Propad dokonaly zářijové parlamentní volby, v nichž Schulzem vedená SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války.
Od té doby byl bývalý předseda Evropského parlamentu pod výrazným tlakem. Nepomohl si tím, že chtěl sociální demokracii odvést do opozice a pak otočil, ani tím, že všechny ujistil o tom, že do vlády Merkelové v žádném případě nevstoupí, a poté svůj názor taktéž změnil. Na konci tak podle mnohých pozorovatelů musel volit mezi postem v čele strany a ministerským úřadem. Rozhodl se pro ten druhý.
Než jako předseda skončí, bude se ještě snažit přesvědčit své spolustraníky o tom, aby ve vnitrostranickém referendu vznik další velké koalice s CDU/CSU posvětili. Dnes jim to doporučilo i předsednictvo SPD. Hlasování, jehož výsledek není jistý, má začít 20. února a skončit 2. března. Výsledky chce strana, v níž má velká koalice řadu odpůrců, oznámit o dva dny později.
CDU bude koaliční smlouvu schvalovat na stranickém sjezdu 26. února v Berlíně.
Kdo je Andrea Nahlesová?
Nahlesová, která je od září 2017 předsedkyní frakce SPD ve Spolkovém sněmu, patří k vůdčím osobnostem levicového křídla strany.
V letech 2013 až 2017 byla ministryní práce a sociálních věcí ve třetím kabinetu kancléřky Angely Merkelové. Za svého působení v čele resortu prosadila plošné zavedení minimální mzdy ve výši 8,5 eura na hodinu (asi 214 korun), zákon o předčasném odchodu do důchodu, který umožňuje některým pracujícím odejít do penze už po dosažení 63 let, nebo zvýšení invalidních důchodů.
Do SPD vstoupila již v roce 1988, v letech 1995 až 1999 předsedala mládežnické organizaci strany. V roce 1998 byla zvolena do Spolkového sněmu, čtyři roky nato ale svůj mandát neobhájila. Do poslanecké lavice se znovu vrátila po volbách v roce 2005. Od roku 1997 je členkou předsednictva SPD, od roku 2003 i prezídia strany. V letech 2009 až 2013 byla generální tajemnicí SPD.
Nahlesová pochází z katolické rodiny a skromných venkovských poměrů a ráda zdůrazňuje, že v politice zastává především zájmy obyčejných lidí. Má pověst neúnavné bojovnice, která se dokáže energicky prosadit i proti mnohem starším a zkušenějším politickým protivníkům.
Vystudovala germanistiku a politické vědy na Univerzitě v Bonnu. Je vdaná, má jednu dceru.