Praha - Světový sport má dopingový skandál nebývalých rozměrů, který si připíše řadu superlativů. Má však před sebou zřejmě také otravně obehraný a stokrát zažitý příběh, kdy se sportovec hájí, jak omylem či pomocí cizích úkladů k neštěstí přišel.
Nejdříve fakta: antidopingoví komisaři odebrali během letošní cyklistické Tour de France vzorek moči pozdějšímu vítězi Alberto Contadorovi, v němž při analýze prokázali přítomnost anabolické látky clenbuterolu.
Ta je na seznamu těch zakázaných, Mezinárodní cyklistická unie proto vystavila závodníkovi okamžitý distanc, další případné sankce však chce přijmout a případ vůbec komentovat až na základě dalšího vyšetřování.
Závodníkovi každopádně hrozí automaticky dvouletý zákaz činnosti a diskvalifikace ze závodu.
Jak šel čas
- 21. července - odebrán vzorek moči Contadorovi
- následující čtyři týdny - laboratoř v Kolíně nad Rýnem zkoumá oba vzorky, A i B, snaží se prověřit všechny okolnosti a postupy, aby její výrok nebyl napadnutelný
- 24. srpna - o pozitivním nálezu se dozvídá sám Contador
- 30. září - informace vychází na veřejnost
Zkažené jídlo jen stěží
Contador, jako naprostá většina přistižených sportovců, vědomé použití dopingu odmítá a ústy svého mluvčího tvrdí, že za pozitivním nálezem stojí špatné jídlo.
Podle Jana Chlumského, šéfa exekutivy pro kontrolu dopingu při českém Antidopingovém výboru, nezní takové vysvětlení věrohodně. "Přirozeně se v jídle látka nevyskytuje. Nemůže se objevit ve zkaženém jídle, vzniká složitou syntetizací v továrnách," řekl pro Aktuálně.cz Chlumský.
Dá se tak očekávat, že obhajoba, kterou Contador a jeho právníci povedou, se bude držet tvrzení, že došlo k záměrné kontaminaci jídla či výživových preparátů, které cyklisté během závodů používají.
Věrohodné prokázání takovéto chyby výrobce je zřejmě jedinou šancí, jak se může Contador vyhnout sankcím.
Lékař cyklisty se látky nesmí dotknout
Chlumský vylučuje, že by mohlo jít o chybu lékaře. "Špičkový cyklista typu Contadora má kolem sebe lékaře, kteří nesmějí takovou látku vůbec vzít do ruky," tvrdí Chlumský.
Clenbuterol je jinak léčivem, které se používá proti astmatu a běžný pacient ho může dostat předepsaný. Ve vrcholovém sportu a dopingových pravidlech však nemá žádné terapeutické výjimky, je považována za doping.
Podle Chlumského má látka krátký poločas, kdy vytrvá v těle. "Záleží, jakým způsobem se podá, pokud by šlo o inhalaci, je to rychlé, může se jednat pouze o hodiny, kdy v těle zůstává," vysvětluje Chlumský. V případě použití v podobě tablet by byl anabolický efekt delší.
Clenbuterol je látka, která má příznivý vliv na dýchací a oběhový systém, může tak cyklistům v průběhu náročných etap jednoznačně pomoci zlepšit výkon.
Smůla sportovců
V Contadorově vzorku našli 50 pikogramů clenbuteronu, což je až čtyřistakrát méně, než jsou laboratoře certifikované Světovou antidopingovou agenturou povinny zjistit.
Podle Chlumského jde o těžko představitelné množství, nejlepší světové laboratoře však už mají tak dokonalé přístroje, že jsou schopny ho zjistit. "Sportovci mají prostě v tomto smůlu," konstatuje lapidárně Chlumský.
Laboratoř v Kolíně nad Rýnem, která analyzovala Contadorův vzorek, patří k vůbec nejšpičkovějším zařízením na světě.
Proč to trvalo tak dlouho?
Ačkoli pozitivní vzorek moči byl Contadorovi odebrán už 21. července, informaci o výsledku se údajně dozvěděl až 24. srpna. Chlumský si tak dlouhý prostoj vysvětluje tím, že antidopingoví komisaři chtěli předejít jakýmkoli pochybnostem a možnosti napadení jejich závěru, a proto dlouho přezkoumávali metodu a postup při analýze vzorku.
"Představoval bych si výsledek trochu rychlejší, zvláště s přihlédnutím k významu akce, jakou je Tour de France," přiznává přesto Chlumský. Podle jeho odhadu musela mít kolínská laboratoř výsledek testu do 14 dnů.
Clenbuterol patří mezi zakázané anabolické látky, nemá však steroidní složku. Z úzce chemického pohledu na věc jde tedy o odlišnou látku, než jsou steroidy. Z perspektivy použití sportovcem má slabší anabolický efekt.
Ačkoli již byla látka při prokázaném dopingu sportovců použita mnohokrát, Contador je zřejmě její nejslavnější obětí. Hned třikrát si dojel pro triumf v nejslavnějším cyklistickém závodě světa Tour de France.