Brasília - Odlesňování v brazilském povodí řeky Amazonky se k letošnímu březnu v porovnání s loňským rokem téměř ztrojnásobilo. S odvoláním na vědce z brazilské nevládní organizace Imazon o tom informoval deník The Telegraph.
Podle ekologické organizace Greenpeace je přitom kácení deštného pralesa jednou z hlavních příčin vysychání brazilské krajiny. Například okolí Sao Paula nyní zažívá nejhorší sucha za posledních 80 let.
Podle Imazonu, který se snaží prosadit udržitelný rozvoj v rozlehlém a unikátním amazonském ekosystému, zmizelo jen letos v březnu v Amazonii téměř 57 kilometrů čtverečních deštných pralesů.
Loni to přitom ve stejném měsíci bylo "jen" asi 20 kilometrů čtverečních.
Celkem bylo prý od loňského srpna do letošního března vykáceno v brazilské Amazonii přes 2800 kilometrů čtverečních lesů, což představuje nárůst o více než 200 procent oproti přechozímu období.
"Extrémní události jako období sucha - jakým jsme svědky teď například na jihovýchodě (Brazílie) - budou stále častější a intenzivnější," uvedla Christiane Mazzettiová, zástupkyně projektu na ochranu Amazonie v organizaci Greenpeace. Tři čtvrtiny odlesněných oblastí přitom byly v brazilském státě Mato Grosso, v němž se nachází i významné mokřady.
Údaje, které zveřejnil Imazon, jsou v rozporu s oficiálními daty brazilské vlády z konce loňského roku. Podle nich se rozsah odlesňování Amazonie snížil o 18 procent.
Atlantický deštný prales je považován za jeden z druhově nejbohatších. Dosud ho zmizelo již asi 90 procent. V současnosti existuje v Brazílii už jen 8,5 procenta souvislých ploch pralesa nad 300 hektarů. Od roku 1988 brazilské úřady monitorují stav zalesnění pomocí satelitů. Organizace Imazon využívá programu vyvinutého společností Google.