Washington - Zakladatel a šéf internetového knihkupectví Amazon Jeff Bezos oznámil, že ví, kam v roce 1969 dopadly raketové motory, jež vynesly do vesmíru Apollo 11.
Na svém blogu napsal, že se celkem pět motorů podařilo lokalizovat v Tichém oceánu, v hloubce asi 4,3 kilometru. A že se je chystá z mořského dna vyzvednout.
Motory F-1 byly připevněny na raketě Saturn V. Ta vynesla Apollo 11 i s přistávacím modulem na oběžnou dráhu Země a poté nasměrovala na třídenní cestu k Měsíci, kde Neil Armstrong a Edwin Aldrin stanuli jako první lidé.
Technologický zázrak
Raketové motory F-1 spálily 2720 kilogramů kerosinu a kapalného kyslíku za vteřinu a dokázaly vyvinout sílu 32 milionů koňských sil. Bezos je dosud považuje za technologický zázrak.
"Když jsem jako pětiletý chlapec pozoroval start Apolla 11, nepochybně to ovlivnilo moje nadšení pro vědu, technologie a objevování," svěřil se na svém blogu.
Oznámení přichází jen několik dní poté, co se další amatérský vědecký nadšenec - hollywoodský režisér James Cameron - ve své speciálně vyvinuté miniponorce potopil na dno Mariánského příkopu, tedy na nejhlubší místo na Zemi, téměř 11 kilometrů pod hladinu oceánu.
Teď si po Cameronovi splní svůj klukovský sen i zakladatel Amazonu.
Cameronova cesta do hlubin:
Motory patří NASA, ta ale souhlasí
"Nevíme, v jakém jsou stavu. Dopadly do oceánu ve velké rychlosti a už jsou ve slané vodě čtyřicet let. Na druhou stranu ale byly vyrobeny z odolných materiálů, takže uvidíme," napsal Jeff Bezos s tím, že se jeho soukromý tým teď pokusí jeden nebo více motorů z Pacifiku vylovit.
Kde jeho tým motory našel, ale zatím neprozradil. Motory jsou však stále majetkem NASA, a tak bude muset požádat o souhlas. Jeden z nich by rád vystavil v muzeu letectví v domovském Seattlu.
Podle AP už se NASA nechala slyšet, že záměry Jeffa Bezose vítá a s nadějí čeká na další zprávy.
Lovení použitých motorů z oceánu zdaleka není magnátovou jedinou aktivitou. V roce 2000 založil soukromou vesmírnou agenturu Blue Origin, jež se chystá už brzy začít vozit turisty na nižší oběžnou dráhu.