Paříž - Francouzská města, hlavně metropoli Paříž, která má ještě v živé paměti hořící předměstí zapálená přistěhovalci, v sobotu zaplnili demonstranti. V ulicích protestovalo zhruba 77 tisíc lidí nespokojených se způsobem, jakým prezident Sarkozy naložil s Romy, ale také s chystanou důchodovou reformou.
Účast na demonstracích, na nichž se protestovalo proti deportacím romského obyvatelstva z Francie, byla však nižší, než se očekávalo. Reportér BBC, který sledoval akci v Paříži, připomněl, že se v tom možná odráží fakt, který obhalil nedávný průzkum veřejného mínění. 70 procentům Francouzů není Sarkozyho politika vůči Romům tak docela proti mysli.
S pořádkovou policií se v ulicích měst utkávali hlavně afričtí migranti, z nichž mnoho přišlo do země nelegálně, Francouzů bylo vidět méně.
Přesto je kritika Sarkozyho deportace Romů velmi silná a nezní jenom z Francie. Přidal se k ním v Česku také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Asi tisícovka Romů se do Rumunska a Bulharska, kam chce Sarkozy vrátit nepřizpůsobivé přistěhovalce, se na východ Evropy nuceně přestěhovala už minulý měsíc. Na seznamech lidí, jichž by se deportace měla týkat, je celkem jedenáct tisíc jmen.
Liga lidských práv, která organizuje víkendové demonstrace, vydala prohlášení, že chce zabránit vládě "xenofobie" a tomu, co sama popisuje jako systematické zneužívání Romů ve Francii.
Server BBC citoval jednoho z demonstrantů, Visiera Flarenta, který je přesvědčen, že vláda chce "vyhodit lidi z Francie jen proto, že žijí na ulici", místo aby se o ně postarala.
Demonstranti se sešli také před francouzskými konzuláty ve Španělsku a dalších zemích.
Sarkozy s politikou odsunu přišel poté, co prudce vzrostl počet případů násilí proti policistům. Ukázalo se přitom, že pachatelé pocházejí z řad Romů.
V půli července vypukly v Grenoblu nepokoje, tam policista zastřelil údajného ozbrojeného lupiče při přestřelce. Další den desítky francouzských Romů napadly policejní stanici poté, co policie zastřelila Roma, který údajně nezastavil na pokyn policie, aby ho mohla zkontrolovat.
Začátkem týdne kritizovala Sarkozyho postup i Evropská komise. Francie však postupuje podle pravidel EU k vyhošťování lidí. Uvádí, že "pečlivě respektuje evropské právo", a že většina z repatriací byla dobrovolná.