Česko zadrželo na tureckou žádost vůdce Kurdů. Ve hře je i výměna za Farkase a Všelichovou

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 25. 2. 2018 15:15
Sálih Muslim je jedním z vůdců syrských Kurdů, kteří jsou spojenci Západu v boji proti Islámskému státu.
Sálih Muslim na fotografii z prosince 2012.
Sálih Muslim na fotografii z prosince 2012. | Foto: Jan Bojer Vindheim / Wikimedia

Praha - Česká policie zadržela v sobotu na základě tureckého zatykače jednoho z vůdců syrských Kurdů Sáliha Muslima. Uvedla to turecká státní agentura Anadolu.

Podle ní nyní české úřady čekají na zaslání dokumentů z Turecka, aby měli právní podklad pro předání Sáliha Muslima Ankaře.

Zadržení sedmašedesátiletého cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu, potvrdila i mluvčí české policie. Jméno ale nesdělila. "Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele," uvedla mluvčí Andrea Zoulová. K zadržení podle ní došlo v noci ze soboty na neděli na základě předběžného souhlasu státního zástupce.

Turecké ministerstvo spravedlnosti podle agentury Reuters informovalo, že Ankara již začala usilovat o Muslimovo vydání.

Muslim, bývalý spolupředseda Strany demokratické unie (PYD), která ovládá kurdské enklávy na severu Sýrie, minulý týden pobýval v Belgii a Švýcarsku, kde měl tiskovou konferenci a přednášku o tureckých zločinech spáchaných tureckými jednotkami při útocích na kurdské enklávy v Sýrii i v souvislosti s probíhajícími boji v severosyrském Afrínu.

Sálih Muslim je jedním z vůdců syrských Kurdů, kteří jsou spojenci Západu v boji proti Islámskému státu. Turecká vláda ho ovšem podezřívá, že se podílel jako jeden z tehdejších šéfů strany PYD na přípravě atentátu 17. února 2016 v Ankaře. 

Sálih Muslim byl podle deníku Hurryet letos 12. února zařazen tureckou vládou na seznam 44 "hledaných teroristů". Turecké úřady tvrdí, že je jedním z vůdců Kurdské strany pracujících (PKK) a za informaci vedoucí k jeho dopadení vypsaly odměnu ve výši čtyř milionů tureckých lir. Levicovou PKK, která desítky let bojuje za vytvoření samostatného kurdského státu, turecké úřady považují za teroristickou organizaci. Strana PYD je syrskou odnoží PKK.

Vyjádření Policie ČR

Pražská policie zadržela v noci ze soboty na neděli na základě předběžného souhlasu státního zástupce 67letého cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu. Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele. O jeho zadržení byli cestou  mezinárodně právní spolupráce informováni pracovníci Interpolu Ankara. Policie ČR bude dále postupovat standardně dle zákona č. 104/2013 Sb., o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních.

Sálih Muslim v letech 2013 až 2014 podle tureckých médií jednal s vládou v Ankaře o situaci v Sýrii a osudu severního území Sýrie pod kontrolou PYD. Po těchto jednáních ale vojenské jednotky strany - známé pod zkratkou YPG - a jejich ženské oddíly YPJ turecký soud označil za "teroristické organizace".

Vydat Muslima do Turecka je pro českou vládu citlivá otázka, která ji dostane do dilematu, zda si znepřátelit autoritářskou tureckou vládu nebo bojující Kurdy. Česko se nyní totiž snaží vyřešit pohledávku na stavbu turecké elektrárny Adularya ve výši dvanácti miliard korun a potřebuje spolupráci turecké strany.

V komplikovaném syrském konfliktu a boji proti Islámskému státu byla ale Praha dosud považována za spojence Kurdů bojujících proti islamistům a kurdským milicím v Iráku dodávala zbraně a střelivo. Kurdové včetně strany PYD byli dosud oficiálními spojenci USA a dalších západních zemí.

S YPG a PYD jsou navíc spojováni i dva Češi Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, zadržení v Turecku, kde jim za podporu terorismu hrozí až patnáctileté vězení. Oba opakovaně jezdili do severosyrské Rojávy, kterou kontrovala právě PYD, jejímž byl Sálih Muslim do loňského roku spolupředsedou. Nabízí se spekulace, zda česká vláda bude za vydání Sáliha Muslima chtít například propuštění obou Čechů, i když jejich vydání turecká strana dosud odmítala s odvoláním na nezávislost soudů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy