Česko podporuje terorismus, zuří turecká vláda po propuštění vůdce syrských Kurdů na svobodu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 2. 2018 17:28
Vůdce syrských Kurdů Sálih Muslim bude po rozhodnutí českého soudu čekat na možné vydání do Turecka na svobodě.
Pražský městský soud neuvalil na Sáliha Muslima vazbu. Kurdové se radovali | Video: Jakub Plíhal, Reuters

Praha/Ankara - Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko.

Novinářům to před jednací síní oznámil mužův právník Miroslav Krutina. Státní zastupitelství navrhovalo vzít Muslima do předběžné vazby, kde by čekal na extradiční řízení. Podle právníka ale soud uvěřil Muslimovu slibu, že se bude účastnit všech úkonů následného řízení.

Česká policie muže zadržela v sobotu na základě zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře. Ten se podle dostupných informací týká několika trestných činů včetně vraždy nebo rozvracení integrity státu.

Turecko Muslimovo propuštění na svobodu ostře odsoudilo a České republice poslalo diplomatickou nótu. Rozhodnutí soudu Ankara vnímá jako politické a označila ho za "podporu terorismu".

"Rozhodnutí je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou," komentoval úterní verdikt soudu místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag. Dodal, že toto rozhodnutí "podporuje teroristické organizace".

České ministerstvo zahraničí to důrazně odmítlo. "Česká republika jakákoliv nařčení z podpory mezinárodního terorismu zásadně odmítá. Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky," uvedlo v tiskové zprávě.

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül nicméně označil verdikt za "chybu". "Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví," řekl Gül novinářům v Ankaře.

Sám Muslim se u pražského soudu nechal slyšet, že turecká obvinění jsou lež. Své propuštění považuje za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Dosud se prý nerozhodl, kam poputuje z Česka dál. Dostal ale podle svých slov nabídku uchýlit se do Finska. 

Sálih Muslim do loňska působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. V úterý se desítky protestujících Kurdů sešly i před budovou pražského městského soudu.

Ankara žádá vydání

Podle tureckého ministra spravedlnosti Abdülhamita Güla přitom Ankara doufá, že jí české soudy Kurda Sáliha Muslima vydají. Označuje ho za teroristu.

Gül zároveň ve svém úterním prohlášení vyloučil, že by Ankara jednala o vydání Muslima výměnou za dva Čechy, kteří byli loni odsouzeni v Turecku k trestu vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG. V úterý o tom informoval turecký deník Sabah.

"Není to žádost o kompromis. Taková otázka není na pořadu dne, nebudeme jednat o výměně dvou Čechů, kteří jsou ve věznici ve (městě) Van," řekl  turecký ministr spravedlnosti v úterý novinářům. Uvedl také, že Ankara očekává, že český soud uvalí na Muslima vazbu na 16 až 40 dnů, což se nakonec nestalo.

Právě 40 dní od jeho zadržení je lhůta, v níž musí Ankara podat žádost o extradici. Pokud by do té doby zkompletování dokumentace a její překlad nestihla, bude sedmašedesátiletý muž volný.

Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK). Organizaci PKK, jež bojuje na jihovýchodě Turecka přes 30 let za autonomní Kurdistán, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou.

Sálih Muslim v minulosti odmítl, že by PYD byla přímo napojena na PKK. Levicová PYD je nejsilnější politickou stranou na severu Sýrie, kde usiluje o uznání kurdské autonomie.

Tvrdý kritik Erdogana

Už v pondělí vyloučil také turecký velvyslanec v České republice Ahmet Bigali možnost propojení turecké žádosti o uvalení vazby a následnou extradici s případem Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří byli loni odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG. Ankara řadí skupinu YPG na rozdíl od ČR či USA k teroristickým organizacím.

Sálih Muslim je tvrdým kritikem vlády tureckého prezidenta Receppa Tayyipa Erdogana, kterou letos odsoudil například za vojenskou intervenci Ankary na severu Sýrie. Ankara se tam snaží potlačit kurdské milice YPG, protože se obává nárůstu vlivu Kurdů v této oblasti u hranic s Tureckem. YPG loni významně přispěly po boku mezinárodní koalice v čele s USA k porážce organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.

VIDEO: Turecký velvyslanec v Praze k zadržení kurdského vůdce. 

Propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, kterého o víkendu zadrželi v Česku, by mohlo poškodit česko-turecké vztahy. Řekl to turecký velvyslanec. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy