Rijád - Saúdskoarabský odborník na bezpečnostní vědy Abdalazíz Tuvajdžrí vypracoval studii, na jejímž základě navrhuje "modernizaci poprav."
Namísto tradičního stínání hlav mečem doporučuje zvážit metody, jako jsou popravy plynem, anestetikem nebo zastřelením.
"Ve své studii jsem se zabýval využitím moderních metod, jako je poprava elektrickým proudem, zastřelením, plynem a smrtící injekcí," řekl Tuvajdžrí deníku Mekka.
Všechny tyto způsoby prý posoudil z hlediska pravidel islámu, podle nichž "musí být metoda rychlá a minimálně bolestivá a nesmí znetvořit tělo". V případě, že je trest vynesen za vraždu, musí se způsobem popravy souhlasit rodina oběti.
K metodě zabití popravčí četou Tuvajdžrí sdělil toto: "Zastřelení se nedoporučuje, protože trestanému může poškodit vitální orgány a znetvořit ho. Lze je povolit v případě, že vykonavatelem bude přesný střelec, který většinou svůj cíl nemine."
Křeslo je proti islámu
Popravu elektrickým křeslem vynalezeným Haroldem Brownem v roce 1888 zcela zavrhl. "V islámu je to naprosto zakázané. Odsouzenec umírá až po třetím elektrošoku. Po prvním má velké svalové bolesti a je plně při vědomí. Po druhém ztrácí vědomí jenom částečně, ale bolest cítí. Orgány přestávají fungovat až po třetím šoku a člověk umírá po 15 minutách."
Injekce jen štípne
Podání vysokých dávek anestetik považuje Tuvajdžrí za nejpřijatelnější, jelikož jediná bolest, kterou odsouzenec pocítí, je vpich jehly.
"Odsouzený dostane postupně tři dávky anestetik. První je pětinásobek množství používaného při operacích a způsobí ztrátu vědomí. Druhá zastaví srdce a po třetí zkolabuje dýchací systém."
Nejmilosrdnější je plyn. Příjemně voní
Za vyloženě soucitnou považuje popravu plynem. "Odsouzenec bude zamknut v místnosti, kam bude postupně vnikat plyn. Bude vonět, takže bude příjemné ho vdechovat. Plyn zahltí plíce a člověk zemře do 15 minut. Rychlost smrti bude záviset na tom, kolik plynu dotyčný vdechne."
Saúdskoarabská justice se řídí islámským právem šaría a smrtí trestá násilné činy i nelegální obchodování s drogami a zbraněmi. Stětí se obvykle provádí na veřejném místě.
Rychlost, s níž se letos začalo v království popravovat, vyvolala kritiku. Organizace Human Rights Watch upozornila, že Saúdská Arábie se v květnu dostala téměř na úroveň poprav vykonaných za celý loňský rok, kdy bylo v království sťato 88 osob.
V USA bylo loni popraveno 35 lidí. Představitelé království svou justici hájí s tím, že popravy jsou nejlepší odstrašující prostředek.