Saarbrücken - Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové podle předběžných výsledků zvítězili v zemských volbách v Sársku, a to překvapivě výrazně.
Získali přes 40 procent hlasů, zatímco sociální demokracie (SPD) necelých 30 procent. Takové výsledky znamenají jednoznačný úspěch Merkelové.
A také překvapení, protože průzkumy předpovídaly vyrovnaný souboj. Oproti předchozím volbám si její strana polepšila o více než pět procent, SPD si naopak o procento pohoršila.
Sársko patří k nejmenším spolkovým zemím, ale hlasování je považováno za důležité měření sil mezi křesťanskými a sociálními demokraty.
Šlo o první zemské volby od lednového nástupu bývalého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze do čela SPD. Od té doby se v průzkumech sociální demokraté na CDU dotáhli a čtvrté vítězství Angely Merkelové v řadě tak není ve federálních parlamentních volbách 24. září jisté.
Důležitost Sárska, které leží na hranicích s Francií a Lucemburskem, spočívá v několika faktorech.
Hochrechnung 18:29 Uhr #ltwsaar17 #SaarLTW17 pic.twitter.com/rAbR03ht1O
— quadrat journal (@quadrat_journal) March 26, 2017
Levicovou stranu Die Linke zde vede Oskar Lafontaine, bývalý kandidát sociálních demokratů na kancléře v roce 1990.
Exstarosta Saarbrückenu ještě donedávna označoval spolupráci mezi SPD a Die Linke za stěží představitelnou, nyní by se jí ale nebránil. (Die Linke je formace, která vznikla z bývalé vládnoucí komunistické strany ve východním Německu.) Die Linke přisuzují odhady necelých 13 procent hlasů.
Výsledky voleb pohřbily možnost, že by většinovou koalici mohli v Sársku vytvořit sociální demokraté, Die Linke a Zelení a nahradit tak v této spolkové zemi dosavadní kabinet křesťanských a sociálních demokratů. Zelení vůbec nepřekročili pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.
Tato levicová koalice už vládne v Berlíně a Durynsku. Na celostátní úrovni by znamenala odchod křesťanských demokratů do opozice. Poprvé od roku 2005.
Pro CDU je Sársko podstatné v tom, že za stranu zde kandiduje Annegret Kramp-Karrenbauerová, členka vedení strany a blízká spolupracovnice Angely Merkelové.
Přezdívá se jí sárská Merkelová nebo také "Minimerkelová".
"Tentokrát je důležitý každý hlas, každý se počítá. Berte má slova vážně," řekla v pátek kancléřka na mítinku v sárském městečku Sankt Wendel, kam přijela CDU osobně podpořit z Berlína.
"Jde o indikaci nálady v celé zemi," napsal o zemských volbách v Sársku list Süddeutsche Zeitung.
Podle předběžných výsledků se do sárského parlamentu dostane na rozdíl od Zelených protimuslimská a euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) se šesti procenty odevzdaných hlasů. AfD se do zemského sněmu v Sársku dostala vůbec poprvé, a bude tak zastoupena už v celkem 11 zemských parlamentech.
Křesťanští demokraté získají v 51členném sněmu 24 křesel, SPD 17, Levice sedm a AfD tři. Nejpravděpodobnější je tak pokračování velké koalice pod vedením populární šéfky sárské vlády, křesťanské demokratky Annegret Krampové-Karrenbauerové.
Ta výsledek hlasování označila za úspěch, který - jak řekla - si ani ve snu nedokázala představit. Obyvatelé Sárska se podle ní jasně vyslovili pro pokračování velké koalice vedené CDU.