Atlanta - Na konci dubna 1985 zastavil policista v centru Atlanty automobil kvůli příliš rychlé jízdě. Pasažér, sedící vedle řidiče, mu připomínal muže, hledaného pro podezření ze znásilnění. A tak ho zatkl.
Tak začala cesta Willieho Williamse k soudu a nakonec do vězení, kde strávil téměř dvaadvacet let. Odsouzen byl za únos a znásilnění poté, co jej během procesu identifikovala oběť a také další svědkyně.
Dvě desítky let trval na své nevině. A test DNA letos ukázal, že měl pravdu. Seděl za zločin, který nespáchal.
Právníci iniciují testy DNA
Stane se tak dalším odsouzeným, který vyjde na svobodu díky iniciativě Georgia Innocence Project (GIP). Tato skupina právníků přezkoumává některé případy prostřednictvím DNA testů.
A přišla na to, že několik lidí bylo neprávem odsouzeno i k trestu smrti.
Williams, který zatím nedostal žádné odškodné, poprvé promluvil o svém osudu v rozhovoru pro televizi CNN. "Byl jsem zahořklý na celý svět. Pral jsem se s dozorci i se spoluvězni," uvedl.
Bůh pomohl zbavit se hněvu
Se svojí situací se prý smířil až v roce 1997, kdy uvěřil v Boha a stal se křesťanem. Začal ve vězení zpívat v kostelním sboru.
"Pak už jsem necítil žádný hněv nebo nenávist," řekl CNN.
Odsouzen byl na pětačtyřicet let. Oběť znásilnění při procesu na dotaz žalobce, nakolik si je na škále od jedné do sta jistá, že ji napadl Williams, odpověděla: "Sto dvacet."
Poté, co mu členové Georgia Innocence Project oznámili výsledek DNA testu, prý zůstal naprosto klidný a chladný. "Znal pravdu celých 22 let," řekla mluvčí GIP Lisa Georgeová.