Budoucnost dobývání vesmíru patří soukromníkům

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 12. 2011 18:00
Dobývání vesmíru je v rukou soukromníků Amerika otevřela první letiště pro vesmírné turisty
Vizualizace plavidla Dream Chaser
Vizualizace plavidla Dream Chaser | Foto: Web Sierra Nevada Corporation

Washington - Z hlediska kosmonautiky rok 2011 příliš úspěšný nebyl. Spíš naopak. Americké raketoplány dosloužily a jedinou zemí, která je schopna dopravovat lidi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), zůstalo Rusko.

Jeho zastarávající rakety Sojuz ale významnější posun v dobývání vesmíru neslibují. Moskva se, stejně jako před ní Washington, nechala slyšet, že od odvážných plánů výprav na Měsíc, nebo dokonce na Mars, vzhledem k nedostatku finančních prostředků upouští.

Logicky se tak nabízí otázka, co bude dál. Studená válka a soupeření o prestiž, spojenou s úspěchy kosmických programů, je ta tam. Zdá se, že budoucnost cestování ke hvězdám mají v rukou především soukromí investoři.

Zájem je velký. Firmy investují jak do výzkumných projektů, tak do komerčních letů, tedy vesmírné turistiky.

první následovník raketoplánů - stroj Dream Chaser soukromé společnosti Sierra Nevada.

Plavidlo připomínající zmenšený raketoplán by mělo pojmout sedm astronautů a cestovat zejména k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Pokud jeho první volný let s následným přistáním dopadne dobře, mohli by první kosmonauti po sérii dalších pokusů v novém modulu letět poprvé v roce 2021.

Jde přitom jen o jeden z několika soukromých projektů, které NASA spolufinancuje. Spolupracuje rovněž s výrobcem letadel Boeing a se společnostmi Space Exploration Technologies a Blue Origin.

Budoucnost cestování lidí do vesmíru ale není závislá jen na NASA. Soukromé společnosti už pracují i na vlastním, na státu zcela nezávislém vývoji vesmírných center a plavidel. Například americká společnost Blue Origin slibuje, že časem představí plavidlo, které cesty ke hvězdám výrazně zlevní, už jen tím, že nebude potřebovat pozemní řídící středisko.

Nejdál se zdá být projekt Spaceport America. První soukromý kosmodrom, vlastněný společností Virgin Galactic a státem Nové Mexiko, už od roku 2009 do nevyšších vrstev atmosféry vypravil dvanáct raket bez lidské posádky.

Od 18. října letošního roku je Spaceport Amerika oficiálně v provozu a zájemci o výlet do vesmíru si mohou předplatit letenku. V podstatě se tím stávají dalším investorem.

Do vesmíru za 3,6 milionu. Už brzy

S nápadem na soukromý kosmodrom přišel v roce 1990 Burton Lee z Univerzity ve Stanfordu. Od té doby na konceptu pracoval, a hlavně sháněl investory.

Plácnul si s americkým miliardářem a zakladatelem vesmírné agentury Virgin Galagtic Richardem Bransonem. Se samotnou stavbou se začalo o šestnáct let později - v roce 2006. A jak už bylo řečeno, hnán vidinou vytvoření nových pracovních míst se zapojil i stát Nové Mexiko - přispěl částkou převyšující 200 milionů dolarů a stal se většinovým vlastníkem kosmodromu.

První z více než čtyř stovek vesmírných turistů, kteří už si výlet za v přepočtu 3,6 milionu korun předplatili, by se mohl na suborbitální dráhu vypravit v roce 2013. Již na příští rok je ale naplánován zkušební let s posádkou.

Let na samou hranici vesmíru potrvá několik hodin a bude mu předcházet třídenní výcvik. Do výšky 15 kilometrů nad zemským povrchem vynese zájemce mateřský letoun White Knight, z něj se pak odpojí samotný modul Enterprise, který vystoupá až do výšky 110 kilometrů a několikahodinovým klouzavým letem se snese zpět na Zemi.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy