S odvoláním na kapitolu 7 Charty OSN již Rada bezpečnosti přijala sankce proti Afghánistánu, Angole, Etiopii a Eritrei, Pobřeží slonoviny, Kongu, Haiti, Iráku, Libérii, Libyi, Rwandě, Sieře Leone, Somálsku, Jihoafrické republice, Rhodesii (nyní Zimbabwe), zemím bývalé Jugoslávie a Súdánu.
Přehled zemí, proti kterým jsou v současnosti vyhlášeny sankce OSN:
Severní Korea: Rezoluce RB OSN vyzývá všechny země, aby zabránily KLDR v obchodování s materiály, které by mohly mít nějaký vztah k severokorejským programům vývoje nekonvenčních zbraní. Embargo se rovněž vztahuje na tanky, bojové lodě, bojové letouny a rakety a na dovoz luxusního zboží do KLDR. Dokument dále požaduje zmrazení účtů osob a firem spojených se severokorejským nukleárním či raketovým programem a umožňuje zastavit zásilky směřující do KLDR či ze Severní Koreje ke kontrole, zda neobsahují zbraně hromadného ničení nebo podobné zboží.
Afghánistán: Sankce proti Afghánistánu byly odvolány. V platnosti zůstávají pouze sankce přijaté po útocích na USA 11. září proti všem členům Al-Káidy na celém světě.
Kongo: RB OSN 18. dubna 2005 zpřísnila zbrojní embargo vůči Kongu. Sankce jsou namířeny vůči ozbrojeným frakcím působícím na konžském území a porušení embarga se trestá mimo jiné cestovními omezeními a zmrazením finančních kont.
Irák: Sankce proti Iráku byly odvolány s výjimkou některých opatření, zakazujících prodej či dodávky zbraní a zbrojního materiálu do země.
Pobřeží slonoviny: OSN zavedlo sankce proti této zemi 15. listopadu 2004 kvůli porušování příměří z roku 2003 mezi vládou a povstalci. V prosinci 2005 zakázalo obchod s nebroušenými diamanty a letos v únoru vyhlásilo sankce vůči třem představitelům, kteří podkopávají mírový vývoj v zemi. Sankce spočívají v zákazu zahraničních cest a ve zmrazení majetku.
Libérie: OSN vyhlásila proti Libérii v roce 2001 sankce, které prodloužila v roce 2003. Zahrnují zbrojní embargo, zákaz obchodu s neopracovanými diamanty a omezení zahraničních cest liberijských představitelů a jejich rodinných příslušníků.
Somálsko: OSN uvalilo na zemi v lednu 1993 zbrojní embargo.
Súdán: Sankce OSN vyhlášené od dubna 2006 k zajištění mírového procesu v západosúdánském Dárfúru zahrnují omezení cestování a zmrazení majetku v zahraničí čtyřem Súdáncům obviněným z válečných zločinů během konfliktu. Čtveřici tvoří důstojník súdánského letectva, člen provládních milicí a dva vůdci povstalců.
Další: RB OSN vyzvala v roce 2005 členské státy k zabránění vstupu, pohybu a ke zmrazení finančních prostředků osob podezřelých z účasti na vraždě bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího a 22 dalších osob, které zahynuly při pumovém atentátu 14. února 2005.