Dne 27. února 2014 nad krymskými vládními budovami a sídlem regionálního parlamentu zavlály ruské vlajky. Začala anexe Krymského poloostrova a privatizace ukrajinského majetku. Ruský investigativní web Važnyje istorii nyní, devět let po klíčových událostech, zveřejnil žebříček vlastníků kdysi státního majetku. Na vrcholu se umístili přátelé ruského prezidenta Vladimira Putina.
Jurij Kovalčuk
Miliardář a dlouholetý přítel Vladimira Putina. Jurij Kovalčuk je také majoritním akcionářem a předsedou představenstva banky Rossija. Světová média i americké úřady ho označují za Putinova osobního bankéře. Na webu Važnyje istorii je na prvním místě žebříčku kupců nemovitostí na okupovaném Krymu.
Investigativci tvrdí, že Kovalčuk na Krymu vlastní majetek v hodnotě více než osm miliard rublů (asi dvě miliardy korun). Jde o vinařství Massandra, podnik vyrábějící šampaňské Nový svět, penzion Delfín, společnost Krym-Víno a také vilu Glicinija, kde kdysi pobýval bývalý generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Leonid Brežněv.
"Kromě výrobních zařízení vlastní Massandra asi 10 tisíc hektarů půdy a největší sbírku vín na světě, která se dostala do Guinnessových světových rekordů," vysvětlila pro server s názvem Krym. Reálie novinářka Jekatěrina Reznikovová.
Ruský investigativní server Projekt už v prosinci 2020 zveřejnil článek o Kovalčukovi, kde ho označil za druhou nejvýznamnější osobu v Rusku. "Jurij Kovalčuk je dlouholetým přítelem Vladimira Putina. Potkali se na začátku devadesátých let, kdy Putin působil na petrohradské radnici a Kovalčuk spolu s partnery založili banku Rossija. Bankéři potřebovali někoho s vazbou jak na bezpečnostní složky, tak úřady. A tak začalo dlouhé přátelství," říká zástupce šéfredaktora webu Projekt Michail Rubin.