Sarkozy strmě padá. Ve volbách by teď skončil až třetí

Martin Novák Martin Novák
23. 8. 2010 12:05
Francouzi jsou nespokojeni. Většina chce za prezidenta šéfa měnového fondu Strausse-Kahna
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy během slavnostního vypuštění nové jaderné ponorky "Le Terrible"
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy během slavnostního vypuštění nové jaderné ponorky "Le Terrible" | Foto: Reuters

Paříž - Popularita francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nezadržitelně klesá a vážné mu hrozí, že ve volbách v roce 2010 svůj mandát neobhájí.

Mnoho Francouzů je nespokojeno s desetiprocentní nezaměstnaností a se zvýšením věku pro odchod do důchodu. Prezidenta poškodila také aféra s uplácením politiků, spočívající v podezření, že předáci různých stran brali nelegálně peníze od miliardářky a dědičky kosmetické firmy L´Oréal Liliane Bettencourtové.

Nejnovější průzkum zveřejněný deníkem Libération ukázal, že většina voličů - 55 procent - by za hlavu státu chtěla současného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strausse-Kahna.

Na druhém místě by skončila šéfka opoziční Socialistické strany Martine Aubryovou a až na třetí pozici se krčí Nicolas Sarkozy.

Situace pro něj je vážná, ačkoliv nyní veřejnost kvituje jeho tvrdý postoj při vyhošťování bulharských a rumunských Romů z Francie zpět do jejich domovů.

Strauss-Kahn je člen Socialistické strany a bývalý ministr financí. Do čela MMF jej v roce 2007 navrhl sám Sarkozy, čehož teď možná lituje.

Šedesátiletý ekonom, který se v době globální finanční krize těšil značné pozornosti světových médií, však zatím svoji kandidaturu nepotvrdil.

Dominique Strauss-Kahn.
Dominique Strauss-Kahn. | Foto: Reuters

"Teď jsem spokojený tam, kde jsem. Je důležité, aby instituce, ovlivňující celosvětovou ekonomiku, dobře fungovaly. Neuvažují zatím o ničem jiném," řekl v únoru v rozhovoru pro televizi CNN.

Pak se ale nechal slyšet, že kandidaturu nevylučuje.

Mandát ředitele Mezinárodního měnového fondu mu končí v říjnu 2012, což znamená, že by musel funkci opustit dříve.

Ve Francii se stal Strauss-Kahn oblíbeným terčem bulvárních médií, protože je pověstný přílišnou slabostí pro ženy. V sídle Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu prodělal drobný skandálek, když vyšlo najevo, že měl krátký poměr s pracovnicí afrického odboru MMF, manželkou argentinského ekonoma.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy