cyklistika

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK

Prahou projely kola, dvojkola i koloběžky. Jízda upozornila na význam cyklodopravy ve městě

Centrem Prahy ve čtvrtek projela tradiční jarní cyklojízda, do které se za asistence policie i dobrovolníků zapojily desítky lidí. Akci uspořádanou u příležitosti Světového dne jízdních kol tentokrát podpořili svou účastí na bicyklu i zástupci řady ambasád. K vidění byla horská i silniční kola, sdílená kola, dvojkolo, koloběžka, dětské vozíky za kolo i handbike. Cílem akce je zdůraznit význam městské cyklodopravy. 

Účastníci akce, kterou organizuje spolek AutoMat, se vpodvečer sešli v Centrálním parku na Pankráci. Odtud vyrazili po magistrále k Muzeu a dále přes Václavské náměstí a náměstí Republiky do cíle na ostrově Štvanice. Zhruba osmikilometrovou trasu ujeli přibližně za hodinu a půl. K pravidlům cyklojízdy, která jezdci dodržovali, patří slušné a ohleduplné chování k ostatním účastníkům provozu. Zakázaná je také například jízda po chodníku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat