Kácení v Amazonii narostlo během pouhého roku o 450 procent

Fotky: Svlečeni a přemoženi. Tak indiáni vyhnali dřevorubce
Ka'aporští indiáni jsou nespokojeni se státní podporou v zajištění ochrany jejich území od kácení pralesa nelegálními dřevorubci. Proto posílají své bojovníky, aby vlastními silami vyhnali z oblasti všechny těžaře, které objeví, a sledovali jejich tábory.
Indiáni z brazilského domorodého kmene Ka'apor jsou spolu s dalšími čtyřmi kmeny oprávněnými obyvateli a strážci území Alto Turiacu, nedaleko obce Centro do Guilherme v severovýchodní části státu Maranhaõ v Amazonii.
Ka'aporští bojovníci zvedají do výšky zbraně a vydávají se z vesnice Waxiguy Renda hledat lesní dělníky v amazonském pralese.
Lidé z kmene podávají luky a šípy svým kmenovým bojovníkům v nákladním autě projíždějícím za nelegálními dřevorubci přes vesnici Ximborenda.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
18. 11. 2014 20:56
Ztráta lesů odpovídá rozloze 24 000 fotbalových hřišť.

Brasília - Odlesňování v brazilském povodí Amazonky stouplo k letošnímu říjnu v porovnání s loňským rokem o 450 procent.

Plocha vykácených lesů v devíti brazilských státech v povodí Amazonky dosáhla celkem 244 čtverečních kilometrů, zatímco k říjnu 2013 to bylo 43 čtverečních kilometrů.

Ztráta lesů odpovídá ekvivalentu 24 000 fotbalových hřišť, informovala nevládní skupina Imazon, která současný stav označila za alarmující.

Zhruba 60 procent odlesňování se přitom odehrálo na pozemcích v soukromém vlastnictví, anebo na půdě okupované farmáři-squattery, podotýká Imazon.

Skupina se snaží prosadit udržitelný rozvoj v rozlehlém a unikátním amazonském ekosystému.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy