28. 8. 2010 12:15
Francii za deportaci rumunských Romů pokáral i výbor OSN

Praha - Nacistické pohnutky za vyhošťováním rumunských Romů z Francie cítí český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, šéf TOP 09. Za viníka přímo značil francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

"To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl Schwarzenberg dnešním Lidovým novinám.

Od počátku roku Francie vrátila do Rumunska na osm tisíc Romů. Jen za poslední týden jich deportovala šest stovek.  Na cestu jim dává asi 1700 korun na hlavu, u děti je suma třetinová.

Postup Francie pobouřil už také experty na lidská práva, Evropskou komisi nebo výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace. Nezávislých 18 expertů vyzvalo vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu Evropy spíše integrovat, než ji posílat na Východ.

PSG vyhrál vysoko na hřišti Dijonu, dva góly dal Mbappé

Útočník Kylian Mbappé v zápase 27. kola francouzské fotbalové ligy dvěma góly pomohl k výhře Paris St. Germain na hřišti Dijonu 4:0. Mužstvo z hlavního města se minimálně do neděle posunulo na druhé místo tabulky, sesadit ho ale znovu může Lyon, který čeká derby v Marseille. Bod ztrácí Pařížané na vedoucí Lille, které také v neděli přivítá Štrasburk.

K výhře vykročil úřadující mistr po šesti minutách, prosadil se Moise Kean. Vedení po půlhodině hry navýšil z penalty Mbappé a nejlepší kanonýr soutěže vylepšil střelecký účet na 18 branek po změně stran. Dva góly v zápase dal už v pátém ligovém duelu v ročníku. Vysokou výhru nad posledním mužstvem ligy podtrhl Danilo.

Francouzská fotbalová liga - 27. kolo:

Bordeaux - Mety 1:2 (14. Kalu - 72. Delaine, 90.+1 Vagner), Dijon - Paris St. Germain 0:4 (32. z pen. a 51. Mbappé, 6. Kean, 82. Danilo).

1. Lille 26 17 7 2 46:16 58
2. Paris St. Germain 27 18 3 6 61:17 57
3. Lyon 26 16 7 3 54:24 55
4. Monako 26 16 4 6 54:37 52
5. Mety 27 11 8 8 33:26 41
6. Lens 26 11 7 8 37:35 40
7. Marseille 25 10 8 7 33:29 38
8. Rennes 26 10 8 8 33:30 38