Sčítání lidu je drahé, Britové ho chtějí zrušit

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 9. 2013 22:40
Poslední cenzus přišel státní kasu na 480 milionů liber. Nápad kritizují hlavně sociologové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda chce kvůli vysokým nákladům zrušit klasický způsob sčítání lidu.

Úřad pro národní statistiku (ONS) přijde během několika týdnů s návrhem, jakým způsobem by mohl být tento důležitý demografický nástroj v budoucnu nahrazen, napsal deník Financial Times.

V úvahu připadá buď internetový průzkum, nebo sběr informací z databází úřadů. Kritici tvrdí, že žádná odpovídající náhrada neexistuje.

Stamiliony liber

Britští politici si opakovaně stěžují, že celonárodní akce pořádaná každých deset let neúměrně zatěžuje státní rozpočet. Dosud poslední sčítání v roce 2011 vyšlo daňové poplatníky na 480 milionů liber (téměř 14,5 miliardy korun) a zaměstnalo 35 000 lidí.

Zrušit sčítání lidu navrhl již před několika lety ministr pro úřad vlády Francis Maude a ONS dostal za úkol prověřit, jak by bylo možné nahradit tento více než dvě století fungující institut.

Úřad se nyní obrátil na odborníky s otázkou, zda je podle nich efektivnější náhradou internetové sčítání, nebo jednorázový sběr údajů ze zdravotních a úředních databází.

Internet není řešení, tvrdí kritici

Sociologové a demografové se však k případnému konci sčítání lidu stavějí velmi skepticky. Obě možnosti jeho náhrady mají totiž podle nich své nedostatky.

"Není mnoho administrativních zdrojů, které by sbíraly stejně bohaté informace," řekl Financial Times sociolog Ian Diamond z univerzity ve skotském Aberdeenu. Podle něj bude velmi těžké sčítání lidu nahradit, neboť v něm nacházejí neopakovatelné množství důležitých údajů nejen sociologové, ale i politici vládnoucí zemi.

Internetové sčítání zase podle jeho kritiků nezaručí účast všech obyvatel země. V roce 2011 se tímto způsobem sečetlo jen 11 procent Britů.

Nejhorší dopad může mít podle expertů nedostatek dat na sociálně a ekonomicky ohrožené skupiny obyvatel. Právě sběr informací mezi chudými obyvateli umožňuje politikům dobře zacílit případné státní sociální programy.

V Anglii a Walesu se první sčítání lidu uskutečnilo v roce 1801.

 

Právě se děje

Další zprávy